INZERCE

Provoz v hutích Vítkovice Steel. Foto: Vítkovice Steel

Vítkovice Steel jsou po dlouhé době opět ziskové

Společnost Vítkovice Steel se vrací po složitých ztrátových letech k ziskovému hospodaření. Za letošní tři čtvrtletí dosáhla čistého zisku 25 milionů korun a výhled je i přes nárůst cen energií zatím pozitivní. Firmě pomohlo oživení poptávky po ocelářských výrobcích, ale i zefektivnění výrobních procesů. Dobré výsledky se odrazí v odměnách zaměstnanců.

Za loňský rok společnost Vítkovice Steel vykázala ztrátu 267 milionů korun. Ve srovnání s předchozími roky však byla podstatně nižší a odstartovala návrat firmy k pozitivní provozní výkonnosti a profitabilitě.

Čistého zisku naposledy dosáhly Vítkovice Steel v roce 2017. Tehdy však vznikl jen díky vysokému kurzovému zisku z přecenění akcionářských úvěrů. Skutečný čistý zisk měla továrna naposledy v roce 2008 (jako Evraz Vítkovice Steel).

„Situace v ocelářství je stále plná rizik, počínaje klimatickým balíčkem EU, konče růstem cen energií a emisních povolenek, ale silné oživení poptávky po ocelářských výrobcích nám nahrává. Děláme maximum pro to, abychom příznivé situace využili a posílili naši pozici předního výrobce ocelových plechů,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva společnosti Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka.

Zisku dosáhla společnost podle slov managementu i díky zefektivnění některých procesů a úsporám. Podařilo se například zlepšit logistiku nákupu, zefektivnit plánování výroby, zavést nový válcovací software nebo opětovné použití podkladového dřeva, čímž podnik ušetří každý den 4 stromy.

„Věříme, že podmínky na trhu zůstanou pro oceláře stále příznivé. Jako stoprocentně recyklovatelný materiál by měla ocel hrát hlavní roli v ekonomicko-ekologickém přístupu k rozvoji společnosti. Máme šanci využít stávající podmínky na trhu ke zvýšení naší konkurenceschopnosti, získání nových zákazníků, rozběhnutí další investic a stabilizaci společnosti tak, aby mohla úspěšně fungovat i v dalších letech,“ doplnil finanční ředitel a člen představenstva společnosti Vítkovice Steel Radek Strouhal.

Dosažení kladného hospodářského výsledku se prý ještě letos projeví ve výplatách zaměstnanců.

„Můžeme už s jistotou říct, že letošní plán bude splněn, takže zaměstnancům bude vyplacena předvánoční odměna, vyjednaná v rámci kolektivní smlouvy, a navíc dostanou jako poděkování za pracovní výsledky bonus 1000 korun,“ potvrdila Kateřina Nogolová, personální ředitelka a členka představenstva společnosti Vítkovice Steel.

70 procent na export

Většina produktů ostravského podniku se uplatňuje ve stavebnictví a strojírenství. Do zahraničí směřuje 70 procent prodaných výrobků, přičemž klíčovými trhy pro Vítkovice Steel jsou země Evropské unie. Firma vyrábí ocelové plechy, štětovnice a tvarové výpalky.

Akciová společnost Vítkovice Steel je tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli, největším výrobcem ocelových plechů v České republice a jediným výrobcem tzv. štětovnic v České republice. Štětovnice je stavební konstrukční prvek, ze kterého se beraněním sestavuje štětová stěna pro zamezení sesuvu půdy. Společnost vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Zaměstnává téměř 900 lidí.

Vítkovice Steel koupila v roce 2014 od Evrazu skupina investorů, kterými jsou společnosti Martinley Holdings, Nabara Holdings, Vitect Services, Hayston Investments a Dawnaly Investments. Podle informací ruských médií jde o investory z ukrajinského ocelářského holdingu Průmyslový svaz Donbasu.

Evrazu za její českou divizi zaplatili celkem 287 milionů dolarů, což je více než 5,7 miliardy korun. Největší ruská ocelářská firma Evraz koupila podnik v roce 2005 za 285 milionů dolarů.

Jan Hrbáček