INZERCE

Mezi nejhodnotnější aktiva EPH v Česku patří Elektrárny Opatovice. Foto: EP Infrastructure

Cože, 17 miliard teplárnám? Ministerstvo financí nechce platit další dotace

Návrh, aby stát kompletně převzal financování obnovitelných zdrojů energie a tepláren, naráží na odpor ministerstva financí. Tomu se zdá navržená částka 37 miliard korun pro příští rok příliš vysoká a upozorňuje, že počítalo pouze s 23 miliardami. Předkladatelem návrhu je ministerstvo průmyslu a obchodu, rozhodnutí má padnout ve středu na jednání vlády.

Jak lze vyčíst z reakce ministerstva průmyslu na kritiku ze strany resortu financí, problém tentokrát není v obnovitelných zdrojích. Vzhledem k rostoucí tržní ceně elektřiny budou zvýhodněné výkupní ceny či zelené bonusy potřebovat už jen fotovoltaické elektrárny. Výdaje na provozní dotování zelené elektřiny tak klesnou z loňských 41 miliard korun na zhruba 19 miliard v roce příštím. Na očekávaný pokles Ekonomický deník upozornil již na počátku června.

Teplárny k nezaplacení

To je ta dobrá zpráva, ale spolu s ní přichází také jedna špatná. Majitelé tepláren si během schvalování novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) v minulém roce prolobbovali zavedení „transformační podpory“ v podobě dotování nákladů na emisní povolenky. Na tuto podporu padne jen v příštím roce dle odhadu ministerstva průmyslu téměř 17 miliard korun. Když přičteme menší položky (zelené teplo, biometan apod.), dostáváme se na celkových 37 miliard.

Odhad nákladů na zelené energie a teplárny v roce 2023. Zdroj: MPO / eKlep

Ministerstvo financí během připomínkového řízení odmítlo právě štědrou podporu pro teplárny. „V případě přechodné transformační podpory tepla nepovažujeme za vhodné vyplácet podporu zpětně i za rok 2021, obzvláště když tato podpora nebyla doposud notifikována a dané opatření bylo rámcově definováno v novele zákona POZE účinné od 1.1.2022,“ upozornilo ministerstvo vedené Zbyňkem Stanjurou (ODS).

Zároveň ministerstvo financí doporučilo kolegům z resortu průmyslu, ať teplárnám pomáhají investičními dotacemi z Modernizačního fondu. „Aktuální odhad prostředků, které jsou k dispozici v rámci Modernizačního fondu je 350 až 400 mld. Kč,“ uvedlo během připomínkového řízení k návrhu. Materiál tak jde na vládu s rozporem.

Navíc chybí notifikace

Na slabé místo návrhu během připomínkového řízení upozornili také Úřad vlády a ministr pro evropské záležitosti. Jedná se o chybějící notifikaci podpory ze strany Evropské komise. Ministerstvo průmyslu k tomu dodalo, že na podporu výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů platí bloková výjimka. Notifikaci musí získat podpora výroby biometanu, dálková výroba tepla a také již zmíněná transformační podpora tepláren. Do doby jejího získání nebude stát podporu vyplácet.

Podle oznámení na webu operátora energetického trhu OTE vyšlo loni financování podporovaných zdrojů energie celkem na 43,2 miliardy korun. Většina z toho padla na elektřinu z obnovitelných zdrojů (40,8 miliardy), druhou zásadní položkou je podpora kombinované výroby elektřiny a tepla (2 mld. Kč). Stát z těchto vícenákladů uhradil 27 miliard korun, zbytek zaplatili spotřebitelé v podobě navýšených plateb za spotřebovanou elektřinu.

David Tramba