INZERCE

Nizozemský větrný park Borselle III/IV těsně před dokončením v listopadu 2020. Ilustrační snímek. Foto: MHI Vestas Offshore Wind

Komise schválila stovku projektů v energetice. Investoři získají přístup k dotacím z fondu CEF

Evropská komise schválila pátý seznam Projektů společného zájmu v energetice. Obsahuje celkem 98 investičních záměrů, dvě třetiny z nich se týkají přenosové soustavy. Tři z projektů se přímo týkají České republiky. Otevírá se tím cesta k příspěvku z evropských fondů určených na posílení naší elektrizační soustavy.

Podle informací, které v minulých dnech zveřejnila na svém webu Evropská komise, se z celkových 98 projektů týká 67 přenosu elektřiny a skladování energie. EU stále ještě podporuje projekty v plynárenství, těch je na seznamu dvacet. Dále se jedná o šest projektů na přepravu a ukládání oxidu uhličitého a pět projektů v oblasti chytrých sítí. Projekty společného zájmu (Projects of Common Interest (PCI) mají zrychlenou schvalovací proceduru a mohou čerpat dotace z programu Connecting Europe Facility (CEF).

Jedním z nich je projekt společnosti ČEPS na posílení přenosové soustavy výstavbou nové linky velmi vysokého napětí mezi transformačními stanicemi Vernéřov, Vítkov, Přeštice, Kočín a Mírovka. Vzniklo by tím okružní vedení spojující severočeské uhelné elektrárny, Temelín a oblast Vysočiny. Další dva podpořené projekty se týkají distributorů elektřiny ze skupiny E.ON, konkrétně přeshraniční spolupráce mezi Českem a Německem (projekt Gabreta) a Českem a Slovenskem (projekt ACON).

Co se týká ostatních zemí EU, na pátém seznamu PCI se nacházejí třeba tyto projekty:

  • podmořské propojení elektrické sítě Francie a Irska
  • propojení zemí okolo Severního moře a jejich offshore větrných parků (North Sea Wind Power Hub)
  • podmořské propojení sítě na Sicílii s Tuniskem
  • propojení elektrické sítě Izraele, Kypru a Řecka
  • integrace a synchronizace baltských republik s evropskou soustavou
  • plynovod Baltic Pipe dopravující norský plyn přes Dánsko do Polska
  • nový plynovod spojující Řecko, Bulharsko a Srbsko
  • posílení plynovodu z Rumunska do Maďarska (projekt ROHU)
  • zachytávání a ukládání CO2 ze zemí západní a severní Evropy v norském sektoru Severního moře

Jak Ekonomický deník informoval na počátku října, Evropská komise a parlament se chystají ukončit dotační podporu projektům v plynárenství, pokud se týkají „fosilního“ zemního plynu. Nárok na finanční podporu si však udrží plynárenské projekty zařazené do čtvrtého a pátého kola Projektů společného zájmu. V tom čtvrtém je zařazeno 32 projektů v oboru plynárenství.

David Tramba