Národní plán rozvoje sítí nové generace (NPRSNG), který už poněkolikáté předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) do připomínkového řízení, je opět terčem kritiky.
V právě ukončeném připomínkovém řízení se k němu sešly desítky zásadních, nesouhlasných připomínek, a to včetně těch od Ministerstva vnitra (MV) či Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Předložený dokument odmítly shodně i Svaz průmyslu a dopravy (SP ČR) a Hospodářská komora (HK).
Celkem se sešlo 89 zásadních a 69 doporučujících připomínek.
NPRSNG předložilo MPO do připomínkového řízení už poněkolikáté a vždy se setkalo s tvrdou kritikou jak z ministerstev a dotčených úřadů, tak především IT sektoru. Rozčarování nad posledním stavem dokumentu zaznělo od jeho představitelů i na posledním jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem 10. srpna, kde zazněl jednoznačný požadavek, aby v této podobě nebyl poslán do připomínkového řízení. To však MPO nevyslyšelo a o týden později poslalo materiál do připomínkového řízení, které skončilo na konci srpna. A výsledek? Celkem se sešlo 89 zásadních a 69 doporučujících připomínek.
„Ministerstvo vnitra konstatuje, že kvalita dokumentu Národní plán rozvoje sítí nové generace zůstává pouze v rovině obhajoby záměru vyčerpat alokované prostředky OP PIK formou dotací bez jakýchkoli náznaků dlouhodobých vizí a způsobu jejich naplnění“, stojí v úvodu připomínek MV. Vnitro také velmi ostře kritizuje MPO za to, že nebylo přizváno ke konzultacím nad novou podobou NPRSNG. Dokonce obviňuje Mládkův resort z toho, že jeho „nabídka byla zcela záměrně ignorována a Ministerstvo vnitra tak nebylo přizváno na jediné jednání a nebylo informováno během příprav NPRSNG o aktuálním stavu tohoto dokumentu“. Proto MV odmítá tento dokument podpořit.
Na druhou stranu, v případě vnitra lze jeho připomínky chápat i jako jakýsi druh „odplaty“ za to, že minulý rok bylo rozhodnuto o tom, že výhradní odpovědnost za přípravu klíčových dokumentů k rozvoji NGA sítí bude v kompetenci Mládkova resortu. Vnitro se například nadále snaží prosadit, aby bylo odpovědné za vedení tzv. Registru pasivní infrastruktury, v němž by se scházely klíčové informace o budování NGA sítí.
Mohlo by vás zajímat
Hlavní připomínky Ministerstva vnitra k NPRSNG:
- Absence dlouhodobých cílů a cesty jejich naplnění
- Nevhodně nízko nastavených cílů, a to dosažení přenosových rychlostí 30/100 Mb/s v době diskuzí v rámci EU o gigabitové společnosti
- Zaměření na neefektivní způsob podpory formou dotací a absence návrhů na využití inovativních finančních nástrojů vhodných zejména pro realizaci infrastrukturních projektů a pro stimulaci soukromého kapitálu
- Rezignace na zavedení registru pasivní/fyzické infrastruktury
- Absence jakýchkoli závěrů ekonomických analýz
- Chybějících analýz výhodnosti investičních a provozních modelů
- Celkové absence pokrytí potřeb veřejné správy a samosprávy na dostupnost infrastruktury sítí NGA pro realizaci neveřejných komunikačních sítí
Pro Mládka je velmi nepříjemné i to, že nesouhlas s předloženou podobou NPRSNG vyjádřil i vedoucí Úřadu vlády, který většinou v připomínkovém řízení vyjadřuje názor premiéra. „Ačkoliv dokument prošel několika přepracováními, stále ho nelze považovat za ucelenou národní strategii pro rozvoj budování sítí nové generace v ČR. Materiál nepředstavuje dlouhodobou strategickou vizi rozvoje internetové infrastruktury ČR, protože je příliš vázán k jedinému cíli, kterým je popsat způsob čerpání finančních prostředků z OP PIK“, stojí v připomínkách vedoucího Úřadu vlády ČR, který se v základu kritiky – tedy že se poslední verze NPRSNG příliš věnuje rozdělování financí z Operačního programu pro infrastrukturu a konkurenceschopnost – shoduje jak s MV, tak i s většinou připomínkových míst, včetně zástupců IT sektoru.
Podle informací Ekonomického deníku přitom Mládek na již zmíněném jednání s představiteli ICT sektoru 10. srpna vyjádřil s připomínkami sektoru souhlas, označil je za přínosné a přislíbil jejich zapracování do finální podoby plánu. Podobně se měl neformálně vyjádřit i zástupce Evropské komise, který na MPO „dohlíží“ na přípravu ČR na čerpání evropských prostředků pro rozvoj NGA sítí.
Jiří Reichl
O kauze NGA pravidelně informujeme. Přečtěte si starší texty:
NGA: MPO odmítá kritiku IT sektoru
NGA sítě: Legislativní rada vlády ostře kritizuje návrh zákona o výstavbě sítí
NGA sítě: Legislativní rada vlády cupuje Mládkův zákon o budování sítí
NGA sítě: Mládek se svými plány naráží u vládních legislativců
Hospodářský výbor: Vláda nezvládá projekt NGA sítí
NGA sítě: Zástupci ICT sektoru píší Dienstbierovi, chtějí změny zákona o snížení nákladů na…
NGA sítě: Mládek posílá do vlády i klíčovou transpoziční novelu
NGA sítě: Mládek poslal plán rozvoje do vlády, připomínky nevypořádal
ICT sektor píše Sobotkovi: Svolejte k rozvoji NGA sítí jednání, stav je kritický
NGA sítě: Kritika práce MPO sílí, Mládek splní pokyn premiéra
NGA sítě: Mládek pod tlakem Sobotky i sektoru
Evropské peníze na rozvoj NGA sítí se opět vzdalují: resorty ztrhaly novou verzi „Plánu“
Národní plán rozvoje NGA sítí: Sedmá verze budí spokojenost i rozpaky
Stát v přípravě rozvoje NGA sítí selhává, zaznělo ve Sněmovně
Sobotka, Chovanec a Mládek se potkali kvůli NGA sítím
Unterwurzacher k požadované schůzce nad NGA sítěmi
Hospodářský výbor o NGA sítích: nejasná zpráva o konci světa
NGA: Jak proti sobě dvě ministerstva sjednotila celý trh
NGA: Jak číst vývoj kauzy vysokorychlostního internetu v ČR