Česká republika získala část kapacity v nizozemském terminálu pro dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Strategický krok oznámil na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a krátce poté premiér Petr Fiala. Zájmy státu při této transakci zastupoval ČEZ, který si kapacitu zajistil.
„Podařilo se nám výrazně posílit energetickou bezpečnost ČR. Ve spolupráci se Skupinou ČEZ jsme získali část kapacity v připravovaném LNG terminálu v Nizozemsku. Tento krok nám pomůže zajistit dostatek plynu pro naše občany i firmy a snížit energetickou závislost na Rusku,“ uvedl Síkela na svém twitterovém účtu.
Jaká je tedy získaná kapacita v terminálu a od kdy bude k dispozici? To zatím nechce ČEZ ani ministerstvo průmyslu komentovat. „V tuto chvíli nebudeme sdělovat další podrobnosti,“ řekl Ekonomickému deníku mluvčí ministerstva průmyslu Vojtěch Srnka. Stejně tak se nechce vyjadřovat ČEZ, protože zatím nemá podepsanou smlouvu s provozovatelem terminálu (pouze má informaci o úspěchu v soutěži), ale ani zajištěnou přepravní kapacitu v nizozemské a německé síti plynovodů.
Agentura ČTK připomněla starší vyjádření ministra Síkely, podle kterého má Česko zájem o jednu až dvě miliardy metrů krychlových kapacity v nizozemském terminálu.
Podle informací Ekonomického deníku by se transakce měla týkat chystaného plovoucího terminálu (FSRU) v přístavu Eemshaven v severní části Nizozemska. Terminál s dovozní kapacitou až 8 milionů tun zkapalněného plynu ročně (což je 10 miliard metrů krychlových v plynné podobě) má být v provozu od podzimu letošního roku.
Mohlo by vás zajímat
Investorem FSRU je nizozemská Gasunie, která v minulých dnech uspořádala soutěž na kapacitu v terminálu. Podle informací německého webu Chemietechnik.de byl o kapacitu ohromný zájem. Nejméně 15 společností projevilo zájem a jejich předběžná poptávka byla čtyřikrát vyšší než nabízená kapacita. Závazná poptávka už zřejmě byla nižší, takže se ke kapacitě dostal i český zájemce.
Pátek 17. června tak přinesl hned dvě zásadní zprávy o snížení závislosti na Rusku. ČEZ oznámil akvizici jaderně technologické společnosti Škoda JS, která měla od roku 2004 ruského vlastníka.
David Tramba