INZERCE

růst, boom, konjunktura zdroj: www.pixabay.com

Loni poprvé od roku 2014 stouply ceny

Dvouprocentní růst spotřebitelských cen zaznamenali statistici v loňském roce. Stalo se pak poprvé od roku 2014, jelikož v roce 2015 ceny stagnovaly. Průměrná míra inflace byla 0,7%.

Poslanci výboru pro evropské záležitosti projednávali návrh státního závěrečného účtu za loňský rok. Mimo jiné z něj vyplývá, že poprvé od roku 2014 stoupy spotřebitelské ceny, i když jen minimálně. Hlavní vliv na dvouprocentním růstu mají ceny potravin a rostoucí ceny v restauracích. Podle předloženého materiálu byla průměrná míra inflace 0,7 % (o 0,4 p. b. více než v roce 2015). Byla tak třetím rokem v řadě velmi nízká. „Průměrný roční příspěvek administrativních opatření (změn nepřímých daní a regulovaných cen) k meziroční inflaci shodně jako v roce 2015 dosáhl 0,2 p. b. Dominantně byl určen dopady změn nepřímých daní, dopady změn regulovaných cen byly téměř nulové,“ uvádí se v návrhu státního závěrečného účtu. Mezi zeměmi EU patřila k vyšším, přibližně jedna třetina zemí EU vykázala deflaci. Za celou EU se spotřebitelské ceny v průměru meziročně zvýšily o 0,3 % (v roce 2015 stagnovaly).

 

 

 

 

 

 

 

Meziroční inflace v 1. až 3. čtvrtletí kolísala kolem 0,5 %, avšak ve 4. čtvrtletí výrazně zrychlila vlivem růstu cen potravin a s přispěním růstu cen stravování. Meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci 2016 dosáhl inflačního cíle 2,0 %. Měnověpolitická inflace (po odečtení primárních dopadů nepřímých daní) se podobně jako celková inflace v meziročním vyjádření v 1. až 3. čtvrtletí pohybovala hluboko pod dolním okrajem tolerančního pásma okolo inflačního cíle ČNB, ve 4. čtvrtletí však též výrazně zrychlila. Na nízké inflaci se v roce 2016 podílely především faktory působící z vnějšího prostředí české ekonomiky. Jednalo se zejména o nabídkový faktor v podobě poklesu ceny ropy a s ním související pokles cen výrobců v eurozóně. Podstatné zlevnění korunové ceny ropy Brent se promítlo do snížení cen pohonných hmot. Průměrná cena benzínu Natural 95 činila 28,63 Kč/l (proti 31,37 Kč/l v roce 2015), motorová nafta stála 27,43 Kč/l (proti 31,21 Kč/l).

 

 

 

 

 

 

 

„K růstu cen v prosinci 2016 nejvíce přispěly potraviny a nealkoholické nápoje následované alkoholickými nápoji, tabákem s nejvyšším růstem cen ze potřebního koše vlivem zvýšení spotřební daně na cigarety. Cenový růst byl naopak nepatrně tlumen bytového vybavení s největším poklesem cen. Rychle rostly vlivem zavedení elektronické evidence tržeb ceny stravování a ubytování,“ uvádí návrh státního závěrečného účtu.

Jiří Reichl