Společnost Euro Manganese oznámila úspěšné dokončení a zprovoznění demonstračního závodu na produkci vysoce čistého manganu u Chvaletic v České republice. Stavební úřad ve Chvaleticích navíc firmě udělil trvalé povolení k provozu testovacího závodu. Kanadská firma Euro Manganese to oznámila v tiskové zprávě.
Jedná se o projekt, o kterém Ekonomický deník opakovaně informoval. Kanadští investoři z Euro Manganese koupili firmu Mangan Chvaletice a dostali se díky tomu k unikátnímu projektu na využití kovu, který zůstal v haldách po starší těžbě pyritu v Polabí. I když to tak na první pohled nemusí vypadat, jedná se o lukrativní byznys. Kanadská firma Euro Manganese v létě roku 2022 zveřejnila analýzu, podle které dosahuje čistá současná hodnota projektu 1,34 miliardy dolarů (31 miliard korun).
Výsledným produktem bude vysoce čistý elektrolytický mangan vhodný pro využití v lithium-iontových bateriích nebo také síran manganatý. „Schopnost vyrábět produkty z vysoce čistého manganu z našeho zprovozněného předváděcího závodu je pro společnost významným milníkem. Některé vzorky vysoce čistého manganu z předváděcího závodu již byly poskytnuty určitým zájemcům, aby jim umožnily zahájit nebo pokračovat v procesu kvalifikace produktu,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Euro Manganese Matthew James.
Demonstrační závod může produkovat přibližně 33 kilogramů čistého manganu za den, ten lze přeměnit na přibližně 100 kilogramu monohydrátu síranu manganatého. „I když proces uvádění do provozu trval déle, než se původně očekávalo, získané poznatky nadále poskytují příležitosti pro zlepšení inženýrských a provozních procesů pro náš plánovaný závod Chvaletice,“ dodal k tomu Matthew James.
„V současné době probíhají jednání se zákazníky o odběru vzorků z ověřovací jednotky a o budoucím odběru vysoce čistých manganových produktů z velkého závodu. Přípravné práce na výstavbu velkého závodu plánujeme zahájit v letošním roce, s vlastní výstavbou bychom mohli začít v druhé polovině roku 2026. Nájezd závodu je nyní naplánován na přelom let 2028 a 2029,“ doplnil ředitel dceřiné firmy Mangan Chvaletice Jan Votava.
Plán je 50 tisíc tun manganu ročně
S akciemi společnosti Euro Manganese se obchoduje na burzách v Torontu a ve Frankfurtu. Navzdory zmíněné čisté hodnotě projektu v Česku, vyčíslené na 1,34 miliardy amerických dolarů, se zatím jedná o „penny stock“ na okraji zájmu investorů. Na kanadské burze se nyní jedna akcie obchoduje za zhruba 0,07 dolaru za kus, tržní kapitalizace celé firmy tak dosahuje pouhých 26 milionů kanadských dolarů (445 milionů korun).
Cílem firmy Euro Manganese je získávat mangan ze starých hald po těžbě u Chvaletic a Trnávky v Polabí. Záměr počítá s produkcí 50 tisíc tun manganu ročně po dobu 25 let, a to zřejmě od roku 2029. Oproti původním plánům nabral projekt zpoždění. Například kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) firma získala až letos na konci března, celý posuzovací proces trval tři a půl roku.
Státní agentura CzechInvest již v roce 2020 přislíbila české dceřiné firmě Mangan Chvaletice investiční pobídku. V případě naplnění podmínek, mezi něž patří investování částky 2,5 miliardy korun a vytvoření 399 pracovních míst, získá těžař úlevu na dani z příjmu ve výši až 470 milionů korun. Menší dotaci na tento projekt přidělil také inovační fond Evropské unie EIT InnoEnergy.
Poptávka po manganu je v posledních letech tažena jeho využitím v lithium-iontových bateriích. Euro Manganese již dokonce uzavřelo smlouvu s prvním zákazníkem. Odběratelem českého manganu se může stát francouzský Verkor, který chce ve velkém rozjet výrobu baterií do elektromobilů. Zatím se jedná o nezávaznou dohodu, která měla platit od roku 2027. Tento termín už kanadský investor zřejmě nestihne.
David Tramba