Generální inspekce bezpečnostních sborů před pár měsíci obvinila bývalého vysokého policejního důstojníka a manažera bezpečnosti České spořitelny Jindřicha Láta kvůli podezření z majetkové trestné činnosti a korupčnímu jednání. Kvůli případu se podle Ekonomického deníku na úseku bezpečnosti rozjíždí interní audit.
Bývalý elitní policista Jindřich Lát není obviněn poprvé. Národní centrála proti organizovanému zločinu ho začala pro podezření z korupce stíhat už vloni v březnu, kdy ho obvinila z podvodu. Kriminalisté se tehdy domnívali, že měl ještě jako policista některým podnikatelům z Ostravska slibovat za peníze dohled nad průběhem vyšetřování případů. Kromě Láta policisté tehdy obvinili i další lidi.
„Policejní orgán NCOZ zahájil dne 30. března 2017 trestní stíhání čtyř osob z Moravskoslezského kraje. Trestní stíhání všech obviněných je vedeno na svobodě, přičemž jednou z obviněných osob je i bývalý příslušník policie,“ potvrdil před rokem státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Pavel Prygl.
Protože policie neprokázala, že by se Látovi podařilo nějakou kauzu skutečně ovlivnit, byl stíhán „jen“ za podvod. Kriminalisté se domnívali, že se měl ještě jako detektiv dopouštět protizákonného jednání delší dobu a škodu vyčíslili hodně vysoko. „K protiprávním jednáním mělo docházet od roku 2001 do roku 2013 a měla vždy souvislost s vyšetřováním hospodářské trestné činnosti,“ prozradil vloni deníku Mladá fronta Dnes Prygl. Před obviněním působil Jindřich Lát jako manažer bezpečnosti v České spořitelně, dlouhá léta pak jako policista elitních útvarů.
Jindřich Lát i další obvinění si proti obvinění podali po započetí stíhání stížnost. Státní zastupitelství pak obvinění všech čtyř podezřelých vloni v září zrušilo.
Jindřich Lát proto začal být podle zjištění Ekonomického deníku v České spořitelně opět aktivní. Jenže, jak se redakci podařilo zjistit, Lát a další lidé byli zhruba před dvěma měsíci znovu obviněni. „Ve vámi označeném trestním řízení bylo zahájeno trestní stíhání dvou osob a to pro majetkové a korupční delikty. S ohledem na ranou fázi trestního stíhání vám nemohu poskytnout informaci o dalším průběhu tohoto trestního řízení,“ potvrdil České justici žalobce pražského Vrchního státního zastupitelství Pavel Prygl.
Jindřich Lát i přes obvinění v České spořitelně nadále působí. „Jindřich Lát je zaměstnancem České spořitelny a v tuto chvíli nám nejsou známy žádné okolnosti, které by bránily jeho zaměstnaneckému poměru,“ potvrdil Ekonomickému deníku mluvčí peněžního ústavu Filip Hrubý. K probíhajícímu internímu auditu, o kterém získal Ekonomický deník informace, pak řekl, že se jedná o vnitřní záležitost banky, která se veřejně neventiluje. „Nezlobte se nebudu se k tomu vyjadřovat,“ odpověděl Jindřich Lát na otázku, jestli si proti obvinění podal opětovně stížnost. Reportér Ekonomického deníku se s Látem i osobně setkal, a ex-detektiv přislíbil rozhovor. Ani po více jak měsíci čekání ale otevřeněji nepromluvil. Tvrdí, že se jedná o spiknutí vůči jeho osobě.
Podle neoficiálních zjištění Generální inspekce doručovala obvinění ještě dalším čtyřem nebo pěti lidem. Bude teď na státním zástupci, jak se bude senzitivní případ dále vyvíjet. „Na váš přímý dotaz mohu potvrdit, že policejní orgán Generální inspekce bezpečnostních sborů se skutečně případem zabývá, všechny prováděné úkony trestního řízení jsou pod dozorem příslušného státního zástupce. Primárně se zabýváme otázkami korupce a úniků informací,“ verifikoval informace Ekonomického deníku mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivo Mitáček.
