Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková schválila přidělení dotace z Modernizačního fondu na šest desítek menších fotovoltaických elektráren. Státní podpora v součtu dosáhne téměř 347 milionů korun. To by mělo vystačit na zhruba 50 megawattů nového výkonu.

Podporu v tomto novém balíku schválených projektů získaly fotovoltaické elektrárny s výkonem do 1 MW. Výše investiční dotace z Modernizačního fondu se zpravidla pohybuje od 2 do 7 milionů korun na jeden projekt. „Je to jeden z mnoha dalších kroků, kterými cílíme na maximální snížení závislosti na fosilních palivech a ruských zdrojích,“ říká ministryně Anna Hubáčková.

Ministerstvo uvedlo v tiskové zprávě dva konkrétní příklady. Například v areálu firmy Sigma Group v Lutíně na střední Moravě vyroste fotovoltaika s instalovaným výkonem 263,7 kWp. Elektřinu bude vyrábět pro potřeby výrobní haly, přebytky budou nabídnuty ostatním výrobním provozům společnosti. Projekt, jenž by se měl začít realizovat už v dubnu a dokončit v říjnu, přispěje ke snížení emisí oxidu uhličitého a k menším nákladům za energie.

Jiným úspěšným žadatelem o dotaci je společnost Lidl, která chce umístit solární panely na svých pět prodejen – v Prostějově, Kroměříži, Ostravě, Pardubicích a Sviadnově. První panely by se na střechy prodejen měly instalovat na podzim letošního roku, hotovo by mělo být do konce roku 2024. Na fotovoltaické elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 749 kWp získal Lidl dotaci ve výši 5,6 milionu korun.

Další podpořené projekty lze nalézt na webu Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Příjemce dotace lze rozdělit do několika skupin, které i s konkrétními příklady uvádíme v přehledu níže:

Mohlo by vás zajímat

  • investoři do zelené energetiky (Solar Global, Nova Green Energy, Freitag Project Development)
  • teplárenské podniky (SAKO Brno, Energetika Třinec, Teplárna Otrokovice)
  • města a regiony (Praha, Pardubice, Litoměřice, Pacov, Jihomoravský kraj)
  • průmyslové podniky (Denso Czech, Bosch Diesel, Sigma Group, ČEPRO, TON, TESS CZ)
  • developeři průmyslových hal (CTP Invest)
  • zemědělské podniky (Úsovsko, ZEVOS, Zenergo)

Podporu tak získají kromě jiných zájemců i první velká města. Jak jsme již dříve informovali, ambiciózní plán na instalaci solárních panelů na střechách budov má Brno ve spolupráci s městským podnikem SAKO Brno. Pozadu nechce zůstat ani hlavní město Praha, které chce jen na budovách ve svém majetku v nejbližších letech umístit panely o výkonu 80 megawattů.

Dotaci z Modernizačního fondu získali už i velké fotovoltaické elektrárny s výkonem od 1 MW výše. Přehled úspěšných žadatelů naleznete ve zprávě, kterou Ekonomický deník vydal v polovině března.

David Tramba