Vláda ve středu bez větší publicity schválila návrh na zmírnění růstu ceny tepla pro zákazníky připojené k centrálním zdrojům. Až dnes se tímto opatřením pochlubilo ministerstvo průmyslu a obchodu, které zároveň uvedlo, že má na tento program připravený balík 17 miliard korun.
Návrh je připraven v souladu s Dočasným krizovým rámcem na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině, se kterým přišla Evropská komise. Žádat o dotaci může držitel licence na výrobu tepelné energie, kterému oproti roku 2021 skokově vzrostly náklady na nákup uhlí, zemního plynu či jiného paliva. Získanou státní podporu bude povinen v plné výši přenést ve formě snížené jednotkové ceny tepelné energie na zákazníky.
„Uvědomujeme si, že nárůst cen energií se promítá také do cen dodávek tepla domácnostem. Proto přicházíme s novým programem, ve kterém mohou teplárny žádat o podporu, aby nepřenášely na zákazníky zdražování,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Dodal, že nejprve bude nutné získat notifikaci od Evropské komise. Žádost podá během ledna.
Po odsouhlasení v Bruselu budou vyhlášeny minimálně dvě výzvy – jedna pro období od února do prosince letošního roku, druhá pro období od ledna do prosince 2023. Ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě upozornilo na rostoucí počet lokalit, kde cena tepla letos přesáhla 1000 korun za gigajoule. Pod tlak se dostávají hlavně teplárny závislé na spalování zemního plynu.
Lepší pozdě než nikdy
Podle vyjádření výkonného ředitele Teplárenského sdružení ČR Martina Hájka přichází pomoc pozdě, ale je to lepší než žádná pomoc. Kompenzace se bude týkat nárůstu nákladů na výrobu tepla, vedle paliva se může jednat také o dopravní náklady. V roce 2023 bude z této podpory vyloučen nákup zemního plynu, protože tady vláda už dříve schválila zastropování jeho ceny, což se vztahuje i na teplárny.
Na závěr lze připomenout, že původně měla státní pomoc teplárnám vypadat jinak. Stát chtěl výrobce tepla podpořit formou úhrady většiny nákladů na pořízení emisních povolenek (ve shodné výši 17 miliard korun). Tato forma pomoci se však zadrhla u úředníků Evropské komise, kteří ani po roce od předložení žádosti o notifikaci podpory nedokázali ve věci rozhodnout.
Ekonomický deník již dříve informoval o skokovém růstu cen tepla v největších městech včetně Prahy či Brna. Mezi výjimky patří Plzeň, kde cena tepla v příštím roce zůstane na úrovni té letošní.
dtr