INZERCE

Společnost KHNP již tři měsíce provádí pilotní provoz systému TOSS na blocích 1 a 2 elektrárny Shin Wolsong. Foto: KHNP

Korejští uchazeči o Dukovany přišli s převratným systémem, který má zabránit haváriím v jaderných elektrárnách

Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) oznámila, že vyvinula systém, jenž má zabránit haváriím jaderných reaktorů a souvisejících systémů. Společnost plánuje zavést tento systém ve všech svých jaderných elektrárnách. KHNP má mimo jiné zájem se podílet na výstavbě nového jaderného zdroje o výkonu do 1200 MW v české elektrárně Dukovany,

Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) oznámila, že jako první na světě zavedla webový automatický monitorovací systém pro prevenci havárií v jaderných reaktorech.

Systém nazvaný Technical Specification Operator Support System (TOSS) je určen k monitorování provozního stavu jaderných elektráren v reálném čase. Vyznačuje se tím, že detekuje nevyhovující provozní podmínky a upozorňuje provozovatele a poskytuje mu pokyny, jak postupovat.

Jednou z klíčových vlastností systému TOSS je, že digitalizuje rozsáhlé provozní technické pokyny, což umožňuje automatické vyhledávání. To znamená, že provozovatelé mají snadný přístup ke směrnicím a podkladovým dokumentům, což jim umožňuje lépe porozumět provozním postupům a zvýšit bezpečnost elektráren.

Systém také umožňuje v reálném čase sledovat omezující podmínky provozu a požadavky na opatření, které se mohou měnit na základě různých proměnných. Díky tomu lze pohotově přijímat bezpečnostní opatření, snižovat riziko lidských chyb a zvyšovat celkovou bezpečnost jaderných elektráren.

Společnost KHNP již tři měsíce provádí pilotní provoz systému TOSS na blocích 1 a 2 elektrárny Shin Wolsong. Na základě úspěšných výsledků pilotního projektu plánuje společnost v budoucnu zavést tento systém ve všech svých elektrárnách.

Zavedení tohoto webového systému automatického monitorování je významným pokrokem v oblasti bezpečnosti jaderných elektráren. Využitím digitální technologie a monitorování v reálném čase chce společnost KHNP zlepšit bezpečnostní opatření a předcházet haváriím. Systém TOSS nejen upozorňuje provozovatele na případné nevyhovující podmínky, ale také jim poskytuje návod, jak problém řešit, čímž zajišťuje, že budou přijata rychlá opatření.

Očekává se, že tento pokrok bude mít pozitivní dopad na bezpečnost jaderných elektráren. Díky možnosti snadného přístupu k provozně technickým pokynům a podkladům mohou provozovatelé rozšířit své znalosti a činit informovaná rozhodnutí. To dále přispěje k celkové bezpečnosti a efektivnímu provozu jaderných elektráren.

Webová povaha systému rovněž umožňuje snadnou implementaci a dostupnost. Provozovatelé mohou k systému TOSS přistupovat z libovolného místa s připojením k internetu, což jim umožňuje sledovat provozní stav jaderných elektráren na dálku. To může pomoci snížit riziko pro provozovatele a zvýšit efektivitu provozu.

Vývoj prvního webového automatického monitorovacího systému na světě v KHNP je významným milníkem v oblasti bezpečnosti jaderných reaktorů. Systém TOSS umožňuje monitorování v reálném čase, odhalení nevyhovujících stavů a přijetí okamžitých opatření. Digitalizací provozních technických pokynů a zajištěním snadného přístupu k nim mohou provozovatelé zlepšit své znalosti a zvýšit bezpečnost jaderných elektráren.

Do Dukovan s maximálním nasazením

Korejská společnost je jedním ze tří uchazečů o dostavbu české dukovanské jaderné elektrárny.

Vyhlášení tendru na nový dukovanský jaderný blok se rychle projevilo na zájmu potenciálních dodavatelů o Českou republiku. Jako první přijel před rokem prezident společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Jae-Hoon Chung, na jeho programu nechybělo setkání se zástupci české vlády i možných subdodavatelů.

Jihokorejská KHNP se o zakázku uchází již od roku 2016, kdy Česká republika po dvou letech od zrušení temelínského tendru ohlásila své nové plány v jaderné energetice. Na konci předminulého roku KHNP dodalo vyplněný bezpečnostní dotazník. Koncernový šéf Jae-Hoon Chung se setkal s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, předsedou hospodářského výboru poslanecké sněmovny Ivanem Adamcem a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem.

Loni na konci března uspořádala KHNP dodavatelské fórum s Hospodářskou komorou ČR v Praze a podepsala zde memoranda o vzájemné spolupráci se společnostmi BAEST, IBC Praha, MSA, OSC a se skupinou Vítkovice. Navázala tím na loňský podpis dohod s dalšími českými podniky, sdruženými v Alianci české energetiky.

„Jsem přesvědčen, že korejský jaderný reaktor je pro Českou republiku tím nejlepším řešením z bezpečnostního, technologického i ekonomického hlediska, a že konkurenceschopnost našeho návrhu prokáže transparentní výběrové řízení. Úspěšnou výstavbou jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech Korea ukázala světu, že zadané projekty dokončuje včas a v rámci stanoveného rozpočtu,“ uvedl u této příležitosti Jae-Hoon Chung.

Po loňském vyřazení čínského a ruského uchazeče v soutěži vedle KHNP zůstává americký Westinghouse a francouzský koncern EDF s technologickou divizí Framatome (viz přehled níže).

Přehled uchazečů o stavbu nového bloku Dukovan. Zdroj: prezentace Petra Závodského na konferenci NUSIM 2021.

Jae-Hoon Chung také ve vyjádření citovaném agenturou ČTK uvedl, že KHNP je schopna vejít se do ceny výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech, se kterou počítá česká vláda. Jedná se tedy o částku zhruba 160 miliard korun v cenách roku 2020. Zároveň chce uvést elektrárnu do provozu do roku 2036, v případě urychlení schvalovacího procesu to prý stihne i dříve.

Pro dukovanskou lokalitu chtějí Korejci nabídnout reaktor APR1000, vycházející z původního modelu APR1400. Tento typ reaktoru, který je několik let v provozu v Jižní Koreji a Spojených arabských emirátech, získal evropskou certifikaci EUR v srpnu roku 2019.

Výstava o České republice

Že je zájem Korejců o Dukovany eminentní dokazuje i to, že od 11. července pořádá společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) speciální výstavu o české kultuře v návštěvnickém centru svého sídla v korejském Kjongdžu.

Tuto akci pořádá a organizuje KHNP a Gyeongsang-bukdo Culture and Tourism Center; je sponzorována Velvyslanectvím České republiky v Koreji, Českou centrálou cestovního ruchu a Českým centrem v Soulu. Výstava si klade za cíl zlepšit porozumění kultuře a umění České republiky, která se stala významným partnerem Koreje, v energetice, obchodu a cestovním ruchu.

Návštěvníci mají možnost poslechnout si tradiční hudbu a poznat historii a česká literární díla. Děti si užijí praktické zkušenosti s loutkou. K dispozici je také vyhrazená fotografická zóna, „která dodá výstavě kouzlo“.

„Tato výstava je pro všechny věkové skupiny. Přeji mnoha lidem, aby výstavu navštívili a užili si kulturu a umění češtiny, klenotu střední Evropy,“ uvedl k výstavě o ČR generální ředitel KHNP Jooho Whang.

Výstava potrvá do konce letošního roku.

(nik)