Miliardář Radovan Vítek, který je řazen spolu s Renátou Kellnerovou a Karlem Komárkem mezi tři nejbohatší české byznysmeny, má problém. Podle deníku Handelsblatt nařídil kyperský soud bankám, které obchodují s Vítkem, aby zmrazily aktiva ve výši 13 miliard korun. Jako jistotu, že v případě prohry uhradí dluh bývalým obchodním partnerům. Mluvčí Vítka uvedl, že se nic nemění a rozhodnutí soudu není účinné.

Lítý spor mezi drsnými byznysmeny postoupil do dalšího dějství. Na jedné straně sporu je Radovan Vítek, který je s 87procentním podílem hlavním akcionářem realitního impéria CPI Group. Na druhé pak investoři Marek Čmejla a Jiří Diviš, bývalí spoluvlastníci Mostecké uhelné a plzeňské Škody Transportation. Ti v roce 2008 vložili do CPI peníze v pozici tichých společníků – a mají pocit, že je Vítek takříkajíc okradl.

Podle mluvčího CPI Jakuba Velena se nic tak hrozného na Kypru nestalo. „Předběžné opatření není účinné. Žádné účty nejsou obstavené, majetek není zamrazen. Jedná se o obvyklý recyklát lží a nesmyslů, které už Čmejla s Divišem neúspěšně použili v Americe i v České republice,“ tvrdí mluvčí CPI.

Spor o velké peníze mezi miliardáři

Německý deník Handelsblatt však dnes přinesl jiné informace. Informoval o zmrazení aktiv CPI ve výši 13 miliard korun z rozhodnutí kyperského soudu. Do léta mají soudci rozhodnout, zda peníze zůstanou zmrazené až do konce soudního jednání.

Spor o peníze mezi Vítkem a Čmejlou s Divišem je poměrně komplikovaný, Ekonomický deník jej popsal ve zprávě v únoru 2020. Vše začíná v době finanční krize v roce 2008, kdy se silně zadlužené CPI údajně dostalo do finanční tísně. V tu chvíli přišli investoři Čmejla a Diviš, kteří před tím zbohatli na privatizaci Mostecké uhelné a Škody Holding (později Škoda Transportation). Prostřednictvím firmy Investhold vložili do CPI zhruba devět miliard korun.

Mohlo by vás zajímat

V roce 2016 se ale partneři rozešli a mělo dojít k výplatě. Vítek údajně navýšil kapitál tak, aby podíly Investholdu byly rozmělněné a ztratily na hodnotě. Čmejla a Diviš dostali méně, než očekávali, a začali se s Vítkem soudit. „Vítek sérií podvodných transakcí připravil investory o jejich investice a Investhold vytěsnil ze skupiny CPI tak, aby neměl žádný vliv,“ řekl před třemi lety ke kauze bývalý mluvčí CPI Jan Burian, který se s bývalým zaměstnavatelem rozešel ve zlém.

Čmejla s Divišem od roku 2016 podnikají právní kroky proti Vítkovi. Žalovali jej ve Spojených státech a v Lucembursku, avšak bez úspěchu. Tlak na Vítka zesílili také díky medializaci kauzy. Nyní zkoušejí uspět u soudu na Kypru; dlužno dodat, že zablokování části majetku Vítka nepředjímá budoucí rozhodnutí v jejich prospěch.

Žalobám čelí obě strany sporu

Navíc se jedná jen o malou část Vítkova majetku. Vítkova CPI Group patří mezi největší majitele nemovitostí ve střední Evropě. CPI dle informací na svém webu vlastní budovy a pozemky v České republice, Německu, Polsku a dalších zemích v hodnotě 20,9 miliardy eur, čistá hodnota majetku po odečtení závazků dosahuje 8 miliard eur (190 miliard korun). Vítek drží 86,7 procenta akcií, což odpovídá majetku v hodnotě 165 miliard korun.

CPI Group se významně zvětšilo poté, co v letech 2012 až 2016 ovládlo lucemburskou realitní skupinu Orco Property Group. Kvůli znehodnocení své investice později Vítka žalovat americký fond Kingstown, avšak neúspěšně. Další skokové zvětšení skupiny CPI se odehrálo loni, kdy Vítek ovládl rakouské realitní společnosti Immofinanz a S Immo.

Investoři Marek Čmejla a Jiří Diviš museli v minulých letech čelit žalobám kvůli praní špinavých peněz ve Švýcarsku a kvůli podvodné privatizaci Mostecké uhelné v Česku. Městský soud v Praze jejich stíhání letos v únoru zastavil. Jako důvod uvedl jejich předchozí tresty (podmínečné odsouzení a peněžní pokuta) uložené pravomocně vloni ve Švýcarsku. Potrestáni tak byli jen někteří aktéři kauzy ovládnutí Mostecké uhelné.

(dtr)