Pokud něco v České republice funguje opravdu dobře, a to i ve srovnání s některými zeměmi západní Evropy, tak je to trh s elektřinou a zemním plynem. Aspoň jednoprocentní podíl na trhu s elektřinou má 15 různých dodavatelů, další desítky firem drží nižší podíly. Na trhu s plynem je situace podobná. V obou případech nemá žádný dodavatel pod kontrolou víc než třetinu trhu.
Jak vyplývá ze statistiky za rok 2020, kterou Ekonomickému deníku poskytl správce energetického trhu OTE, nejsilnějším hráčem na trhu s elektřinou zůstává ČEZ Prodej s podílem 31,5 procenta na objemu dodané elektrické energie. Další čtyři procenta drží přímo mateřská společnost ČEZ. Oproti roku 2019, kdy držel jen něco málo přes 30 procent trhu, si ČEZ Prodej polepšil. V dlouhodobém pohledu to neplatí; ještě v roce 2010 měl ČEZ pod kontrolou 45 procent trhu dodávek elektrické energie zákazníkům v Česku.
Pozoruhodné změny se odehrály na dalších pozicích. Významně ztrácí Amper Market, obrat od růstu k pádu nastal krátce po změně vlastníka (Jan Palaščák firmu v létě 2018 prodal skupině Bohemia Energy vedené Jiřím Písaříkem). Ještě v roce 2019 kontroloval Amper Market 4,4 procenta trhu s elektřinou, loni už to byla jen polovina. Mírnější ztrátu tržního podílu zaznamenaly také společnosti E.ON Energie, Pražská energetika a Centropol Energy. Posilují naopak innogy, Slovenské elektrárne, Pražská plynárenská a Engie.
Rozdělení trhu se zemním plynem v roce 2020
Na trhu s plynem se zastavil dlouhodobý trend klesajícího podílu skupiny innogy (dříve RWE). Ta v roce 2010 držela ještě 60 procent trhu, předloni to bylo už jen 27 procent. Loni si innogy polepšilo na 28,5 procenta. Největší skok směrem nahoru se podle statistik OTE povedl společnostem VNG Energie Czech (z 2,64 na 5,65 procenta) a Engie Energy Management CZ (z 1,02 na 2,75 procenta). Zastavil se naopak růst Skupiny ČEZ, jejíž firmy v součtu kontrolují 14 procent trhu se zemním plynem.
Kromě vítězů měl loni trh se zemním plynem i své poražené. Výrazně se propadl tržní podíl společností Wingas a SPP CZ, menší oslabení postihlo také firmy Pražská plynárenská, E.ON Energie, EP Energy Trading a Centropol Energy.
Mohlo by vás zajímat
Na energetickém trhu je i letos živo, což dokládají vysoké počty zákazníků přecházejících k jinému dodavateli. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí zaznamenal správce energetického trhu OTE celkem 57 638 změn dodavatele plynu, letos za první kvartál jich bylo 65 971. Vysoký zůstává také zájem o změnu dodavatele elektrické energie, i když zde nastal meziroční pokles o 11 procent na zhruba 165 tisíc.
David Tramba