INZERCE

Ministr Jozef Síkela během tiskové konference k cenám elektřiny v pondělí 29.8.2022. Foto: MPO

Ministři zemí EU se shodli na postupu proti drahým energiím. Zvolili však méně vhodné řešení

Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na jednání zástupců členských zemí Evropské unie v Bruselu neprosadil to, s čím na summit odjížděl. Většina protlačila konkurenční návrh, jak ochránit spotřebitele od dopadu vysokých cen elektřiny. Naneštěstí ten horší, který elektřinu v praxi příliš nezlevní.

Ministři sedmadvacítky s odpovědností za energetiku v podstatě jen převzali návrh, který již dříve vypracovali úředníci v oddělení DG Energy Evropské komise. Ve stručnosti se jedná o kombinaci tří opatření: úspory ve spotřebě elektřiny, odčerpání nadměrného zisku levných zdrojů energie (typicky jaderné, hnědouhelné a vodní elektrárny) a použití těchto peněz k pomoci lidem a firmám ohroženým vysokou cenou elektřiny.

Otazník nad cenovým stropem pro plyn

Ministři se shodli také na možném zavedení cenového stropu na ruský nebo odkudkoli dovezený zemní plyn. Má to svou logiku. Zemní plyn za ceny okolo 200 eur za megawatthodinu vede k ožebračování evropských domácností a firem a naopak k nadměrnému bohatnutí dodavatelských zemí – Norska, Ruska, Alžírska a producentů zkapalněného plynu (LNG).

Část zemí včetně Česka je však proti stropu. V takovém případě je více než pravděpodobné, že Rusko zastaví poslední část dodávek plynu na evropský trh. Výsledek lze dopředu odhadnout: nová vlna paniky a růst ceny plynu a elektřiny na nové rekordy. Kupodivu zatím nikdo neprosazuje jednodušší cestu ke zlevnění plynu – podpis dlouhodobých smluv s hlavními exportéry plynu.

Výsledek jednání Rady ministrů pro energetiky bude pro mnohé zklamáním. Mezi odborníky na energetiku se větší podpoře těší jiný způsob řešení problému s drahou elektřinou – španělská či iberská cesta. Fakticky se jedná o dotování cen zemního plynu pro elektrárny, což ve výsledku umožní výrazné snížení cen elektrické energie. Zkušenosti ze Španělska a Portugalska jsou velmi pozitivní – na krátkodobém trhu je zde elektřina dvakrát až třikrát nižší než v Česku nebo Německu.

Zklamána je například Ocelářská unie. Podle ocelářů ministři pouze „diskutovali možné varianty“ jak využít emisní povolenky a „vzali na vědomí“ snahu předsednictví urychlit vyjednávání. Takže skutečně konkrétního nic kromě nutnosti urychlit dekarbonizaci Evropy.

Elektřina nezlevní, dotace nezískají všichni

Jak Ekonomický deník upozornil dnes ráno, návrh Evropské komise má tři vady. Nepovede k vytouženému snížení cen elektrické energie. Ta zůstane dál vysoká, jistou úlevu přinesou dotace. Evropská komise počítá s dotacemi pro domácnosti, veřejnou sféru a malé či střední podniky, ale ne s pomocí velkým průmyslovým závodům. Otázka je, zda se pomoci dočkají, nebo dřív zkrachují.

Třetí problém je ten, že odvod nadměrných tržeb za elektřinu z levnějších elektráren je v praxi těžko vymahatelný. Fungovalo by v případě, pokud by výrobci prodávali elektřinu na krátkodobém (spotovém) trhu. Jenže realita je taková, že většinu prodají v ročních či kvartálních pásmech a v předstihu. Mohou tak říct, že energii na nejbližší měsíce či příští roku prodali za nízké ceny z první poloviny loňského roku a odvodu se vyhnout.

David Tramba