INZERCE

Elektřina. Ilustrační foto: Pixabay

Počet změn dodavatele plynu oproti loňsku roste, u elektřiny klesá

Myslíte, že lidé a firmy mají v době vrcholící koronavirové pandemie jiné starosti než porovnávat nabídky dodavatelů elektřiny či zemního plynu? Opak je pravdou. Zájem o přechod k jinému dodavateli plynu oproti loňsku vzrostl. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí zaznamenal správce energetického trhu OTE celkem 57 638 změn dodavatele plynu, letos za první kvartál jich bylo 65 971.

Vysoký zůstává také zájem o změnu dodavatele elektrické energie, i když zde nastal meziroční pokles o 11 procent. Počet převedených odběrných míst tak v prvním kvartálu činil necelých 165 tisíc. Zájem v segmentu domácností klesl jen mírně (o tři tisíce na 97,5 tisíce převodů), výrazněji změn dodavatele ubylo v segmentu podnikatelů a firemních maloodběratelů (pokles z loňských 72 tisíc na 55 tisíc změn) a také u velkoodběratelů bez vlastní výroby elektřiny (pokles z 2962 na 2516 změn dodavatele).

Jak lze vyčíst z detailních statistik operátora trhu OTE, na trhu s elektřinou i plynem nejvíc v posledních třech měsících posilují noví dodavatelé Kolibřík energie a TGC Energie. Zákazníky v případě elektrické energie naopak ztrácí hlavně E.ON Energie, eYello CZ a Amper Market, v plynárenství lidé a firmy nejčastěji opouštějí Armex a lídra trhu innogy. Pro vlastníky děčínské firmy Armex Energie to však není velká tragédie, ti samí lidé stojí i za firmami Kolibřík energie a TGC Energie.

Jak Ekonomický deník uvedl na konci února, k elektrické síti je připojeno zhruba 6,15 milionu odběrných míst. Z tohoto počtu zůstává 4,3 milionu u trojice tradičních dodavatelů – tedy u Skupiny ČEZ, E.ON Energie a Pražské energetiky. Největším alternativním dodavatelem se stala innogy Energie s 471 tisíci zákazníky. Bohemia Energy přímo dodává elektřinu do 389 tisíc odběrných míst, po sečtení s dceřinými a sesterskými podniky se dostává na cifru 624 tisíc.

Rostoucí a klesající dodavatelé elektrické energie

Autor: Ekonomický deník na základě dat OTE.

Na trhu se zemním plynem firmy soupeří o zhruba 2,83 milionu odběrných míst. Trojice tradičních dodavatelů – innogy, Pražská plynárenská a E.ON Energie v součtu kontroluje 1,7 milionu odběrných míst, zbytek k sobě přetáhli alternativní dodavatelé. Ti v minulých letech „lovili“ hlavně v řadách zákazníků innogy, která dlouho měla pověst drahého dodavatele. ČEZ od vstupu na liberalizovaný trh s plynem k sobě přetáhl 443 tisíc zákazníků, Bohemia Energy jich získala 190 tisíc (včetně dceřiných a sesterských firem 296 tisíc).

David Tramba