Po ruském vpádu na území Ukrajiny se vrací jedna otázka, která visí ve vzduchu už osm let a dodnes na ni neznáme odpověď. Kdo vlastní třetí největší hutní podnik v Česku, společnost Vítkovice Steel? Jedná se o finanční investory ze zemí bývalého Sovětského svazu, ale konkrétní jména nelze z veřejných zdrojů dohledat.
Tvrdé ekonomické sankce, které budou následovat po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, se mohou dotknout i českých firem s ruskými vlastníky. Právě v této souvislosti se delší dobu spekuluje nad tím, kdo je faktickým majitelem třetího největšího hutního podniku v České republice. A zda se nejedná o osoby, které jsou na sankčním seznamu Spojených států a Evropské unie.
Přímým vlastníkem Vítkovic Steel je pět schránkových firem registrovaných na Kypru – Dawnaly Investments, Hayston Investments, Martinley Holdings, Nabara Holdings a Vitect Services. Kdo stojí za nimi? To už z veřejných zdrojů nelze dohledat. Vlastníky v dozorčí radě zastupují dvě ruské občanky – Olga Serova a Julija Kasperská-Birman. První jméno je v Rusku poměrně časté, o druhé z nich lze „vygooglovat“ pouze to, že je jedná o právničku působící v Moskvě.
Dobře utajení akcionáři
Kdo tedy stojí za kyperskými holdingy s nicneříkajícími názvy? Dva na sobě nezávislé zdroje Ekonomickému deníku sdělily, že se jedná o původem ruské vlastníky. Zmiňují také zapojení ruské státní Vněšekonombank, která vlastníkům před osmi lety financovala odkup podniku od Evrazu. Vněšekonombank (VEB) byla v minulých dnech zařazena na sankční seznamy v USA i v Evropské unii.
Ekonomický deník se Vítkovic Steel dotázal, zda mezi tyto skryté investory nepatří občané Ruska na sankčním seznamu USA nebo jiných západních zemí. „Společnost vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu, nikoliv z Ruské federace. Osoby, které je zastupují, vedení společnosti zná a je s nimi v kontaktu. Důrazně odmítáme spekulace, že by šlo o ruské občany na sankčním seznamu. Vlastnická struktura není důvodem k obavám a spekulacím,“ odpověděla mluvčí Vítkovic Steel Jana Dronská.
Serioznost vlastníků podle Dronské dokládá mimo jiné fakt, že Vítkovice Steel mají zajištěné provozní financování prostřednictvím americké banky (podle informací Ekonomického deníku se jedná o Citibank). Společnost je pravidelně auditovaná renomovanými auditory z velké čtyřky a vlastnická struktura podle mluvčí nikdy nebyla označena za problematickou. Informace o zapojení Vněšekonombank mluvčí podniku nekomentovala.
Od státu k Evrazu a dál do neznáma
Hutě Vítkovice Steel byly v letech 2002 až 2005 pod kontrolou státu. Poté je převzal ruský ocelářský koncern Evraz, který vyhrál v privatizační soutěži a nabídl nejlepší cenu (7,05 miliardy korun). Po nástupu finanční krize v roce 2008 se hutnímu podniku přestalo dařit. V dubnu 2014, tedy krátce po ruské anexi Krymu, Evraz prodal Vítkovice Steel za 89 milionů dolarů „skupině soukromých investorů“ schovaných za kyperskými firmami.
Ruský deník Kommersant a následně Hospodářské noviny tehdy uvedly, že reálným vlastníkem jsou byznysmeni Aleksander Katunin, Oleg Mrktčan a Serhij Taruta, tedy v té době spoluvlastníci ukrajinského ocelářského a těžařského koncernu Industrial Union of Donbass. Dodnes se tuto informaci nepodařilo potvrdit ani vyvrátit.
Ať už je vlastníkem kdokoli, podniku Vítkovice Steel se v posledních letech moc nedaří. V září 2015 ukončil provoz ocelárny a propustil 300 z původních 1100 zaměstnanců. Válcovna a další provozy v Ostravě fungují dodnes, ale hospodaření podniku bylo dlouhodobě ztrátové. Až loni se situace změnila k lepšímu, čistý zisk za první tři čtvrtletí dosáhl 25 milionů korun.
David Tramba