Celkem 3,5 miliardy korun na velké fotovoltaické parky nad jeden megawatt výkonu a k tomu jedna miliarda korun na ty menší do zmíněného limitu. Stát prostřednictvím Státního fondu životního prostředí začal nabízet investiční dotace zájemcům o stavbu nové solární elektrárny. Podle odhadu SFŽP by podporu z prvního balíku mohlo čerpat okolo 230 menších a 40 větších fotovoltaik.
Dnes zveřejněná dotační výzva z Modernizačního fondu navazuje na předcházející výzvu z 26. dubna, kdy stát nabídl podporu teplárnám. Přednost dostaly v první fázi teplárny, které musejí akutně řešit přechod od uhlí k jinému palivu. V jejich případě SFŽP letos nabídne celkem 6,4 miliardy korun. Podle vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce by celkem Modernizační fond mohl letos rozdělit mezi úspěšné zájemce okolo 12 miliard korun.
Co se týká fotovoltaiky, SFŽP začne přijímat žádost od zájemců v pondělí 12. července, poslední termín pro předložení projektu je 15. listopad (pro větší projekty konec října). Výsledná podpora nesmí překročit 50 procent z celkových výdajů projektu. Dokončení realizace podpořených projektů musí investor stihnout nejpozději do pěti let od vydání rozhodnutí, u menších projektů platí limit do tří let.
Další stanovená podmínka vzbudila nesouhlasné reakce firem působících v rostoucím oboru bateriových úložišť energie: Případná podpora na akumulaci elektrické energie může být poskytnuta pouze v případě, že akumulace je součástí investice do nové elektrárny a slouží výhradně pro potřeby investora. Bateriové úložiště tak nebude využitelné třeba pro poskytování stabilizačních služeb pro přenosovou soustavu společnosti ČEPS.
Kritika se snesla také na preferování velkých projektů před malými fotovoltaikami. „Pokud stát upřednostní velké hráče na úkor malých žadatelů, zpravidla samospostřebitelů, velmi tím zkomplikuje žádoucí decentralizaci trhu. Pomáhá tak znovu upevnit postavení velkých společností,“ uvedl ředitel firmy Frank Bold Pavel Franc
Výsledek loňských předregistrací: zájem fotovoltaiku je největší
Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika do programu získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k letošnímu růstu cen povolenek to může být až dvojnásobek.
V první fázi budou mít přednost projekty, které firmy nahlásily v rámci nezávazné předregistrace. Jak Ekonomický deník uvedl na začátku března, o dotace z Modernizačního fondu je enormní zájem. SFŽP obdržel 9067 projektových záměrů. Celkové náklady na realizaci všech přihlášených projektů dosáhly 1035 miliard korun, z toho 221 miliardy korun tvoří projekty v teplárenství, 73 miliard opatření v průmyslu a 741,5 miliardy korun připadá na projekty obnovitelných zdrojů.
Podle nezávazných předregistračních výzev to vypadá, že v Česku nastane druhý solární boom, který svým rozsahem překoná ten první z let 2009 a 2010. Zájemci by totiž chtěli postavit zhruba osm tisíc fotovoltaických elektráren o instalovaném výkonu 27 gigawattů. Vedle toho je hypotetický zájem o stavbu 256 větrných, 1777 malých vodních a 38 geotermálních elektráren.
David Tramba