INZERCE

Velké vady při modernizaci dálnice D1 odhalil Nejvyšší kontrolní úřad. Na snímku je nadjezd u Hrusic Foto: NKÚ

Modernizace D1 za 28 miliard? Na vozovce jsou výtluky, proběhly nekvalitní opravy, mosty a nadjezdy ohrožují bezpečnost dopravy, tvrdí NKÚ

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kontroloval modernizaci dálnice D1 na 160,8 km dlouhém úseku mezi Mirošovicemi a Kývalkou, která měla uživatelům přinést zejména zvýšení bezpečnosti a komfortu. Nedopadlo to dobře. Zároveň NKÚ zjišťoval, zda investovaných 28,1 miliardy korun z rozpočtu Evropské unie a státu vynaložily ministerstvo dopravy, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) účelně, efektivně a hospodárně.

Kontrola ukázala, že modernizace dálnice D1 není dokončena, na opravených částech zůstávají mosty a nadjezdy ve stavu ohrožujícím bezpečnost dopravy a opravenou vozovku poškozují přetížené kamiony, což zkracuje její životnost. Kontroloři dále upozornili na nekvalitní odstraňování závad, které vytváří nerovnosti na vozovce a má negativní vliv na jízdní komfort.

Z kontroly dále vyplynulo, že není dokončena modernizace některých odpočívek a stále chybí parkovací místa pro kamiony. Ministerstvo dopravy se kvalitou modernizace, počty a příčinami závad na modernizovaných úsecích dálnice nezabývalo. Resort Martina Kupky ani ŘSD modernizaci dálnice D1 zatím souhrnně nevyhodnotily.

V listopadu 2022, to jest v době ukončení kontroly NKÚ, nebylo kolaudováno osm modernizovaných úseků, z toho v pěti případech byla kolaudace teprve v přípravě. Celkovým časovým a finančním plánem všech projektů potřebných pro dokončení modernizace ŘSD, ministerstvo dopravy ani SFDI nedisponují.

Ačkoliv cílem modernizace bylo kromě zvýšení bezpečnosti provozu i zvýšení komfortu uživatelů dálnice, nekvalitní stavební práce a problematické odstraňování některých závad komfort jízdy naopak snižují. Vozovku výrazně poškozují a její životnost zkracují i časté jízdy přetížených vozidel. V březnu a dubnu 2022 bylo jedinou pořízenou vysokorychlostní váhou na dálnici D1 zjištěno 17 216 případů porušení hmotnostních limitů vozidel. V dalších měsících byla váha nefunkční. Příslušnému silničnímu správnímu úřadu v Jihlavě ale ŘSD do doby ukončení kontroly NKÚ předalo jen 448 podnětů k zahájení řízení o přestupku. Ministerstvo dopravy se výsledky vysokorychlostního kontrolního vážení vozidel ani počty jízd přetížených nákladních vozidel nezabývalo.

Nadjezd u Jihlavy. Foto: NKÚ

Na modernizované části dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou je 164 dálničních mostů a 46 nadjezdů. Jedním z cílů modernizace dálnice bylo zajistit jejich dobrý stav, protože ten je nezbytný pro bezpečný a plynulý provoz. Kontrola NKÚ ukázala, že devět mostů a tři nadjezdy zůstaly ve špatném nebo velmi špatném stavu. Jejich opravy a rekonstrukce řeší ŘSD samostatnými projekty. Časový a finanční plán realizace těchto projektů však není závazně stanoven. Ministerstvo dopravy skutečný postup oprav mostů a nadjezdů nesleduje a nemá přehled o jejich aktuálním stavu ani o průběhu jejich oprav. NKÚ na tyto skutečnosti upozornil již v roce 2020. Ministerstvo ani ŘSD problémy s mosty účinně neřešily.

Příkladem velmi špatného stavu je obloukový 253,52 metru dlouhý most Šmejkalka. V červnu 2022 ŘSD zajistilo provizorní podepření nosné konstrukce mostu pro zajištění jeho provozuschopnosti do doby rekonstrukce. Termín dokončení rekonstrukce mostu však zatím není znám. Původně měla být hotova do prosince 2015. ŘSD ale rekonstrukci mostu z modernizace dálnice D1 vyňalo a řeší ji samostatně. Provoz na dálnici ohrožuje i velmi špatný stav dálničního nadjezdu u Hrusic. O potřebě jeho neodkladné rekonstrukce vědělo ŘSD již od roku 2019. Při modernizaci dálnice D1 ji ale neřešilo s odůvodněním, že se jedná o most jiného vlastníka. Ministerstvo dopravy se řešením špatného stavu tohoto nadjezdu nezabývalo, stejně tak jako řešením stavu nebezpečného nadjezdu nad modernizovaným úsekem č. 16 u Jihlavy. Tento nadjezd byl speciálním stavebním úřadem v Jihlavě označen za stavbu ohrožující zdraví a životy osob i bezpečnost a plynulost provozu na dálnici. Nadjezd nemá určeného vlastníka a dlouhodobě není udržován.

