INZERCE

Vizualizace výstavby Technologického parku Brno. Foto: www.technologypark.cz

„Kraj na to má“, hájí radní Vitula (TOP9) půlmiliardový úvěr na nákup Technologického parku Brno  

 

Poloviční podíl ve společnosti vlastnící nemovitosti v Technologickém parku Brno (TPB) má kraj přijít na přibližně 550 milionů korun. Rekordní výši transakce v pátek zveřejnil člen Rady Jihomoravského kraje Jan Vitula (TOP 09).

Primárním cílem kraje je podle Vituly zajistit firmám jako je globální gigant IBM, která patří v parku mezi největší nájemce, možnost dalšího rozvoje. Cena 21,5 milionu eur byla stanovena rámcově, může se ještě mírně zvýšit a konečnou částku v korunách ovlivní také kurzové pohyby, uvedl na páteční tiskové konferenci Regionální hospodářské komory Brno (RHK) krajský radní Jan Vitula (TOP 09).

Vitula tak v pátek reagoval na kritiku předsedy představenstva Regionální hospodářské komory (RHK) Brno Ladislava Chodáka. Podle Chodáka by se kraj do realitního byznysu vůbec neměl pouštět, protože veřejné vlastnictví nemovitostí v takovém rozsahu je podle zkušeností vždy neefektivní. „Jedná se o zcela komerční prostory. Firmy IBM, Zebra nebo Red Hat v Technologickém parku Brno nedělají vědu ani výzkum a kraj zde chce provozovat standardní realitní činnost, ve které instituce veřejného sektoru nikdy nevynikaly,“ říká Chodák, podle kterého by bylo efektivnější podpořit rozvoj technologických firem jinou cestou.

„Veřejnoprávní vlastnictví technologických parků je ve vyspělém světě včetně USA standardní model,“ hájí Vitula investiční záměr. Zatímco soukromý investor údajně sleduje jen komerční cíle, veřejný vlastník nechce profitovat pouze z pronájmu a řídí se dlouhodobější strategií. Rámcově sjednaná cena je podle Vituly srovnatelná s částkou, kterou nabízel původní zájemce, společnost Trikaya Asset Management. Jak odhadl, investice by se mohla kraji vrátit v horizontu 15 až 20 let.

Přesně opačný názor má Ladislav Chodák, podle kterého by území čekal podstatně rychlejší rozvoj pod soukromým vlastníkem. Další rozvoj je totiž možný pouze v případě nové výstavby, která je podle zkušeností v případě veřejného investora zhruba o třetinu nákladnější. Poukázal také na špatný stav stávajících budov, který rovněž vyžaduje výrazné investice.

„Kraj na to má,“ je si naopak jistý Vitula a vyvrací informace o dosavadním ztrátovém podnikání Technologického parku Brno. Společnost totiž podle jeho slov disponuje 570 miliony korun nerozděleného zisku. „Předjednali jsme s městem Brnem i s bankami, že výplata dividend bude uvolněna na splácení úvěru,“ informoval náměstek jihomoravského hejtmana. Připustil částečnou zanedbanost budov parku, ale investice do oprav podle něj nepřesáhnou 100 milionů korun. V této souvislosti Vitula mluvil především o potřebách globálního giganta IBM, který patří mezi hlavní nájemce v TPB. Bez vysvětlení však zůstala otázka zajištění financí na další výstavbu a rozvoj parku, což si logicky vyžádá další nároky na vysoké investice. Ty půjdou opět buď z rozpočtu města Brno a kraje, anebo si na ně samospráva opět vezme úvěr.

O oprávněnosti důvodů k rekordní investici bude potřeba přesvědčit krajské zastupitele, kteří už předem zveřejňují výhrady. Koaliční ČSSD ústy bývalého hejtmana a dnes předsedy krajských zastupitelů strany Michala Haška kritizovala záměr pro vysoké dluhové zatížení kraje a opomíjení potřebnějších investic v oblasti zdravotnictví, sociální péče nebo dopravní infrastruktury. O návratnosti investice pochybuje také opoziční KDU-ČSL, která ji označila za nehospodárnou. „Až bude mít kraj vyřešené financování sociálních služeb, zdravotnických zařízení a dopravních staveb, může si pořídit hračku za půl miliardy,“ uvedl již dříve pro Ekonomický deník předseda krajských zastupitelů strany Jan Grolich. Opoziční klub Zelených a Pirátů se obává, zda bude veřejná sféra schopna dosadit do firmy dostatečně kvalitní a vysoce profesionální management a jak úspěšná bude v jeho dozorování.

Dnes projedná rada harmonogram dalšího postupu a možnosti úvěrových zdrojů, zastupitelstvo kraje by mělo o nákupu hlasovat koncem dubna. Podle Vituly by podklady k projednání měly být zastupitelům k dispozici v polovině března a do konce března by měla být známá také finální nabídka úvěrového financování.

-red-