Solární boom číslo 2 ztrácí tempo. V první polovině letošního roku bylo v Česku připojeno k síti 13 tisíc nových fotovoltaických elektráren o souhrnném výkonu 357 megawattů. Pro srovnání: v prvním loňském pololetí to bylo téměř 24 tisíc fotovoltaik o celkovém výkonu 484 MW, upozorňuje Solární asociace.

Nová data o vývoji oboru sesbírala a vyhodnotila Solární asociace na základě dat distribučních společností. Za poklesem stojí stále složité povolovací procesy a chybějící provozní podpora fotovoltaiky. Větší investory navíc znechutilo dění okolo takzvaných Stanjurových přílepků. Tedy návrhu individuálně prověřit ziskovost solárních elektráren z let 2009 a 2010. Na nátlak senátu byl tento návrh z české legislativy odstraněn.

Nasycený trh domácích fotovoltaik?

Výrazný propad se podle Solární asociace odehrál u malých instalací na střechách rodinných domů. Letos za půl roku se jich připojilo o téměř 10 tisíc méně než ve srovnatelném období loni. Za poklesem stojí změny dotačních programů (snížení podpory z Nové Zelené úsporám), ale také klesající ceny elektřiny. Je však možné, že trh se nasytil a „docházejí“ zájemci o střešní fotovoltaiku.

Roste naopak zájem o větší instalace na střechách průmyslových podniků. Podle odhadu Solární asociace letos v Česku přibude okolo 750 MW nového výkonu ve fotovoltaice. Z toho 450 MW vznikne na střechách firemních a veřejných budov. Domácnosti si pořídí nové fotovoltaiky o výkonu zhruba 220 MW (po loňských 429 MW) a velcí investoři ze sektoru energetiky postaví zbývajících 80 MW.

Velcí investoři váhají (a čekají na razítka)

Zájem velkých investorů zůstává daleko za očekáváním. Problém je jak v nastavení podpory, tak v dlouhých povolovacích řízeních. „Občas to vypadá, jako by zaměstnanci některých úřadů hledali způsob, jak projekty za každou cenu zastavit, místo aby nacházeli cesty, jak je umožnit. Takový přístup ohrožuje budoucnost české energetiky,“ řekl výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Od počátku roku sice přibylo 26 velkých fotovoltaik o výkonu od 1 megawattu výše, značná část z nich však spadá do kategorie střešních instalací na průmyslových a logistických halách. Co se týká pozemních instalací, ČEZ dokončil dva velké solární parky u Litvínova (9,6 MW) a Kadaně (3,9 MW). Další velkou fotovoltaiku o výkonu 5,3 MW postavila firma Solar Panel Recycling u Sudslavy v Pardubickém kraji.

Mohlo by vás zajímat

Více se dočtete ve zprávách ZDE:

Výstavba velkých solárních parků se zadrhla. Banky je nechtějí financovat

Ministři navrhují přísnější kontroly plateb solárníkům i škrty v dotacích při záporné ceně elektřiny

NE sporným kontrolám ziskovosti solárních elektráren. Poslanci je nečekaně vyškrtli ze zákona