Čtvrtek, 23. září, 2021

Čeští dodavatelé pro energetiku najednou krouží okolo Korejců. I ti s ruským vlastníkem

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Tradiční české podniky z oboru jaderného strojírenství, které měly dříve nejvřelejší vztahy s ruským Rosatomem, přesměrovaly svou pozornost na jiného uchazeče. A sice na korejský jaderný koncern KHNP. Otázkou je, jak přísná budou bezpečnostní opatření na české straně. Dva členové Aliance české energetiky totiž mají ruské vlastníky, což je může diskvalifikovat z účasti na stavbě elektrárny Dukovany II.

Nový jaderný blok na jihu Moravy chtělo původně stavět pět zájemců – vedle Rosatomu a KHNP ještě francouzské EDF, americký Westinghouse a čínské CGN. Zatímco CGN ztratilo zájem a česká strana s ním přestala počítat, Rosatom byl vládou vyřazen ze soutěže v dubnu – poté, co se provalila účast ruských agentů na explozi ve Vrběticích. V soutěži tedy zbyli tři uchazeči. Zatímco zájem EDF a Westinghouse je spíše vlažný, Korejci dali opakovaně najevo, že chtějí v Česku uspět.

Příkladem může být nedávná státní návštěva ministra průmyslu, obchodu a energetiky Korejské republiky Moon Sung-wooka v České republice. Přijeli s ním i šéfové KHNP, aby v Paze podepsali deklaraci o budoucí spolupráci v oblasti jaderné energetiky. Na konci května naopak členové Aliance české energetiky vyrazili do Jižní Koreje, aby se tam seznámili s možnostmi vzájemné spolupráce a zapojení českých dodavatelů do stavby nového jaderného zdroje v Dukovanech.

Memorandum vytváří rámec pro budoucí spolupráci při výstavbě nového jaderného zdroje nejenom v České republice, ale i v dalších zemích (poznámka pro pamětníky: to samé říkal Rosatom, když před deseti lety podepisoval memoranda s českými podniky). „Od podpisu si slibujeme nastavení základní komunikační a rozhodovací linie mezi oběma subjekty s cílem být připraveni a adekvátně reagovat na různá témata vzájemné spolupráce včetně strategického partnerství napříč jednotlivými trhy,” uvedl Milan Šimonovský, předseda výboru Aliance české energetiky.

Model reaktoru APR1400, který ukázala korejská KHNP při prezentaci v Praze v dubnu 2017. Foto: David Tramba

Členem této aliance je několik známých a úspěšných českých společností. Jmenovitě třeba výrobce parních turbin Doosan Škoda Power, dodavatel řídicích a kontrolních systémů pro jaderné bloky ZAT či výrobce čerpadel Sigma Group. Nechybí zde ani třebíčské I&C Energo, které patřilo mezi klíčové dodavatele dílů pro první dva bloky Jaderné elektrárny Temelín. Dvě jména – Škoda JS a Arako – však mohou být problematická s ohledem na úzké vazby na ruské prostředí.

Prvním z nich je plzeňská Škoda JS, známá třeba jako generální dodavatel reaktorů do nových bloků slovenské Elektrárny Mochovce. Když ponecháme stranou fakt, že ČEZ se soudí se Škodou JS o 2,8 miliardy korun kvůli zfušovaným kontrolám svarů v Dukovanech, tak další problém vyplývá z faktu, že Škodu JS nepřímo vlastní ruská Gazprombank. Opavský výrobce armatur pro jaderné elektrárny Arako je jedinou výrobní firmou v Česku, kterou – nepřímo přes další podniky – vlastní Rosatom.

Jak Ekonomický deník včera informoval, ČEZ poslal třem zbývajícím uchazečům bezpečnostní dotazník. Ten se týká nejen samotné uchazečů, ale také dodavatelů hlavních částí elektrárny. Třeba Škoda JS počítá s „výrazným zapojením“ do projektu výstavby pátého bloku Dukovan. Může jí však uškodit fakt, že se její jméno objevuje kvůli ruským majitelům na americkém sankčním seznamu.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter