INZERCE

Sídlo Evropského parlamentu s vlajkami členských zemí. Foto: Pixabay (autor Udo Pohlmann)

Svéráz europarlamentu. Chce škrtnout zemní plyn, ale projekty do roku 2027 dotací podpoří

Výbor evropského parlamentu pro průmysl a energetiku v minulém týdnu „něco“ schválil a vyvolal tím zděšení na mnoha stranách. Podle kritiků z jedné strany učinil první krok k budoucímu zákazu spalování zemního plynu, podle druhé strany naopak umožní podporu investic do „fosilního“ plynárenství minimálně do roku 2027. Tak jak to tedy vlastně je?

Oficiální vyjádření výboru europarlamentu pro průmysl a energetiku začíná pozitivní zprávou, že většina poslanců podpořila rozvoj využití vodíku a jeho výroby, stejně jako zachytávání oxidu uhličitého a jeho ukládání (technologie CCS). Tyto projekty budou mít dále nárok na čerpání unijních dotací. Stejnou možnost však do budoucna ztratí projekty, které počítají s využitím zemního plynu. Ale ne okamžitě.

Nárok na finanční podporu si udrží plynárenské projekty zařazené do čtvrtého a pátého kola Projektů společného zájmu (PCI). V tom čtvrtém je zařazeno 32 projektů v plynárenství. Příkladem může být nové propojení polské, slovenské a maďarské soustavy, nové LNG terminály v Polsku (Gdaňsk), Irsku a Řecku, ale také zvažované plynovody na Balkáně a východním Středomoří. Páté kolo PCI je zatím ve fázi schvalování.

Klimatičtí aktivisté jsou z takového rozhodnutí silně znepokojeni. Podle organizace Global Witness to znamená, že evropskou finanční podporu získá celkem až 70 plynárenských projektů, které způsobí 213 milionů tun emisí oxidu uhličitého ročně navíc. Současně tito aktivisté upozornili na roli konzervativního polského europoslance Zdzisława Krasnodębského, místopředsedy výboru pro průmysl a energetiku, který má údajně blízko k ropné a plynárenské lobby.

Naopak oborové sdružení plynárenských společností Eurogas považuje rozhodnutí výboru Evropského parlamentu za citlivé a vyjadřující pochopení pro specifické potřeby zemí, které chtějí po omezenou dobu nahrazovat uhlí zemním plynem. „Europarlament uznal přínos, který bude mít přimíchávání vodíku do zemního plynu. To je dobrá zpráva,“ cituje web Euractiv.com zástupce Eurogasu Bronagha O’Hagana.

Poslanci europarlamentu též odhlasovali zahájení konzultací s Radou Evropské unie, tedy s příslušnými ministry hospodářství či energetiky z členských zemí. Právě jejich hlas rozhodne o tom, jak dlouhá a významná bude role zemního plynu v evropské energetice.

David Tramba