Další dodavatel střešních solárních systémů pro rodinné a bytové domy skončil v insolvenčním řízení. Tentokrát se jedná o firmu Alpha Solar systems, před kterou již dříve varoval Státní fond životního prostředí. Po kolapsu firem Energetický holding Malina a FG Energy se jedná o třetí krach v oboru střešní fotovoltaiky.
Podle informací v Insolvenčním rejstříku podali před týdnem návrh na zahájení insolvenčního řízení s firmou Alpha Solar systems dva věřitelé. Prvním z nich je dodavatel rozvaděčů a montážních prací, druhý zajišťoval školení montérů a revize hotových fotovoltaik. Podle předložených informací mají pohledávky po splatnosti u firmy Alpha Solar systems nejméně čtyři další firmy a podnikatelé. Krajský soud v Brně, který má případ na starosti, zatím o návrhu na prohlášení konkursu nerozhodl.
Případ je zajímavý tím, že před praktikami fimy Alpha Solar systems již na počátku září varoval Státní fond životního prostředí (SFŽP). Zmíněná firma a Národní dotační centrum podle SFŽP vyvolávaly klamný dojem, že jsou oprávněny nabízet podporu z programu pro nízkopříjmové domácnosti Nová zelená úsporám Light včetně souvisejícího poradenství. Fond se následně obrátil na příslušné orgány. Obě klamavé firmy mají stejného vlastníka, kterým je brněnský podnikatel Petr Nečas (nejedná se o bývalého premiéra – pozn. red.).
Kauza Malina postihla 3600 klientů
Podle informací, které se objevily v insolvenčním návrhu, je Alpha Solar systems menší firmou. Pohledávky věřitelů se zřejmě pohybují v desítkách milionů korun. Nemělo by se tedy jednat o tak citlivou kauzu, jakou byl kolaps Energetického holdingu Malina na jaře letošního roku. Jak v květnu uvedl Ekonomický deník, celková výše závazků Maliny dosahuje až 1,4 miliardy korun.
Podle dostupných informací si u Maliny objednalo střešní fotovoltaiku a zaplatilo zálohu na 3600 klientů. Zálohy se běžně pohybují od 250 do 350 tisíc korun. Tito lidé jsou dodnes v nejistotě, zda získají nazpět své peníze, nebo případně objednanou fotovoltaiku. Soud na počátku listopadu povolil reorganizaci padlé firmy. Situace je firmě je poněkud nepřehledná, o kontrolu nad ní zápasí několik zájmových skupin.
Insolvenční správce Rudolf Vinš nicméně nevidí situaci tak černě. Ve své zprávě o stavu insolvenčního řízení v polovině října uvedl, že Malina zvládá dokončovat v průměru 155 zakázek měsíčně. Podnikání firmy je ziskové a objem peněz na účtu roste. Od zahájení insolvenčního řízení v květnu do poloviny října firma utržila 147 milionů korun, zatímco náklady byly ve výši 80,8 milionu korun. Malina v říjnu evidovala okolo 900 rozpracovaných a přes dva tisíce dosud nezapočatých zakázek.
Zkrachovalec s polským vlastníkem
Další padlou firmou v oboru střešní fotovoltaiky je ostravská FG Energy, jejíž úpadek prohlásil soud na konci července. Do insolvenčního řízení se přihlásilo 266 věřitelů, kteří v součtu přihlásili pohledávky za více než 190 milionů korun. Podle vyjádření správcovské firmy Indra-Šebesta nevykonává FG Energy žádnou činnost a nemá ani potřebné zaměstnance. Jediným reálným řešením je tedy prohlášení konkursu na majetek dlužníka.
Podivné je také jednání polského vlastníka firmy FG Energy. Tím bylo do poloviny letošního roku polské „eseróčko“ Lift.up. To však po zahájení insolvenčního řízení přepsalo vlastnictví na fyzickou osobu, kterou je Olena Sydletska z Krakova.
David Tramba