Olámané hrany cementobetonových desek. Foto: NKÚ

Kontroloři zjistili, že dokumentace ŘSD týkající se zjištění a řešení závad byla neúplná, podle příkladů uvedených v kontrolním závěru NKÚ až chaotická, obsahující rozpory a nejasnosti. Hrozí tedy riziko komplikací při reklamačních řízeních. ŘSD kontrolorům předložilo doklady k reklamacím jen na 13 z 20 modernizovaných úseků. Předložených 145 reklamací obsahovalo 605 různých závad, jako jsou olámané hrany cementobetonových desek, výtluky aj. Další reklamace ŘSD řeší. ŘSD v rozporu s uzavřenými smlouvami a svými vnitřními předpisy nezajistilo, aby dodavatelé prováděli opravy závad kvalitně a ve stanovených termínech. Opakovaný vznik závad svědčí o nekvalitním provedení oprav.

Na modernizované části dálnice D1 zůstává nedostatek parkovacích míst pro těžká nákladní auta. ŘSD při modernizaci dálnice počet těchto parkovacích míst navýšilo o 169, což je ale jen cca 55 procent chybějící kapacity. Kontrola dále odhalila, že v letech 2015 a 2020 nebyly v rozpočtech SFDI na modernizaci dálnice určeny žádné peněžní prostředky, přestože některé projekty byly rozpracovány a bylo nezbytné zajistit financování jejich dokončení. Takovýto způsob financování považuje NKÚ za nesystémový.

Prověřováno bylo období od roku 2016 do listopadu 2022, kdy byla kontrola NKÚ ukončena. Její průběh byl negativně ovlivněn kybernetickým útokem na informační systémy ŘSD, v jehož důsledku byly některé doklady a informace nedostupné. 

Zde je k dispozici interaktivní zobrazení dat.

Ředitelství silnic a dálnic odmítá zprávu NKÚ o modernizace D1 a považuje ji jako účelově negativní.

„Závěrečná zpráva NKÚ jako závěr kontroly 21/37 o modernizaci D1 nekoresponduje s protokolem o kontrole NKÚ jako celku a je účelově negativní a obsahuje řadu polopravd a nepřesností vytažených z kontextu. Výsledkem modernizace D1 je bezpečná dálnice s vysokým navýšením komfortu jejich uživatelů, což NKÚ na základě několika drobných vad (např. opravená ulomená hrana CB desky) zpochybňuje. S tímto konstatováním se nemůže ŘSD ČR v žádném případě ztotožnit a některé závěry NKÚ vůbec nekorespondují se skutečností,“ tvrdí ŘSD.

„Nemusíme zpochybňovat kompetentnost kontrolorů NKÚ při kontrole akce Modernizace D1, kdy s vysokým osobním zájmem a nasazením prověřovali tento rozsahem prakticky nejvýznamnější projekt v rámci dopravní infrastruktury v ČR, a ověřili, že při jeho realizaci v rámci investice 28,1 mld. Kč nebyl porušen zákon, ani jiné předpisy týkající se řádného hospodaření apod. Bohužel však rozsáhlost problematiky v jejím technickém a organizačním rozsahu neumožnila kontrolorům pojmout ji komplexně a výsledkem jsou jednoznačně zavádějící z kontextu vytržené závěry, jejichž prezentace v tiskové zprávě NKÚ hraničí s dehonestací akce a všech, kteří se na ní podíleli, a nevede ke zlepšení situace, a nepomáhá k dosažení cílů organizací jako je ŘSD ČR, ministerstva dopravy ale i NKÚ,“ komentuje závěry kontroly NKÚ generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl.

Už v průběhu celé modernizace i po jejím ukončení byl projekt modernizace na ŘSD ČR předmětem mnoha opakovaných kontrol ze strany Ministerstva dopravy, Ministerstva financí, Státního fondu dopravní infrastruktury i Evropské komise vždy s výsledkem „bez negativního nálezu“ v oblasti financování. Všechny stavby jsou zprovozněné a řidiči se nesetkávají při jízdě v úsecích po modernizaci ani s nebezpečím ani s jízdním diskomfortem. Všechny vady a nedodělky, na které NKÚ ve zprávě odkazuje, zjistilo NKÚ nikoliv fyzickou kontrolou stavby, nýbrž z protokolů ŘSD ČR, na základě nichž se vady a nedodělky řeší např. v reklamačních řízeních. ŘSD ČR poskytovalo pracovníkům NKÚ v průběhu celé kontroly veškeré podklady i výklad k technickým detailům a datům.

„Už během kontroly jsme ale opakovaně postřehli, že NKÚ cíleně hledá jen negativa a detaily, které lze zviditelnit jako chyby. Rozsah samotného projektu a jeho prospěch pro dopravu, Českou republiku, ekonomiku i bezpečnost a komfort cestování miliónů řidičů a lidí, i fakt, že nejvytíženější česká dálnice byla před modernizací z důvodu dlouhodobě zanedbané údržby v havarijním stavu, a realizace kompletní modernizace plného provozu, což všechno kontrola ve své závěrečné zprávě záměrně úplně ignoruje. Tím jednak nereferuje zjištěnou skutečnost, ale především doslova dehonestuje tvrdou práci tisíců lidí – od projektantů, stavařů, stavebních dozorů, technologů až po dělníky!“ vymezuje se vůči způsobu prezentování závěrů kontroly NKÚ generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl.

„ŘSD ČR jednoznačně potvrzuje, že dálnice D1 je pro její uživatele plně bezpečná,“ uzavřelo Ředitelství silnic a dálnic.

(nik, mig)