Dvě novely, stejný cíl, různý výsledek. Zatímco první Lex OZE, který lidem usnadnil cestu ke stavbě větších solárních elektráren, prošel hladce oběma komorami parlamentu a čeká jen na podpis prezidenta, Lex OZE 2 zacílený hlavně na komunitní energetiku se zadrhl už v připomínkovém řízení. Ne každému totiž sdílení elektřiny mezi spotřebiteli vyhovuje.

První Lex OZE schválili v prosinci poslanci a před týdnem také senátoři. Tato novela energetického zákona usnadní výstavbu obnovitelných zdrojů energie, hlavně instalaci malých solárních elektráren na střechách budov. Bez stavební povolení a bez licenci od Energetického úřadu k výrobě elektřiny bude nově možné stavět fotovoltaiky až do výkonu 50 kW. Dosud platil limit 10 kW. Další změnou je také zařazení obnovitelných zdrojů o výkonu nad 1 MW mezi stavby veřejného zájmu.

Zpoždění naopak nabírá navazující novela energetického zákona, který otevírá cestu ke vzniku energetických společenství. Ta mají fungovat na neziskovém principu na úrovni bytového domu, sídliště, vesnice, města nebo většího územního celku, a to s cílem dodat lidem levnější elektřinu. Může se jednat o fotovoltaiku na střechách budov, ale také o větrné elektrárny či jiné obnovitelné zdroje.

Hodně připomínek, dlouhé vypořádání

Návrh novely poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku listopadu do připomínkového řízení. Unie komunitní energetiky (UKEN) byla z návrhu nadšena – až na jeden nepříjemný detail. Dodavatelé elektřiny do návrhu prosadili ustanovení, které jim dává právo jednostranně změnit podmínky smlouvy o dodávce elektřiny každému zákazníkovi, který se zapojí do sdílení elektřiny.

Tento sporný bod v návrhu následně kritizovalo několik účastníků připomínkového řízení. Desítky stran textu plného připomínek k návrhu v prosinci poslaly Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora a Energetický regulační úřad. Zásadnější však může být lobbování proti novele ke komunitní energetice, které se podle informací Ekonomického deníku odehrává v zákulisí. Stojí za ním zástupci tradiční energetiky, pro které samovýroba elektřiny v energetických společenstvích představuje nepříjemnou konkurenci.

Zřejmě to je důvod, proč návrh novely nebyl ani po šesti týdnech od konce připomínkového řízení dokončen a předložen vládě ke schválení. Oborové sdružení UKEN věří, že k posunu dojde v pátek dopoledne během kulatého stolu na ministerstvu průmyslu a obchodu k tématu obnovitelných zdrojů a komunitní energetiky. Cílem UKEN je dosáhnout funkční sdílení elektřiny mezi spotřebiteli od počátku roku 2024, a to minimálně v rozsahu jedné distribuční soustavy a ideálně na území celé České republiky.

Mohlo by vás zajímat

Lokální sdílení energie už možné je

Cesta ke vzniku energetických společenství se v omezené míře otevřela již v letošním roce. Energetický regulační úřad v prosinci schválil vyhlášku, která umožňuje sdílení elektřiny v rámci bytových domů a týká se domácností v rámci jednoho vchodu (adresy). A to bez dříve nezbytného sdružení odběrného místa.

Pro vyúčtování elektřiny bude nutná instalace průběhového měření typu B. To na své náklady provede provozovatel distribuční soustavy. Zároveň odpovídá i za výpočty, sběr a zpracování dat tak, aby si zákazník mohl tato data zkontrolovat, například na faktuře.

David Tramba