Ovlivnění vyšetřování
Čeho se měl tedy dlouholetý elitní policejní důstojník dopustit? Vyšetřovatelé se pokusili zmapovat jeho aktivity už od roku 2000. Respektive jak tvrdí, šlo o přesně nezjištěnou dobu. Jistý Jiří Bědroň z Ostravy měl v té době kontaktovat podnikatele Ladislava Tesaříka s tím, že ho policie prověřuje jako podezřelého v souvislosti s jeho podnikatelskými aktivitami. Bědroň měl Tesaříkovi podle vyšetřovatelů nabídnout setkání s tehdejším důstojníkem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v Ostravě Jindřichem Látem. „Který měl být dle jeho vyjádření schopen za pravidelné měsíční platby zajistit, aby byl v klidu, a aby mu ze strany orgánů činných v trestním řízení nehrozil žádný postih,“ stojí v materiálech vyšetřovatelů. Ti došli k závěru, že Tesařík měl s Jindřichem Látem uzavřít „v přesně nezjištěné době“ hned několik dohod na „kontrolu“ trestních řízení.
Ladislav Tesařík měl později skončit s dovozem zboží ze zahraničí a věnovat se obchodu s pohledávkami. Podle protokolů vyšetřovatelů za ním měl v průběhu podzimu roku 2010 Jindřich Lát přijít a spravit ho o tom, že ví, že Tesařík přenesl své podnikatelské aktivity přenesl do Polska. S tím, že má údajně kontakt na polskou jednotku GROM, určenou pro speciální operace. „S vědomím, že služby, které mu přislíbí pro něj nevykoná, Ladislavu Tesaříkovi nabídl, že za pravidelné měsíční platby ve výši 200 000,- Kč je schopen využít svých konexí, zajistit mu, aby na něj GROM nevyvíjel žádný nátlak, zařídit mu ´ochranu´ jeho podnikatelských aktivit a zajistit jeho bezpečnost,“ stojí dále ve spisovém materiálu.
Jindřich Lát měl podle policejních protokolů inkasovat peníze také od lidí ze společností Exelsior Group. Její statutární zástupci byli v roce 2013 obviněni kvůli dotačnímu podvodu a poškození zájmů Evropské unie, souvisejícím s projektem na recyklaci plastů. Majoritní společník Exelsior Group Radomír Prus, který v té době pobýval na Seychelách, hledal pomoc s vyšetřováním, které vůči jeho osobě policie vedla. Prostředníkem měl být dle vyšetřovatelů už zmiňovaný podnikatel Ladislav Tesařík. Ovlivněn měl tehdy být dozorující státní zástupce Karel Kalda a dotyční měli zařídit trestní řízení proti tehdejšímu šéfovi Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Jindřich Lát pak měl podle vyšetřovatelů inkasovat půl milionu korun za ovlivnění vyšetřování, ale podle policejních zpráv prý nic nezařídil. Prus měl za ovlivnění řízení zaplatit celkově 3 miliony korun.
Dva miliony korun pak měl Jindřichu Látovi vyplatit vietnamský podnikatel Duong Dang Chien s přezdívkou Milan, u kterého udělali policisté domovní prohlídku. Prostředníkem měl být opět Ladislav Tesařík a jeho příbuzní. Duong Dang Chien byl Tesaříkovým obchodním partnerem. „Vždy jednou měsíčně, naposledy 8. 6. 2014, Jindřichu Látovi při osobních schůzkách na různých místech v České republice, v jednom případě v průběhu roku 2013 na parkovišti hotelu Lara Wellnes v Čeladné a ve dvou případech na konci roku 2013 a v jednom pípadě v únoru 2014 předával za Duong Dang Chiena částku nejméně 120.000,- Kč. Tedy celkově mu ve sledovaném období za příslib zajištění nestandardního postupu orgánů činných v trestním řízení předal částku ve výši nejméně 2.040.000,- Kč,“ tvrdí dále vyšetřovatelé. Celkem si měl podle detektivů Lát přijít na více jak 35 milionů korun.
Případ je hodně zamotaný. Vyšetřovatelé rozplétají vícero pokusů o ovlivnění. Podnikatelé, kteří v této kauze figurují, rozhodně nelze považovat za neviňátka, sami byli ve věcech údajného ovlivňování vyšetřování hodně aktivní. Některé z případů, které se jich týkaly, pak před soudem skutečně padly. Přestože aktuálně vyšetřovatelé dokazují trestnou činnost, která se měla odehrávat řadu let nazpátek, disponují podle jejich sdělení řadou podkladů.
