Uhelná elektrárna Poříčí u Trutnova byla v rámci skupiny ČEZ tak trochu „zapomenutým“ energetickým zdrojem. Až teď ČEZ zveřejnil, jaké má s touto elektrárnou plány do budoucna. Podle oznámení pro posouzení dopadů stavby na životní prostředí (EIA) má v plánu nahradit staré uhelné kotle novými na spalování biomasy, navíc zde přibude také záložní zdroj tepla na zemní plyn.
Jak ČEZ uvedl v oznámení pro řízení EIA, v areálu elektrárny odstraní dva již nevyužívané roštové kotle na uhlí. Jejich místo zaujmou dva kotle na biomasu, každý o tepelném výkonu 25 MWt. Palivem zde bude lesní a dřevní štěpka. Má se jednat o kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, elektrický výkon turbíny bude činit maximálně 10 MW. Následně ČEZ odstaví fluidní kotel FK8 na uhlí, druhý kotel FK7 místo spoluspalování uhlí a biomasy přejde výhradně na biomasu.
Provoz kotlů na biomasu doplní dva plynové kotle, opět s výkonem po 25 MWt. ČEZ je chce využívat na pokrytí minimálních odběrů tepla na konci a počátku topné sezony a také jako špičkový zdroj v nejchladnější části roku. Tyto zdroje budou sloužit pouze pro dodávky tepla, s kombinovanou výrobou se zde nepočítá. V areálu budou nadále k dispozici dva záložní kotle na topný olej a elektrokotel o výkonu 30 MWt pořízený v roce 2020.
Jak dále ČEZ uvedl v oznámení, plynovou kotelnu chce postavit během let 2026 a 2027, zatímco zdroj na biomasu vyroste v letech 2027 až 2029. Posouzení dopadu na životní prostředí proběhne na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje.
Mohlo by vás zajímat
Elektrárna Poříčí je v provozu od roku 1957. Původně zde bylo instalováno šest kotlů, které spalovaly černé uhlí těžené na Trutnovsku do roku 1994. V současné době zde elektřinu vyrábějí dva fluidní kotle, elektrický výkon dosahuje 165 MW. Vedle výroby elektřiny zajišťuje Elektrárna Poříčí také dodávky tepla pro město Trutnov a okolní obce, mezi něž patří Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Horní Maršov a Mladé Buky.
Skupina ČEZ chce do roku 2030 investovat do dekarbonizace a modernizace teplárenství 80 miliard korun. Nejnákladnější bude náhrada uhelné Elektrárny Mělník, která zásobuje teplem zhruba polovinu Prahy. ČEZ už také v minulých letech oznámil, čím nahradí uhlí při výrobě tepla v Teplárně Trmice na Ústecku, v Elektrárně Prunéřov u Chomutova či v Elektrárně Dětmarovice poblíž Ostravy. Zpravidla se jedná o kombinaci zdrojů na zemní plyn a biomasu.