Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ve středu jednal s generálním ředitelem energetické společnosti ČEZ Danielem Benešem. Tématem byly možné změny evropského cíle v oblasti energetických úspor.
Šéf největší tuzemské energetické společnost – ČEZ – Daniel Beneš už v říjnu upozornil, že Evropská komise (EK) navrhuje úpravu cíle, která může pro Česko znamenat do roku 2030 další dodatečné náklady až 650 miliard korun.
EK předloni stanovila, že členské státy EU mají do roku 2030 zvýšit energetickou účinnost svých soustav o 27 procent proti roku 1990. Prostředkem mají být mimo jiné rekonstrukce budov a zavedení takzvaných inteligentních sítí a měřicích přístrojů, které sníží a zefektivní spotřebu energie. Podle Beneše nyní Komise navrhuje, že cíl upraví a bude požadovat zvýšení účinnosti o 30 procent. Cíl má být navíc závazný, což dosud nebyl. Návrh má být přeložen v prosinci.
S údajem možných dodatečných nákladů prezentovaným Benešem nesouhlasí aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví Šance pro budovy. Její ředitel Petr Holub řekl, že číslo není nijak podloženo a není zasazeno do souvislostí. „ČEZ si musí zvyknout na to, že co může být dobré pro něj, nemusí být dobré pro tento stát, a že ekonomiku budou roztáčet stále více investice do energetické účinnosti a decentralizované energetiky,“ dodal Holub.
Mohlo by vás zajímat
Na případné dopady dalších regulatorních opatření ve snaze zvýšit „zelené“ podíly energie v rámci celé EU, které mohou mít enormní dopad na české hospodářství upozornili ve středu také poslanci Hospodářské výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Vyzvali vládu, aby nepřijímala ambiciózní cíle EU v oblasti nízkouhlíkové energetiky a mobility, která by se mohla týkat mnoha obyvatel a mít značný dopad na domácí průmysl a tím i ekonomiku. Psali jsme v textu Antifosilní zákon za této vlády nebude
V energetickém balíčku, který Evropská komise schválila v říjnu 2014, se Evropská unie zavázala kromě zvýšení energetické účinnosti také k tomu, že do roku 2030 sníží emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent proti úrovni z roku 1990. K roku 2030 se má v EU zvýšit i podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na nejméně 27 procent. Oba tyto cíle jsou závazné.
–čtk–, –chl–