INZERCE

Instalace solárních panelů na střeše domu. Ilustrační snímek. Zdroj: Pixabay

Velký solární průšvih: Malina dluží 1,4 miliardy korun, přes 3000 lidí zaplatilo zálohu a čeká na slíbenou fotovoltaiku

Bude to největší bankrot v oboru energetiky od pádu Bohemia Energy v říjnu 2021, tvrdě postihne tisíce českých domácností. Firma Energetický holding Malina, která chtěla ve velkém rozjet podnikání v oboru instalace střešních fotovoltaik, skončila v úpadku. Podle oznámení v insolvenčním rejstříku o tom v pátek rozhodl Městský soud v Praze.

Insolvenční řízení začalo v pátek 5. května na návrh vedení holdingu Malina. Ten přiznal, že čelí řadě exekučních řízení a nachází se v platební neschopnosti. Vedení Maliny chce dosáhnout reorganizace (tedy redukce dluhu) a záchrany firmy, ideálně s pomocí strategického partnera. O dalším osudu firmy rozhodne první schůze věřitelů. Ta se má konat krátce po přezkumném řízení, které soud svolal na 29. srpna. Nyní mají věřitelé dva měsíce na přihlášení svých pohledávek.

Otázkou je, zda má smysl firmu zachraňovat. Dokumenty zveřejněné v rámci insolvenčního řízení nabízejí místy hrůzostrašné čtení. Energetický holding Malina má dluhy ve výši 1,4 miliardy korun, hlavně se jedná o přijaté zálohy od zájemců o fotovoltaiku. Na účtu má firma pouze 11,7 milionu korun a k tomu nevelké množství dolarů a eur. Mezi významnější majetek firmy patří zásoby solárních panelů a dalších komponentů v hodnotě 438 milionů korun a také flotila 96 automobilů různých typů.

V příloze lze nalézt seznam 3600 klientů, kteří si u Maliny objednali střešní fotovoltaiku a zaplatili zálohu. Ta se běžně pohybuje od 250 do 350 tisíc korun. K insolvenčnímu soudu již chodí první dopisy vyděšených zákazníků Maliny, kteří mají důvodné obavy, že ve výsledku nezískají ani vrácené peníze, ani objednanou fotovoltaiku.

Kolaps holdingu Malina se také živě diskutuje na sociálních sítích. „3600 lidí přišlo o zálohy a ostatní obdrželi pochybnou technologii bez záruky. Hotové elektrárny nejsou předány, takže náleží do insolvenční podstaty. Pamatujete na H-System?,“ uvedl ke kauze Malina výkonný ředitel Asociace pro elektromobilitu ČR Lukáš Hataš.

Ztrátové hospodaření a další potíže

Pesimistický pohled na věc utvrzuje také zveřejněná účetní závěrka holdingu Malina za rok 2022. Loňské hospodaření firmy skončilo se ztrátou 186 milionů korun. Náklady byly totiž více než dvojnásobné oproti dosaženým tržbám v objemu 168,5 milionu korun. Hlavní položkou v nákladech jsou blíže nespecifikované služby za 150 milionů korun (pravděpodobně se jedná o vynaložené náklady na reklamu a marketing).

Ještě na počátku letošního roku měl holding Malina velké plány a ambice. „V roce 2022 jsme si vybudovali silnou pozici na trhu, když jsme zajistili instalaci 1600 fotovoltaických elektráren a současně máme 5 tisíc podepsaných zakázek. Letos se chceme zaměřit na zákaznický servis a jeho zlepšování, stejně tak chceme posilovat svoji pozici na trhu. Oproti konkurenci máme velkou výhodu v dodavatelském zázemí v Číně,“ uvedl tehdy šéf a hlavní akcionář Energetického holdingu Malina Cyril Regner.

Krátce poté však upozornil deník E15 – a později také další média – na neplnění smluv a další problémy firmy Malina. Z firmy na počátku roku odešly desítky montérů, mimo jiné kvůli neuhrazeným mzdám. Samotná firma přiznala potíže s nákupem elektroinstalačního materiálu. V dalších měsících se potíže firmy dále prohlubovaly a důsledkem je v úvodu zmíněný bankrot.

David Tramba