Neděle, 19. září, 2021

Martina Krčová zůstává v Radě ERÚ. Porazila Hynka Berana i další protikandidáty

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Rada Energetického regulačního úřadu zůstane do příštího léta beze změny. Svůj mandát obhájila stávající radní Martina Krčová, která na základě rozhodnutí vlády setrvá ve funkci následujících pět let. Protikandidáti včetně kontroverzního Hynka Berana neuspěli.

Martina Krčová spojila s úřadem prakticky celý svůj dosavadní profesní život. Na úřad nastoupila už v době jeho založení, tedy v roce 2001. Pracovala na pozicích od vedoucí oddělení analýz, přes ředitelku odboru strategie, až po místopředsedkyni pro regulaci a posléze místopředsedkyni pro evropské záležitosti a strategii. V srpnu 2019 se na úřad vrátila po několikaleté přestávce, a to jako členka Rady ERÚ.

Radní ERÚ Martina Krčová. Zdroj: ERÚ

„Jsem připravená se plně podílet na nastavení finančního rámce pro šesté regulační období v zásadách regulace a nastavení nového designu trhu. Kromě toho bych ráda pokračovala v činnostech věnovaných lokální a komunitní energetice. Účast občanů a místní samosprávy v projektech komunitní energetiky vytváří významnou přidanou hodnotu v lokálním i národním měřítku v plnění klimatických cílů, a podporu regulátora si proto jistě zaslouží,“ uvedla ke svým prioritám Martina Krčová.

Potvrzení mandátu Krčové přivítal předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. „Novinek se na nás v energetice valí víc než dost, ať už jde o novelu energetického zákona, nový zákon o podporovaných zdrojích energie nebo evropské i národní strategie a plány. Zachování Rady ve stávajícím složení tak nabízí kontinuitu přinejmenším v oblasti regulace. Zároveň, když vláda potvrdila ve funkci Martinu Krčovou, ukázala tím, že jako Rada i kolektiv úřadu odvádíme dobrou práci,“ uvedl Trávníček.

Pětičlenná rada je nejvyšším manažerským orgánem Energetického regulačního úřadu. Každý rok k 1. srpnu vláda vybírá jednoho nového člena, případně může prodloužit mandát. Pokud členy Rady ERÚ seřadíme podle zbývající délky mandátu od nejkratšího, tak pořadí je Petr Kusý, Ladislav Havel, Stanislav Trávníček (v pozici předsedy Rady), Markéta Zemanová a Martina Krčová.

Problémoví protikandidáti

Jak Ekonomický deník upozornil v polovině června, o funkci radního se ucházelo více kandidátů. Vedle Martiny Krčové to byl právník Antonín Špiruda, blízký spolupracovník náměstka ministra průmyslu pro energetiku Reného Neděly. Špiruda však v prostředí energetiky není zrovna oblíben. Oslovené zdroje mu vyčítají nízkou sociální inteligenci i nemoderní přístup k energetice – myšlenkově prý ustrnul asi tak v roce 2000.

Zatímco Špiruda není oblíben, třetí zájemce o funkci radního vyvolal v oboru přímo zděšení. S podporou hnutí SPD Tomia Okamury se totiž chtěl do Rady ERÚ procpat svérázný energetik-ezoterik Hynek Beran. Ten mezi lety 2007 a 2012 působil jako tajemník první i druhé Nezávislé energetické komise, která je známá spíš jako Pačesova komise. Beranovy názory na energetiku a její směřování jsou však jemně řečeno svérázné.

Dalším účastníkem soutěže o křeslo v Radě ERÚ byl podle informací Ekonomického deníku Martin Svoboda, který na úřadě pracuje jako ředitel odboru regulace plynárenství. Ten se na rozdíl od výše jmenovaného těší v oboru dobré pověsti.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter