Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řeší ve spolupráci s Ministerstvem financí ČR a Evropskou komisí několik případů týkajících se veřejné podpory. Řeší se OKD, obnovitelné zdroje, datové schránky a další velké obchodní případy.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kromě běžných rozhodnutí také komunikuje s Evropskou komisí a zabývá se případy veřejné podpory podnikatelských subjektů, na kterou je Evropská komise velmi citlivá.Podle místopředsedy ÚOHS Petra Solského je to například případ státní koupě OKD. Podle názoru antimonopolního úřadu a také zmíněného ministerstva financí se v tomto případě nejedná o veřejnou podporu.

[mn_protected]

„Dokončujeme rovněž notifikace ve věci obnovitelných zdrojů energií a bude novelizováno nařízení Evropské komise, které usnadní poskytování veřejné podpory pro letiště a přístavy. V České republice se to týká například regionálních letišť v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Pardubicích a Přerově,“ uvedl Solský. Dodal, že v současné době řeší ÚOHS rovněž notifikaci státní pomoci pro Českou poštu za univerzální poštovní službu, to znamená za doručování do regionů. Ve zmíněném případě by Česká pošta měla dostávat asi 500 milionů ročně od roku 2013, tedy zpětně. Kromě toho se řeší pokračování datových schránek po roce 2018. To je do značné míry závislé na názoru Komise, pokud by totiž naznala, že předcházející provoz datových schránek byl s veřejnou podporou, „spadla by pod stůl“ také vize Ministerstva vnitra na jejich provoz od ledna 2018. Podrobně jsme informovali v dubnovém textu Dvě a půl miliardy na pět let. Další „obr“ kšeft pro Českou poštu. Případ České pošty by měl být podle místopředsedy ÚOHS Petra Solského vyřešen do konce letošního roku.

Mohlo by vás zajímat

ÚOHS nemá v oblasti veřejné podpory rozhodovací činnost

Názor ÚOHS je v této oblasti je sice velice zajímavý, ale nemá reálnou právní relevanci. O veřejné podpoře od roku 2004 rozhoduje Evropská komise. Na konferenci věnované veřejné podpoře, kterou ve dnech 17. až 18. května pořádal ve svém sídle Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, místopředseda Solský zdůraznil, že hlavní část agendy úřadu tvoří vydávání stanovisek poskytovatelům podpor a koordinace řízení mezi poskytovateli a Evropskou komisí, ať už jde o řízení o notifikované podpoře, o stížnosti na protiprávní podporu nebo o ex post monitoringu čili kontrole dříve oznámených opatření podpory.

Antimonopolní úřad je kromě toho zprostředkovatelem veškerých oznámení veřejné podpory, na kterou má být aplikován režim tzv. blokových výjimek. Jejich počet s novým nařízením výrazným způsobem narostl. Jde o Nařízení 651/2014 neboli GBER, které upravuje podpory, jež není nutné notifikovat Evropskou komisí a je možno je automaticky považovat za slučitelné s vnitřním trhem.

Po dokončení modernizace veřejné podpory, během níž došlo v letech 2012-2014 k rekodifikaci všech významných předpisů k veřejné podpoře, vznikla řada pracovních skupin Evropské komise a členských států. Ty se zabývají zejména výklady a harmonizací uplatňování nových předpisů napříč Evropskou unií. Těchto pracovních skupin se za Českou republiku účastní také zástupci odboru veřejné podpory. Kontinuálně ÚOHS rovněž připomínkuje v mezirezortních připomínkových řízeních návrhy předpisů, usnesení a vlády a podobně, a také upozorňuje na možná dotčení pravidel veřejné podpory.

Petr Solský, který byl počátkem loňského dubna  jmenován místopředsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a pověřen řízením Sekce legislativy a veřejné regulace, ocenil, že o letošní konferenci byl opět značný zájem. Dvoudenního jednání o problematice veřejné podpory se zúčastnilo na 150 odborníků z domova i ze zahraničí, včetně zástupkyně Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise Graca da Costa, která prezentovala ve svém vystoupení specifika veřejné podpory v oblasti turismu. Podobně jako v jiných oblastech i zde platí, že pokud se nejedná o ekonomickou aktivitu nebo opatření nemá dopad na obchod mezi členskými státy Unie či neposkytuje příjemci výhodu, pak se nejedná o veřejnou podporu. V případě, že se o veřejnou podporu jedná, ale je poskytnuta na základě některé z výjimek, pak ji není nutno Evropské komisi notifikovat.

[/mn_protected]

Kristián Chalupa