INZERCE

Barel ropy. Ropa. Ilustrační foto: www.pixabay.com

MMF: Levná ropa loni připravila Blízký východ o 390 miliard USD

Země Blízkého východu vyvážející ropu v loňském roce v důsledku nižších cen suroviny přišly o 390 miliard dolarů (zhruba 9,4 bilionu Kč).

Podle agentury AP to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Předpověděl, že v letošním roce levná ropa tyto země připraví o ještě více peněz a způsobí jim výrazné zpomalení hospodářského růstu.

MMF odhaduje, že příjmy z vývozu ropy z Blízkého východu letos klesnou o 490 až 540 miliard dolarů ve srovnání s rokem 2014, kdy se ceny suroviny nacházely na vyšších úrovních. Začátkem letošního roku ceny sestoupily pod 30 dolarů za barel, zatímco v polovině roku 2014 se pohybovaly kolem 115 dolarů za barel.

Fond upozornil, že ztráty způsobené levnou ropou se odrážejí v rozpočtových schodcích a pomalejším tempu růstu zemí Blízkého východu, které jsou silně závislé na příjmech z prodeje ropy. Například Saúdská Arábie, kde se ropa v loňském roce podílela na rozpočtových příjmech 72 procenty, letos počítá s rozpočtovým schodkem kolem 90 miliard dolarů, napsala AP.

MMF předpokládá, že hospodářský růst v Saúdské Arábii, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu, Ománu a Spojených arabských emirátech letos zpomalí na 1,8 procenta z loňských 3,3 procenta. V Saúdské Arábii, která je největší ekonomikou v regionu a největším vývozcem ropy na světě, by mělo tempo růstu pouze mírně překročit dvě procenta.

Fond uvedeným zemím doporučuje reformy, jež by snížily státní výdaje na štědré sociální programy, na které si jejich obyvatelé zvykli. Tyto reformy by mohly zahrnovat například omezování dotací a výdajů na mzdy zaměstnanců ve veřejném sektoru.

„Ceny ropy pravděpodobně ze současných úrovní stoupnou, ale po velmi dlouhou dobu se nevrátí na úrovně z let 2013 a 2014, což znamená, že bude zapotřebí omezovat výdaje a snažit se zvýšit příjmy mimo ropný sektoru,“ řekl agentuře AP ředitel MMF pro Blízký východ a Střední Asii Masúd Ahmad.

Fond rovněž varoval, že v zemích Blízkého východu vyvážejících ropu vstoupí do roku 2020 na trh práce zhruba deset milionů mladých lidí, z nichž při setrvání současného trendu vývoje nebudou tři miliony schopny nalézt zaměstnání. Právě frustrace mladých lidí z nedostatečných vyhlídek přitom patřila k hlavním příčinám revolucí známých jako arabské jaro, které otřásly Blízkým východem v roce 2011, upozornila agentura AP.

(čtk)