Městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost vypíše do konce srpna otevřené výběrové řízení na pilotní projekt výroby, čištění a vtláčení biometanu do plynovodní sítě. Ekonomickému deníku to řekl tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Reagoval tak na kritiku z prostředí energetiky, že je pilotní projekt připravován narychlo a netransparentně.
Zní to neuvěřitelně, ale dokonce i splašky v ústřední pražské čistírně odpadů mají svou hodnotu. Přitahují pozornost hlavně plynárenských společností, pro něž mohou být cenným zdrojem obnovitelné náhražky zemního plynu – biometanu. Získaný plyn lze po vyčištění vtláčet do plynovodní sítě a následně použít třeba k pohonu vozidel na stlačený zemní plyn – CNG.
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) se možnému využití biometanu věnuje na základě smluv, kterou s magistrátem podepsala před dvěma lety. Roční výkon pilotní jednotky se má pohybovat okolo jednoho milionů metrů krychlových, cílová kapacita výroby biometanu v roce 2025 činí 9,6 milionu m3 ročně. Pilotní provoz měl podle původního plánu začít již letos v listopadu; dnes už je jisté, že se to nestihne.
Co se tedy podařilo stihnout? „V rámci smlouvy s PVS byla jako obstarané plnění dosud zajištěna dokumentace pro územní rozhodnutí a inženýrská činnost související se zajištěním rozhodnutí o umístění stavby a projektová dokumentace zahrnující dokumentaci pro stavební povolení a dokumentaci pro provedení stavby a dále inženýrskou činnost související s podáním žádosti o stavební povolení,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Na řadě je tedy výběr partnera, který nainstaluje zařízení pro zachytávání, čištění a vtláčení biometanu do rozvodné sítě. Podle zdroje Ekonomického deníku z prostředí plynárenství je důvod k obavám, že výběrové řízení nebude zcela férové a transparentní. Ne zrovna pozitivní roli prý v příběhu hraje náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
Mohlo by vás zajímat
Jak uvedl Ekonomický deník v polovině července, během následujících deseti let by se do distribuční soustavy mohlo připojit okolo 50 zařízení na výrobu biometanu. Tyto moderní bioplynové stanice (ať už zemědělské nebo zpracovatelé bio odpadu) by v součtu mohly vyprodukovat okolo 1160 gigawatthodin zeleného metanu, což bude odpovídat necelému jednomu procentu očekávané spotřeby plynu v roce 2030.
David Tramba