INZERCE

Pořízení letounů 5. generace je jednou ze zásadních priorit armádní koncepce do roku 2035. Foto: Ministerstvo obrany

Obraně zbyla v rozpočtu více než miliarda. Převádí se do letoška. Na strategické projekty pak téměř 8 miliard

Z loňského rozpočtu ministerstva obrany nebyla vyčerpána a do letošního roku bude převedena 1,1 miliarda korun tedy jedno procento celkového rozpočtu roku 2023. Ministerstvo zahájilo loňském roce hospodaření s prostředky státního rozpočtu ve výši 111,8 miliard korun. Po zapojení ostatních zdrojů, jako jsou nároky z nespotřebovaných výdajů, mimorozpočtové zdroje a prostředky z pojistných událostí, a po zohlednění vzájemných převodů mezi rozpočtovými kapitolami, činil konečný rozpočet 110,3 miliard korun, vyplývá z informací resortu Jany Černochové (ODS).

V souvislosti s přijetím nového zákona o financování obrany, který začal platit loni od začátku července, byla z rozpočtu roku 2023 účelově alokována finanční částka ve výši 7,77 miliard korun k financování strategických projektů Armády České republiky (AČR) v dalších letech.

Zákon byl přijat s cílem zajistit průběžné financování strategických projektů, takže tyto vyčleněné prostředky budou v dalších letech využity na financování strategických projektů AČR schválených vládou.

Z loňského rozpočtu nebyla vyčerpána a do letošního roku bude převedena 1,1 miliarda korun, což je jedno procento celkového rozpočtu roku 2023.

Rychlý technologický pokrok v posledních letech jen svědčí o potřebě vytvořit a podporovat užší spolupráci mezi státem, soukromým sektorem a akademickou sférou, řekla na Sympoziu Ekonomického deníku na téma Technologie v obraně ministryně obrany Jana Černochová. Foto: Radek Čepelák

V roce 2022 bylo pro srovnání do dalšího roku převedeno z nespotřebovaných zdrojů 1,87 miliardy korun, což byla dvě procenta rozpočtu roku 2022.

V jednotlivých kategoriích rozpočtu bude do roku 2024 převedeno:

⬛ V oblasti běžných výdajů (vyjma osobních mandatorních) částka 0,11 miliardy korun z celkových 30,5 miliardy korun. Prostředky budou použity k dofinancování stávajících závazků, které budou proplaceny v prvních měsících roku 2024, popřípadě k zajištění financování nově vzniklých potřeb, které nebyly v době sestavení rozpočtu známy (například na financování účasti České republiky v tzv. Evropském mírovém fondu).

⬛ V oblasti investičních výdajů částka ve výši 0,5 miliardy korun z celkových 30,3 miliardy korun. Hlavním důvodem jsou úspory na investičních projektech ve výši 0,22 miliardy korun a zdroje na dofinancování uzavřených smluv v roce 2024 ve výši 0,27 miliardy korun.

⬛ V oblasti investičních výdajů částka ve výši 0,5 miliardy korun z celkových 30,3 miliardy korun. Hlavním důvodem jsou úspory na investičních projektech ve výši 0,22 miliardy korun a zdroje na dofinancování uzavřených smluv v roce 2024 ve výši 0,27 miliardy korun.

⬛ V oblasti osobních mandatorních výdajů částka 0,32 miliardy korun z celkových 41,2 miliardy korun k zajištění udržení náboru kvalitního a motivovaného personálu v letošním roce.

⬛ V oblasti výzkumu, vývoje a inovací částka 0,13 miliardy korun z celkových 0,6 miliardy korun, a to na základě požadavků řešitelů k dokončení již zahájených úkolů.

V roce 2023 se díky silné koruně podařilo uspořit na platbách do zahraničí 0,37 miliardy korun. Ještě proběhne vyúčtování zdrojů Evropské unie ve výši 0,36 miliardy korun a odvod nečerpaných prostředků na důchody ve výši cca 30 milionů korun. Tyto částky nejsou podle zákona o rozpočtových pravidlech součástí nároků z nespotřebovaných výdajů.

Z hlediska financování bylo pro ministerstvo obrany v loňském roce významným krokem přijetí zákona o financování obrany státu.

Ten umožňuje z rozpočtů jednotlivých let připravovat budoucí financování strategických projektů schvalovaných vládou. Každoročně tak bude v rámci uzavření roku vznikat suma prostředků, které jsou připraveny na postupné financování smluv strategických projektů Armády České republiky.

(nik)