INZERCE

Letošní výdaje za energie se prodraží bez ohledu na to, zda má domácnost vytápění na elektřinu, plyn či dálkové teplo. Zdroj: Pixabay

Ministerský bianco šek. Návrh MPO k dotacím na drahé energie neobsahuje konkrétní částky

Ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo dlouho očekávaný návrh nařízení vlády k úsporným tarifům do mezirezortního připomínkového řízení. Návrh však působí jako zklamání – neobsahuje žádné konkrétní částky, o kolik chce stát domácnostem náklady na energie snížit. V návrhu jsou jen prázdné kolonky, které mají být dle předkladatele vyplněny až na jednání vlády.

Na podivnou podobu návrhu jako první upozornilo Hnutí Duha, které považuje takový přístup za absurdní. „Zbývá pár týdnů do topné sezóny a ministr Síkela dál napíná miliony lidí, kteří neví, zda utáhnou účty za energie. Předložení prázdného formuláře úsporných tarifů bez toho nejdůležitějšího – částek, kterým stát lidem pomůže – aby jej vyplnili ministři na vládě, je absurdní postup, který jsem ještě neviděl,“ komentoval návrh Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí Duha.

Současně se potvrzuje to, že většinu finanční pomoci vláda uvolní až v příštím roce. Letos to ve všech připravovaných opatřeních bude 16,75 miliard korun (příspěvek na úhradu nákladů za energie ve výši přibližně 10 miliard korun, zbytek tvoří placení nákladů na obnovitelné zdroje stoprocentně ze státního rozpočtu). V příštím roce chce stát zadotovat část nákladů domácností na elektřinu, plyn a teplo v rozsahu 30 miliard korun.

Limit u plynu, žádost u tepla

Co tedy návrh obsahuje, když konkrétní výše podpory dle výše odběru zůstává otevřená? Nalezneme zde například přesné vymezení okruhu příjemců. V případě elektrické energie bude státní příspěvek určen pouze na spotřebu v domácnosti, na místa určená k podnikání či společné prostory bytového domu se nebude vztahovat. Co se týká zemního plynu, podporu získají pouze domácnosti se spotřebou do 45 megawatthodin plynu.

Místo konkrétních částek obsahuje vládní návrh nařízení k úspornému tarifu jen prázdné řádky. Zdroj: vládní legislativní databáze eKlep

K vypořádání státní finanční podpory má dojít v lednu příštího roku. Operátor trhu s elektřinou a plynem, společnost OTE, posbírá od distributorů údaje o počtu odběrných míst, které mohou podporu čerpat, a vypočte celkovou výši státního příspěvku. Ministerstvo průmyslu požadovanou částku společnosti OTE uhradí do 16. ledna.

Dodavatelé elektřiny a plynu budou na základě nařízení povinni tento příspěvek promítnout do nejbližších zálohových plateb. Nemusí jej přitom uplatnit jednorázově, mohou jej rozdělit na třetiny a odečítat ze tří nejbližších měsíčních záloh. Podobně návrh ministerstva průmyslu řeší také redukci plateb za dodávky tepla; rozdíl je v tom, že zákazník (typicky sdružení vlastníků bytových jednotek) musí do konce listopadu svého dodavatele tepla o slevu písemně požádat.

Pásma podle výše spotřeby

Nařízení vlády navazuje na novelu energetického zákona, kterou schválila sněmovna na mimořádné schůzi v polovině července. V důvodové zprávě bylo tehdy možné nalézt orientační výši těchto protikrizových příspěvků státu. Pro odběrná místa s nízkou spotřebou se má příspěvek pohybovat okolo 1500 korun za rok. Domácnost s vytápěním elektrickou energií či zemním plynem by podle tohoto propočtu mohly získat 7500 korun.

Podle vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely z července mělo být na energetické dotace k dispozici minimálně 27 miliard korun. Náklady nakonec budou vyšší, protože vládní finanční pomoc byla rozšířena také na dodávky tepla z centrálního zdroje.

David Tramba