Holding EP Infrastructure, který sdružuje část energetických aktiv miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče ve střední Evropě, vytvořil loni čistý zisk pro akcionáře 416 milionů eur (10,2 miliardy korun). To je meziročně o 33 procent více. Pozitivní vývoj v oblasti teplárenství a skladování plynu podle oznámení společnosti převážil nad propadem tranzitu plynu přes slovenskou soustavu.

Tržby celé skupiny EP Infrastructure (EPIF) se meziročně zvýšily o 42,5 procenta na 4,004 miliardy eur (98 miliard korun), upravený provozní zisk před odpisy (EBITDA) narostl o 27,5 procenta na 875 milionů eur. Při čtení výsledků je zapotřebí vzít v úvahu, že klíčové společnosti nevlastní EP Infrastructure stoprocentně. Například v eustreamu, SPP distribúcii a Stredoslovenské energetice má jen 49procentní podíl, v Plzeňské teplárenské 35 procent. Čistý zisk a EBITDA proto uvádíme po očištění o podíly dalších akcionářů.

Nárůst ziskovosti podle informací v prezentaci pro investory (EPIF emitovala veřejně obchodovatelné dluhopisy) umožnil pokles míry zadlužení. Čistá míra zadlužení, která ještě předloni dosahovala 4,26násobku EBITDA, loni klesla na poměr 2,90. Množství volné hotovosti ve ve skupině EPIF během loňského roku narostlo z 501 milionů na 1,55 miliardy eur, což má souvislost i s omezením výplaty dividendy.

Menší zisk z přepravy plynu, větší ze skladování

Nejcennějším majetkem holdingu EP Infrastructure byl historicky 49procentní podíl ve slovenských tranzitních plynovodech eustream. Tento byznys však skomírá v důsledku omezení dodávek ruského plynu do zemí Evropské unie. Konkrétně společnost eustream zaznamenala loni 37procentní pokles objemu přepraveného plynu. Pozitivní zprávou bylo naopak dokončení plynovodního propojení mezi polskou a slovenskou soustavou.

Skvěle se loni naopak dařilo v oblasti skladování plynu, kde ukazatel zisku EBITDA meziročně narostl o 200 milionů na 379 milionů eur. Nejistota na trhu totiž zvedla zájem obchodníků o ukládání plynu před zimní sezonou, takže provozovatelé zásobníků včetně firmy Nafta ze skupiny EPIF mohli nabízet volné kapacity za „mimořádné“ ceny.

Hlavní firmy vlastněné holdingem EP Infrastructure. Zdroj: prezentace výsledků skupiny EP Infrastructure za rok 2020

Obor teplárenství, kde EPIF vlastní například české teplárny United Energy a Elektrárny Opatovice a minoritu v Plzeňské teplárenské, vykázal meziroční zlepšení ukazatele EBITDA o 94 milionů na 198 milionů eur. Projevil se zde hlavně skokový růst cen elektřiny a také dodávaných služeb výkonové rovnováhy pro ČEPS. „Tento efekt byl částečně negativně kompenzován vlivem teplejšího počasí, což vedlo k nižšímu odběru tepla o 11 procent ve srovnání s předchozím rokem,“ uvedl EPIF v tiskové zprávě.

Vlastníci: Křetínský, Tkáč, Macquarie

„Rok 2022 byl obdobím, kdy chování na trhu určovaly extrémní geopolitické a makroekonomické události. Skupina procházela jednou z nejnáročnějších etap ve své historii, během níž jsme se museli přizpůsobit dynamickému vývoji na energetickém trhu. Přesto mohu potvrdit, že finanční výsledky skupiny za uplynulý rok byly dobré, což opět ukázalo, jak je skupina díky svým diverzifikovaným provozním segmentům dobře postavená, odolná a vyvážená,“ uvedl k výsledkům finanční ředitel EPIF Václav Paleček.

Majoritním vlastníkem holdingu EP Infrastructure je Energetický a průmyslový holding (EPH) ovládaný Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem s 69 procenty akcií. Zbývajících 31 procent vlastní sdružení finančních investorů vedené australskou Macquarie. EPH vedle toho vlastní stoprocentně společnost EP Power Europe, které patří rozsáhlé portfolio elektráren v Německu, Itálii, Británii, Francii a Irsku (a v lednu oznámila expanzi do Nizozemska). 

Mohlo by vás zajímat

David Tramba