Mimořádné jednání o krizovém plánu na zmírnění dopadů rekordně vysokých cen energií skončilo bez překvapení. Ministři energetiky zemí Evropské unie schválili beze změn kompromisní návrh připravený českým předsednictvím, který počítá se zdaněním příjmů elektráren či producentů fosilních paliv stejně jako se zavedením povinných úspor elektřiny.
Krizový energetický balíček
Ministři odsouhlasili zavedení stropu na příjmy elektráren používajících levnější zdroje než plyn. Společnosti vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů, jádra nebo uhlí by měly státům přenechávat veškeré příjmy přesahující 180 eur (4400 korun) za megawatthodinu.
Část svých zisků by na financování opatření na pomoc domácnostem i firmám měly odvést ropné, uhelné či plynové společnosti. Státy od nich dostanou 33 procenta z částky, která bude přesahovat 120 procent jejich průměrných zisků z posledních čtyř let.
Další součástí návrhu je povinná pětiprocentní úspora elektřiny, které má každý členský stát dosáhnout v nejvytíženějších hodinách. Schválený návrh téměř kompletně vychází z návrhu, který Evropská komise představila na začátku září a který krátce poté podpořili ministři zemí EU.
Rozpor v zastropování cen plynu
Zatímco na tento balíček mají evropské vlády názor poměrně jednotný, více se liší v postojích k případnému zastropování cen plynu. Většina zemí včetně Francie či Itálie je pro takový krok, menší skupina států v čele s Německem (patří do ní i Česko) je proti.
Jedna z variant počítá s cenovým stropem výhradně na ruský plyn. Ten komise ve shodě s řadou států prosazuje, zatím však nenašel podporu potřebné většiny zemí. Experti (viz třeba Martin Kocůrek z EGÚ Brno v komentáři pro Ekonomický deník) často považují strop na dovozní cenu plynu za nesmyslnou.
Mohlo by vás zajímat
Svaz průmyslu a dopravy chce okamžitou pomoc pro všechny firmy
,,Evropa musí pochopit vážnost situace a razantně přijmout a realizovat celoevropská opatření vedoucí ke snížení cen elektřiny a plynu. Od vlády žádáme aktivní přístup a okamžitou pomoc pro všechny firmy.“ Takový je postoj Svazu průmyslu a dopravy v reakci na dnešní jednání Rady pro energetiku.
„Pokud se nepodaří okamžitě najít celoevropské nebo národní řešení, které by kompenzovalo cenu elektřiny a plynu, budou firmy bankrotovat. Nelze objektivně očekávat, že Rada pro energetiku vše vyřeší. Bude třeba pokračovat v jednáních o decouplingu (oddělení ceny elektřiny od plynu), zastropování cen dodávek plynu či úprav pravidel podpory pro stávající mimořádnou situaci. Aby došlo ke stabilizaci situace ve firmách, bude muset vláda sáhnout k mimořádným národním opatřením,“ komentuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Je nutné hledat národní řešení
Svaz průmyslu a dopravy neočekává, že Rada pro energetiku dnes vyřeší všechny otázky. Je proto nezbytné se zaměřit na národní opatření. „Znovu vyzýváme vládu, aby se postavila důrazně k řešení problému a bez odkladu přijala mimořádná opatření pro všechny velikosti firem a snížila cenu elektřiny a plynu, například zastropováním či aukcí, bez omezení velikosti odběru a napěťové hladiny. Firmy jsou v nejistotě, jak zajistit dodávky elektřiny a plynu pro následující měsíce i příští rok. Vláda musí dát jasné odpovědi a věnovat maximální úsilí pro konkrétní výsledky pomoci všem firmám, pokud nechce nechat padnout českou ekonomiku v příštím roce do vážných problémů,“ uzavírá Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Jana Bartošová s přispěním ČTK