INZERCE

KRIZE V OKD koláž: Ekonomický deník

Mimořádné dávky horníkům by mohly vyjít až na 350 milionů

Ministerstvo průmyslu a obchodu už má plán, jak pomůže horníkům ve firmách v insolvenci či úpadku. Využije stávajících sociálních center ve státních podnicích DIAMO či Palivovém kombinátu Ústí. Celkové náklady by mohly dosáhnout 350 milionů korun.

Podřízení ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) v posledních týdnech intenzivně připravovali změnu několika zákonů, aby i po právní stránce vyřešili, jak pomoct horníkům v OKD. Navrhují změnit zákon č. 98/1987 Sb., o zvláštním příspěvku horníkům, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů. Současné právní úpravy totiž nepamatovaly na případ, kdy firma, která má vyplácet „zvláštní příspěvky“ horníkům je sama v insolvenci, nebo úpadku a nemá peníze na to sociální dávky vyplácet.

Stanovuje se proto možnost přechodu práv a povinností k výplatě zvláštního příspěvku oprávněným osobám z poskytovatele zvláštního příspěvku, který se ocitne v insolvenci, na stát reprezentovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu (dále jen „ministerstvo“) s tím, že na základě veřejnoprávní smlouvy může tuto povinnost k jeho výplatě oprávněným osobám převzít subjekt (státní podnik), jehož zakladatelem je ministerstvo. Konkrétně by se jednalo o státní podnik DIAMO nebo Palivový kombinát Ústí, státní podnik,“ uvádí se v předkládací zprávě, kterou budou projednávat ministři Sobotkova kabinetu.

Tyto subjekty, s nimiž ministerstvo uzavře veřejnoprávní smlouvu o pověření k činnosti plátce, by měly posuzovat nově podané žádosti o přiznání zvláštního příspěvku a tuto zvláštní sociální dávku oprávněným osobám vyplácet. „Důvodem pro navrhované řešení je skutečnost, že oba uvedené subjekty mají ve své organizační struktuře již dnes vytvořena tzv. sociální centra, která v současné době vyplácejí zvláštní příspěvky přiznané na základě zákona č. 154/2002 Sb., o přechodném financování některých sociálně zdravotních dávek horníkům, tzn. zvláštní příspěvky, na které vznikl nárok oprávněným osobám v období do 31. 12. 1992,“ uvádí se dále ve zprávě.

Úředníci odhadují, že celková maximalistická částka by za roky 2016 až 2031 mohla dosáhnout výše cca 350 mil. Kč, což v průměru představuje cca 22 mil. Kč/rok. Zároveň předpokládají, že stát, coby jeden z věřitelů může zpětně podle novely insolvenčního zákona získat až 30%, tedy více než 100 milionů korun do státní kasy.

Jiří Reichl