Vedení ministerstva obrany pozastavilo první zálohovou platbu na dodávku pasivního sledovacího systému VERA NG. Informaci potvrdil výrobce systému – společnost ERA, která spadá pod holding Omnipol. Pozastavení platby souvisí s prověřováním zakázek uzavřených za působení náměstka Filipa Říhy v čele sekce pro akvizice. Zadržení platby potvrdilo samo ministerstvo.
Do nepříjemné situace vzhledem ke svým subdodavatelům se podle informací Ekonomického deníku dostala společnost ERA, která je výrobcem světoznámého pasivního sledovacího systému VĚRA. Ministerstvo obrany totiž v souvislosti s odchodem náměstka ministra pro akvizice Filipa Říhy a prověřováním všech smluv na které dohlížel, pozastavilo zálohovou platbu. Zálohy měly být dvě a v první části mělo přijít 200 milionů korun.
„Zálohové platby schválené pro rok 2020 dosud proplaceny nebyly a o termínu platby není rozhodnuto. Rozhodnutí o proplacení zálohové platby je vázáno na výsledky šetření celkové hodnoty zakázky expertní skupinou, které nyní probíhá na základě dohody MO a Výboru pro obranu PS ČR,“ uvedl Marek Vala z Tiskové služby Ministerstva obrany.
„Můžeme potvrdit, ze čekáme na vyplacení první zálohové platby, kdy je její splatnost v řádu několika dnů. V případě opoždění platby může mít tato skutečnost dopad na realizaci projektu a zejména termín plnění. S některými subdodavateli již máme smlouvy a hrozí jejich penalizace vůči nám. S ohledem na model zálohových plateb jsme v rámci projektů nekalkulovali s náklady na finanční řízení projektu. Situace je pro naši společnost nadále nepříjemná,“ uvedl pro Ekonomický deník generální ředitel společnosti ERA Viktor Sotona.
Firma má dodat svůj sledovací systém Armádě České republiky, jenže se kolem této zakázky vyrojila řada problémů. Původně se hovořilo o tom, že by měla dodávka stát okolo 780 milionů korun, později se ukázalo, že cena bude nad okolo 1,5 miliardy. Vyjednáváním se ji podařilo snížit na 1,2 miliardy. Nejasnosti okolo původně sdělené ceny, která byla schválená poslanci Výboru pro obranu a jejím razantním navýšením vedly k rezignaci náměstka sekce pro vyzbrojování Filipa Říhy.
Minulý týden na prvním jednání poslaneckého výboru pro obranu po rezignaci náměstka Říhy ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) oznámil, že že vyjma zakázky na nákup pasivních sledovacích prostředků mělo ministerstvo obrany problém s avizovanou a skutečnou cenou i u nákupu rušiček. Počátkem týdne resort informoval, že podobné pochybení zjistil i u zakázky na modernizaci tanků a vrtulníků. Obě zakázky jsou dočasně pozastaveny.
O tom, že se budou prověřovat všechny zakázky uzavřené za působení náměstka Říhy informoval jako první Ekonomický deník v textu Poslanci detailně prověří armádní zakázky, které řešil odcházející náměstek Říha před 14 dny.
Jiří Reichl