Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Známý výrok ruského expremiéra Viktora Černomyrdina se dobře hodí i na dění okolo novely energetického zákona, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Jozefem Síkelou s cílem umožnit nástup komunitní energetiky. Novela během připomínkového řízení schytala kritiku z mnoha stran.
Hned několik účastníků připomínkového řízení dalo najevo nesouhlas s návrhem, který opravňuje dodavatele jednostranně změnit podmínky smlouvy o dodávce elektřiny se zákazníkem, který začne sdílet energií v rámci energetického společenství. „Jakákoli případná možnost jednostranné změny obchodních podmínek by pak vždy měla podléhat režimu § 11a energetického zákona a zároveň splňovat podmínky § 1752 občanského zákoníku. Na základě výše uvedeného proto požadujeme navrhovanou změnu vypustit,“ požaduje ve své reakci ministerstvo spravedlnosti.
Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek upozorňuje, že návrh zůstává jen napůl cesty ke komunitní energetice. Energetická společenství totiž nebudou mít možnost poskytovat služby flexibility, tedy ukládání a řízení spotřeby a dodávky, ani oprávnění provozovat lokální distribuční soustavu. Transpozice směrnic Evropské unie z let 2018 a 2019 tak není úplná. Na tento rozpor upozornilo také ministerstvo zemědělství.
Kde se ztratil nový energetický zákon?
Svaz průmyslu a dopravy ČR se podivuje nad tím, že vláda dosud nepředložila nový, moderní energetický zákon, a místo toho neustále „záplatuje“ zastaralou legislativu. „V prosinci 2020 byl vládou schválen věcný záměr energetického zákona. Od té doby čekáme na předložení nového energetického zákona, který byl podle Plánu legislativních prací vlády vždy plánován ke konci každého roku,“ uvádí se v reakci Svazu průmyslu.
Tím ovšem kritika ze strany byznysové asociace nekončí. Svaz průmyslu poslal do připomínkového řízení dokument o délce 77 stran textu, ve kterém navrhuje novelu z gruntu přepsat. Mezi desítkami návrhů lze nalézt třeba větší přísnost vůči energetickým společenstvím. Například: pokud některé z nich ztratí oprávnění kvůli porušení zákona, má získat nové až po uplynutí tří let. Prakticky stejnou lavinu připomínek dodala Hospodářská komora ČR.
Rozepsal se také Energetický regulační úřad, který poslal vyjádření o délce 48 stran. Navrhuje například do novely připsat, že „obchod s elektřinou, včetně nákupu elektřiny ve prospěch svých členů nebo prodeje elektřiny nevyrobené společenstvím nebo jeho členem, je předmětem podnikání v energetických odvětvích.“ Úřad si také stěžuje na fakt, že mu v posledních letech vláda a poslanci svěřili řadu nových kompetencí. Navzdory tomu však nebyl tento úřad finančně ani personálně posílen.
Mohlo by vás zajímat
Ekonomický potenciál komunitní energetiky do roku 2030
druh OZE | bytové domy | obce | celkem |
fotovoltaika | 636 MW | 1317 MW | 1953 MW |
větrné elektrárny | x | 1074 MW | 1074 MW |
solárně termické panely | 2951 MWt | 5470 MWt | 8421 MWt |
kotle na biomasu | 1066 MWt | 845 MWt | 1909 MWt |
Silně kritické bylo k návrhu také Sdružení místních samospráv ČR, které zastupuje více než dva tisíce obcí. Sdružení si postěžovalo, že mu ministerstvo průmyslu a obchodu opakovaně neposlalo novou legislativu k připomínkování. Co se týká konkrétních námitek, samosprávy chtějí dát Energetickému regulačnímu úřadu jednoznačnou povinnost stanovit slevy z plateb za distribuci při lokálním sdílení elektřiny.
Jízlivou poznámku na závěr si neodpustilo ani ministerstvo financí. „Pokud zprávu RIA (analýza dopadu nové legislativy – pozn. red). vytvářela externí společnost, měla by být uvedena jako její autor. Bez ohledu na kvalitu předloženého vyhodnocení dopadů, využití externího soukromého subjektu k tomuto účelu za úplatu neshledáváme v podmínkách státu disponujícího personálními zdroji a při omezených prostředcích státního rozpočtu jako zcela hospodárné,“ uvedl úřad vedený Zbyňkem Stanjurou.
Sdílení elektřiny v rámci domu bude možné už od ledna
Nyní malá odbočka. Bez ohledu na to, jak dopadne výše zmíněná novela energetického zákona, se cesta ke vzniku energetických společenství zpřístupní již od počátku ledna. Energetický regulační úřad totiž včera schválil vyhlášku, která usnadní sdílení elektřiny v rámci bytových domů a týká se domácností v rámci jednoho vchodu (adresy). Novela umožní sdílení i v rámci jiné skupiny osob, případně obce, městské čtvrti či regionu.
Podle stávající právní úpravy mohou bytové domy využívat elektřinu, (například z fotovoltaických panelů na střeše) pouze pro společné prostory, nebo musejí sdružit všechny byty do jednoho odběrného místa. Při sdružení odběrných míst přitom zákazníci přijdou o část svých práv, třeba o možnost výběru dodavatele elektřiny. Od ledna už to bude možné i bez sdružení odběrného místa.
„Novela vyhlášky ERÚ je prvním krokem ke komunitní energetice, na kterou v Česku čekáme už pár let. Obyvatelům bytových domů konečně poskytne příležitost proaktivně řešit výrobu a spotřebu elektřiny. Nyní je důležité, aby parlament urychleně schválil i novelu energetického zákona, která posune hranici pro licenci na výrobu elektřiny z 10 kW na 50 kW,” zmínila Eliška Beranová, právnička firmy Frank Bold a vedoucí legislativní pracovní skupiny Unie komunitní energetiky (UKEN).
Pro vyúčtování elektřiny bude nutná instalace průběhového měření typu B. To na své náklady provede provozovatel distribuční soustavy. Zároveň odpovídá i za výpočty, sběr a zpracování dat tak, aby si zákazník mohl tato data zkontrolovat, například na faktuře.
Novela se týká i provozu jaderných bloků
Jak Ekonomický deník informoval na počátku listopadu, aktuální novela energetického zákona definuje energetická společenství jako nové účastníky trhu. Podstatou komunitní energetiky je samovýroba elektřiny, například s využitím střešních solárních panelů, pro potřeby zapojených osob. Současně novela dohání zpoždění, které Česká republika nabrala při implementaci evropské legislativy v oblasti komunitní energetiky.
Vedle této oblasti obsahuje aktuální novela energetického zákona také definici aktivního zákazníka a zranitelného zákazníka. Přináší také nové povinnosti provozovateli jaderné elektrárny, tedy společnosti ČEZ. Ta bude povinen udržovat zásobu čerstvého paliva na nejméně tři roky provozu elektrárny; v případě možnosti náhradních dodávek od jiného dodavatele se limit zkracuje na 18 měsíců.
David Tramba