Státní fond životního prostředí (SFŽP) přidělil další miliardové dotace z Modernizačního fondu na velké projekty v oblasti teplárenství. Největší z nich se týká výstavby zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Českých Budějovicích. Dotace 3,6 miliardy korun patří k těm vůbec největším, které stát z Modernizačního fondu uvolnil. Vyplývá to z oznámení na webu SFŽP.
Investorem spalovny ZEVO Vráto je městem ovládaná Teplárna České Budějovice. Ta v současné době hledá dodavatele, který spalovnu s kapacitou na využití 160 tisíc tun odpadu ročně postaví. Teplárna České Budějovice počítá se spuštěním provozu ZEVO v roce 2028. Jedná se o největší ze tří projektů na energetické využití odpadu v Jihočeském kraji.
Jen o málo menší je dotace, kterou získá největší česká papírna Mondi Štětí na projekt snížení emisí oxidu uhličitého. Konkrétně se jedná o částku převyšující 3,05 miliardy korun. Ta má v plánu vybudování nového zdroje tepla a přechod od spalování směsi hnědého uhlí a biomasy výhradně k využití biomasy. Projekt povede ke snížení emisí CO2 o 89 procent a spotřeby primární energie z neobnovitelných zdrojů o 95 procent.
Třetí v pořadí je záměr společnosti ČEZ Teplárenská na stavbu nízkoemisního zdroje tepla v Prunéřově na Chomutovsku. Stát jej z Modernizačního fondu podpoří částkou téměř 1,78 miliardy korun. Jak Ekonomický deník informoval v lednu, ČEZ chce v Prunéřově postavit nové zdroje na zemní plyn a biomasu, které během příštích let nahradí staré uhelné bloky při výrobě a dodávce tepla do Chomutova a dalších měst v regionu.
Mohlo by vás zajímat
Dotaci v řádu stovek milionů korun získaly od poloviny roku také další projekty v oblasti teplárenství. Konkrétně se jedná třeba přechod teplárny ve Frýdku-Místku od spalování uhlí k biomase, za kterým stojí společnost Veolia Energie ČR. Výše podpory v tomto případě dosahuje 375 milionů korun. Veolia dále získala dvě dotace na pořízení kogeneračních jednotek v Ostravě ve výši 142 milionů a 98 milionů korun.
Do skupiny Veolia patří také Pražská teplárenská, která z Modernizačního fondu získá 124,55 milionu korun na obnovu tepelných napáječů v lokalitách Malešice Jih a Michle.
Štědrý zdroj dotací na moderní energetiku
Jak dále vyplývá z oznámení na webu SFŽP, podporu z Modernizačního fondu již letos získalo 1172 projektů. Početně mezi nimi převažují instalace střešních fotovoltaik ve výrobních podnicích a na veřejných budovách. V posledních měsících přibývají také podpořené projekty na snižování energetické náročnosti budov v majetku veřejného sektoru, pro které je určen program ENERGov.
Velkých projektů na ekologizaci tepláren a výrobních podniků je na počet málo, vynikají však výši přidělené dotace. Ta se zpravidla pohybuje v řádu stovek milionů nebo jednotek miliard korun. Příslib zatím největší dotace získala Skupina ČEZ na projekt přechodu uhelné elektrárny na spalování zemního plynu a komunálního odpadu.
Modernizační fond inkasuje peníze z prodeje emisních povolenek a přiděluje je na projekty v oblasti dekarbonizace tepláren a průmyslových závodů, stavbu fotovoltaických elektráren, renovaci veřejných budov, rozvoj komunitní energetiky a další projekty s potenciálem snížení emisí skleníkových plynů. Podle odhadu ministerstva životního prostředí průměrná cena povolenky dosáhne 80 eur, stát tak prostřednictvím Modernizačního fondu rozdělí zhruba 380 miliard korun.