INZERCE

Ministr zemědělství v demisi odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky. Jedním z důvodů je nejhorší kůrovcová kalamita v historii České republiky a manažerské nezvládnutí řešení této krize.

Dramatický propad plánovaného zisku státního podniku Lesy ČR v kombinaci s manažersky nezvládnutým řešením kůrovcové kalamity pravděpodobně stojí za odvoláním generálního ředitele tohoto státního podniku Daniela Szóráda, které dnes oznámil ministr zemědělství v demisi Jiří Milek. „K odvolání generálního ředitele Daniela Szóráda jsem se rozhodl bez ohledu na politickou situaci. Stav našich lesů je velmi kritický, a proto je nezbytně nutné aktivně řešit kůrovcovou kalamitu. To se pod dosavadním ředitelem nedělo. Vedením podniku bude nyní pověřen statutární zástupce Tomáš Pospíšil a řešení krizové situace se ujme krizový manažer,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

K důvodům, které vedly k odvolání generálního ředitele, patří nedostatečná opatření pro řešení kůrovcové kalamity. To se projevuje v odumírání lesů v Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském a Jihočeském kraji. Velkou chybou bylo nezajištění sadby, proto nyní není možné obnovovat vytěžené lesy. Také kolabující obchod se dřevem je velkým problémem, který způsobí škody národnímu hospodářství.

Protože je situace skutečně vážná, uskuteční se na Ministerstvu zemědělství v úterý 15. 5. 2018 jednání k řešení kritické kůrovcové situace, a to za účasti předsedy vlády Andreje Babiše, ministra životního prostředí Richarda Brabce, zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva dopravy, Ministerstva vnitra a zástupců odborných organizací. O tom, jaká řešení ministerstvo navrhuje jsme psali minulý týden v textu Ministerstvo zemědělství: Kůrovcová kalamita přesáhla rámec, na který je lesnictví nastaveno. Hodlá zřídit krizový štáb v čele s vládním zmocněncem a také v textu Kůrovcová kalamita nezatěžuje „jen“ lesáky. Na hraně kapacit jsou i dřevozpracující podniky.

O tom, že Lesy ČR očekávají v letošním roce mimořádně nízký zisk, jsme psali v polovině dubna v textu Lesy ČR letos očekávají dramatický propad zisku. Důvodem propadu zisku z 6,4 miliardy korun v roce 2015 na letošních očekávaných 1,5 miliardy je podle zástupců Lesy ČR klesající cena zpeněžení dříví, zvýšení platů o 300 milionů korun na základě kolektivní smlouvy, více nucené, než plánované těžby a především změna smluv s dodavatelskými firmami.

Jiří Reichl