Na první pohled o nové energetické zdroje nouze není. Energetici v loňském roce připojili 44 633 nových zdrojů o celkovém elektrickém výkonu 1008 MW. Za tímto růstem stojí skoro jen fotovoltaika. Loni totiž v síti přibylo 44 593 nových solárních elektráren, převážně malých zdrojů na střechách budov, o výkonu 967 MW.
Vývoj české elektroenergetiky v loňském roce na dnešní tiskové konferenci popsali zástupci Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES) spolu se zástupci Solární asociace a sdružení AKU-BAT CZ. Důležitost akce stvrdil svou účastí ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN), který si dává za cíl posílit komunikaci se zástupci energetického sektoru a s médii. Právě to bývalo hlavní slabinou Vlčkova předchůdce v ministerské funkci Jozefa Síkely.
Dvojnásobný výkon za tři roky
Jak ve svém vystoupení řekl místopředseda představenstva společnosti ČEPS a člen vedení ČSRES Svatopluk Vnouček, výkon fotovoltaických elektráren v České republice se za poslední tři roky zdvojnásobil. Ke konci loňského roku tak bylo k síti připojeno již 212 tisíc solárních zdrojů o souhrnném výkonu 4430 MW. Skoro rovným dílem se o tento výkon dělí malé zdroje na rodinných a bytových domech (1581 MW), střední instalace – hlavně na střechách podniků (1319 MW) a velké zdroje o výkonu přes jeden megawatt (1530 MW).
K zajímavému posunu došlo u středních instalací, které dříve měly v průměru výkon 40 kW. Loni nastal skok na zhruba 100 kW. Souvisí to s rozjezdem výstavby solárních panelů na střechách průmyslových podniků, skladovacích hal či nákupních center. Solární boom číslo dva probíhá rovnoměrně na celém území České republiky.
Co se týká dalších energetických zdrojů, tak o žádném boomu nelze hovořit. Během roku 2024 přibylo pouze šest větrných elektráren (16 MW nového výkonu), devět bioplynových stanic (8 MW) a 25 malých kogeneračních jednotek o celkovém výkonu 17 MW. A také jeden větší zdroj na zemní plyn, který ve statistice ČSRES nebyl zahrnut.
Mohlo by vás zajímat
Přehled těch největších
Jak vyplývá z výše uvedených čísel, přibývají hlavně malé zdroje. Největším zdrojem, který byl loni připojen k síti, je 32megawattová plynová elektrárna s rychlým startem ve Vraňanech na Mělnicku, kterou doplňuje bateriové úložiště o kapacitě 22 MWh; investorem je firma E.nest Energy ze skupiny Decci. Druhý v pořadí je větrný park Synergion Jívová na Olomoucku, tvořený pěti větrníky o celkovém výkonu 11,3 MW.
Podle databáze udělených licencí na webu Energetického regulačního úřadu loni největší solární elektrárnu postavil ČEZ; jedná se o zdroj u Dolního Podluží na Děčínsku o výkonu 10,2 MW. Developerská společnost CTP vybudovala fotovoltaickou elektrárnu o celkovém výkonu 8,1 MW na střechách budov CTParku Bor v Plzeňském kraji. Skupina WIS Group Europe postavila u Sezemic na Pardubicku skoro 8megawattovou fotovoltaiku.
Výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář dodal, že druhý solární boom se začíná zadrhávat. Výkon loni dokončených fotovoltaik (967 MW) byl nižší než výsledek roku 2023, a sice 970 MW. Výstavba na střechách rodinných domů klesá kvůli nasycení trhu, omezení dotační podpory z programu Nová Zelená úsporám a klesajícím cenám elektřiny. Instalace solárních panelů na bytových domech zůstává vzácností. Problematická je také výstavba velkých solárních parků s dodávkou elektřiny do rozvodné sítě.
Když fotovoltaiku, tak s baterií
Ředitel asociace AKU-BAT CZ Jan Fousek zmínil, že klesá také podíl solárních elektráren na rodinných domech s baterií na ukládání přebytku energie. V minulých letech bylo instalací s baterií přes 90 procent, loni podíl klesl na 84 procent. Celkem tak loni v Česku přibyla bateriová úložiště o kapacitě 506 MWh (meziročně o 46 procent méně), z toho 437 MWh spadá do kategorie malých úložišť v rodinných domech.
Oživení výstavby bateriových úložišť má přinést novela energetického zákona „Lex OZE 3“, kterou v prosinci schválili poslanci. V příštím týdnu by ji měl odsouhlasit také senát. Pokud se podaří legislativní proces dotáhnout, tak legislativní ukotvení akumulace a flexibility v energetice bude mít účinnost od poloviny tohoto roku.