V prostředí moderní či zelené energetiky dlouhé roky platilo, že jsou všichni kamarádi a táhnou za jeden provaz. Dnes už tomu tak není. Napětí roste hlavně ve vztahu mezi Komorou OZE a majiteli velkých solárních elektráren. Ti totiž mají pocit, že je Komora OZE podrazila a že místo celého oboru hájí jen zájmy omezeného okruhu investorů do větrné a vodní energetiky.

Negativní energie ve vztahu mezi různými zájmovými skupinami značně narostla po útočné tiskové zprávě, kterou Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) rozeslala médiím v minulém týdnu. Komora poslancům doporučila schválit ve třetím čtením novelu zákona o podporovaných zdrojích energie, a to včetně navržené regulace ziskovosti těchto elektráren v intervalu 8,4 až 10,6 procenta. V případě fotovoltaiky podporuje Komora OZE zvýšení solární daně pro zdroje dokončené v letech 2009 a 2010, a to o 10 procentních bodů.

Komora OZE tak fakticky vyzývá poslance, aby osekali finanční podporu pro fotovoltaiku o 25 miliard korun v průběhu let 2022 až 2030. „Jasně se ukáže, kdo hájí přiměřený přístup k provozovatelům i zájmy státu, aby ušetřil desítky miliard, a kdo je naopak chce ponechat v kapse provozovatelů velkých solárních elektráren,” prohlásil předseda Komory OZE Štěpán Chalupa a dodal, že část velkých solárníků urputně hájí své zisky a usiluje o nepřijetí novely zákona.

Dotování solárních elektráren je oproti jiným zdrojům zelené elektřiny výrazně nákladnější. Zdroj: Komora OZE

Napadená strana se k tomu nechce veřejně vyjadřovat. „Dohodli jsme se, že to nebudeme oficiálně komentovat,“ řekl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář. Další oslovení zástupci solární branže sice nechtěli mluvit na jméno, ale vedle urážek na adresu Štěpána Chalupy uvedli řadu důvodů, proč jim postup Komory OZE vadí. Hlavně nechápou, proč by například větrným nebo malým vodním elektrárnám měl stát garantovat vyšší míru ziskovosti než fotovoltaickým zdrojům.

Někteří oslovení se ohradil i proti tvrzení Chalupy, že solární lobby s pomocí spřátelených poslanců usiluje o nepřijetí zákona v tomto volebním období. Takový postup by podle jejich slov oboru pouze uškodil. Nejistá podoba zákona, hlavně co se týká míry omezení zisku solárních elektráren, totiž blokuje celou řadu dohodnutých prodejů velkých fotovoltaik i refinancování úvěrů ze strany bank.

Rostoucí vliv Štěpána Chalupy

Mnohé zdroje Ekonomického deníku napříč oborem energetiky v posledních měsících upozorňují na rostoucí vliv šéfa Komory OZE Štěpána Chalupy. Stal se z něj vlivný zákulisní hráč, který má otevřené dveře na ministerstvu životního prostředí i ministerstvu průmyslu a obchodu. Upravené znění novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), které podpořil hospodářský výbor sněmovny před třemi týdny, do značné míry odpovídá právě návrhům Komory OZE.

Právě tato organizace přišla s návrhem vyměnit vyšší limit vnitřního výnosového procenta (IRR) za nárůst solární daně pro elektrárny z let 2009 a 2010. Faktickým vítězem této změny jsou investoři do větrných a malých vodních elektráren. Podle původního vládního návrhu z loňského roku pro ně měl platit skromný limit IRR ve výši sedmi procent. Podle návrhu, který v červnu podpořil hospodářský výbor, to bude nejméně 8,4 procenta, možná i více.

Mohlo by vás zajímat

Ostře sledované novely energetického zákona a zákona POZE má poslanecká sněmovna schvalovat na své současné schůzi, která začala ve středu 7. července. Jejich schválení však vůbec není jisté. Rizikem je jak velké množství bodů k projednání, tak i enormní množství pozměňovacích návrhů k oběma zákonům. Na schválení novely POZE vedle Chalupovy asociace tlačí hlavně Teplárenské sdružení ČR, které se snaží prosadit zavedení finančních kompenzací za emisní povolenky.

David Tramba