Krajský úřad Ústeckého kraje odsouhlasil plán společnosti Orlen Unipetrol na přechod od uhlí k zemnímu plynu v litvínovské ropné rafinerii. Podrobnější posuzování dopadů záměru na životní prostředí (EIA) si kraj nevyžádal. Záměr nemá významný vliv na životní prostředí a nebude posuzován podle citovaného zákona.

K realizaci záměru neměl výhrady žádný z úřadů, které se k dopadům plánovaných staveb běžně vyjadřují. „Jedná se o modernizaci stávajícího zdroje v průmyslovém areálu formou přechodu z uhlí na ekologičtější plynná paliva, což samo o sobě představuje snížení zátěže na životní prostředí. Všechny hlavní vlivy jsou předvídatelné, technicky zvládnutelné a dobře kontrolovatelné. Pravděpodobnost výskytu negativních dopadů ve fázi výstavby i provozu je minimální,“ uvedl Ústecký kraj ve svém rozhodnutí.

Méně uhlí, víc plynu

Podle harmonogramu uvedeném v oznámení investor počítá se zahájením konverze teplárny T700 z uhlí na plyn na konci letošního roku. Dokončení je v plánu na poslední čtvrtletí roku 2027. Od roku 2028 klesne spotřeba hnědého uhlí v rafinerii ze současných 1,1 milionu tun na méně než 400 tisíc tun za rok, spotřeba zemního plynu naopak vzroste na 228 milionů m3 za rok.

Projekt počítá s odstavením dvou uhelných kotlů a jejich nahrazením dvojicí plynových kotlů o tepelném výkonu 270 MWt. Mezi hlavní přínosy patří výrazné snížení emisí oxidu uhličitého, oxidů síry, oxidů dusíku a tuhých znečišťujících látek. Vedle zemního plynu budou nové kotle spalovat také odpadní plyn, který vzniká při zpracování ropy, a případně také směs plynů s až 20procentním podílem vodíku.

Odvážnější záměr skončil u ledu

V minulých letech měl Orlen Unipetrol ambicióznější plány. Chtěl postavit moderní paroplynový zdroj s názvem T600 o elektrickém výkonu 362 megawattů a tepelném výkonu 710 MWt. Očekávaný termín dokončení byl v roce 2027. Starou uhelnou teplárnu z 60. let minulého století chtěl Orlen Unipetrol po tomto datu zcela odstavit. Ekonomiku provozu měl vylepšovat prodej přebytečné elektřiny na energetickém trhu.

Tento optimistický plán narazil na tržní realitu. Orlen Unipetrol dvakrát vypsal soutěž na dodavatele stavby, avšak v obou případech soutěž zrušil bez výběru vítěze. Důvod? Nabídky byly příliš vysoké a ekonomicky neakceptovatelné. Orlen Unipetrol se plánu na stavbu paroplynové teplárny zcela nevzdal. Oproti plánům ze začátku desetiletí se však bude jednat o výrazně menší a skromnější zdroj energie. Ten nadále nese označení T600.

Mohlo by vás zajímat