Podnikatel Ladislav Tesařík měl totiž detektivům poskytnout mnoho informací, včetně listin a zvukových nahrávek, vztahujících se k údajným aktivitám Jindřicha Láta. S Tesaříkem se v průběhu roku scházeli detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří kauzu začali vyšetřovat. Lát v té době už na ÚOOZ nepůsobil. „Z informací (Ladislava Tesaříka – pozn. red.) vyplynulo, že Jindřich Lát a Jiří Bědroň by měli mít na Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality expozitura Ostrava mnoho známých policistů. Z chování a vystupování Ladislava Tesaříka je zřejmá důvěra v policisty Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, protože jmenovaný má pocit, že je ´zahnán do kouta´. Spolupráci s Generální inspekcí bezpečnostních sborů nebo Útvarem pro odhalování korupce a finanční kriminality odmítl. A současně sdělil, že informace uvedené v úředních záznamech sdělí procesně do protokolu,“ zapsali k případu údajné ´ochrany podnikatelů´ na Ostravsku vyšetřovatelé.
V případu figurují i dva politici. Oběma se budeme věnovat v následujícím článku.
Jan Hrbáček
Kdo je Jindřich Lát
Jindřich Lát byl dlouholetým policistou, pracoval pro Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v Ostravě i Útvar odhalování korupce a finanční kriminality v Praze. V zimě roku 2013 se objevil na ministerstvu vnitra po boku ministra tehdejší Rusnokovy úřednické vlády Martina Peciny.
O Látovi se koncem roku 2013, kdy post ministra vnitra v úřednické vládě Jiřího Rusnoka zastával Pecina, mluvilo jako o možném kandidátovi na post šéfa protikorupční policie. Pecina v té době také čelil trestnímu oznámení, že Láta přivedl na ministerstvo v rozporu se zákonem. Ministr se ovšem hájil, že mu podplukovníka doporučil tehdejší policejní prezident Martin Červíček. Ten však naopak tvrdil, že o Látovi slyšel poprvé právě od Peciny.
Nejprve tehdejší šéf protikorupční policie Milan Komárek odmítl vyslyšet Pecinovo doporučení, aby Láta jmenoval jako jako svého náměstka. Pecina jakoukoli spojitost s Látem odmítal a jeho příchod do Prahy popsal takto. “Po svém nástupu na pozici ministra jsem se rozhodl konat a vytvořil jsem pracovní skupinu Progres, která se zabývá opatřeními ke zlepšení výběru daní a zajišťování výnosů z trestné činnosti. Stejně jako jsem požádal ministerstvo financí, aby do skupiny vyslalo své zástupce, požádal jsem Policejního prezidenta Martina Červíčka o přidělení specialisty ÚOKFK, který se danou problematikou dlouhodobě zabývá. Tímto odborníkem byl podplukovník Jindřich Lát, policista, kterého jsem předtím nikdy neviděl. Já jsem ho neznal, naopak mi byl doporučen Policejním prezidentem,” tvrdil Pecina.
Po nástupu nového ministra Milana Chovance (ČSSD) Lát přestoupil na Policejní prezídium na odbor vzdělávání a služební přípravy. Služební poměr ukončil v květnu roku 2016.
Později nastoupil jako manažer bezpečnosti do České spořitelny. Zde mimo jiné dohlížel na výběr nové bezpečnostní agentury, která by měla nahradit léta fungující firmu Securitas. Podle záměru vedení bamnkovního ústavu měla společnost Securitas postupně nahradit slovenská bezpečnostní agentura Bonul, jejíž majitel Norbert Bödör má blízko ke slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. Bödörovo jméno často padá kvůli aféře zastřelného slovenského novináře Jána Kuciaka.
Látovu slibnou kariéru ve spořitelně narušilo výše popsané obvinění. Po jeho stažení se Lát ze “stand by” pozice bezpečnostního manažera v bance opět aktivoval do práce. Nové obvinění pravděpodobně pro Láta znamená definitivní konec ve spořitelně. Proti obvinění padnou opět stížnosti a je na státním zastupitelství, jak je vyhodnotí.
-hrb-