Velká Británie vybírá technologii modulárních reaktorů o výkonu 300 až 500 megawattů, které bude následně stavět státem vlastněný podnik Great British Nuclear (GBN). Podání nabídky potvrdili tři ze čtyř dodavatelů, které Britové přizvali do závěrečné fáze soutěže. Nejasný zůstává zájem společnosti Westinghouse, která se zatím k účasti v tendru nevyjádřila. GBN má vítěze oznámil v červnu.

Zřejmě nebude náhoda, že dva předpokládaní favorité soutěže se ozvali hned po podání nabídky. Sebevědomím nešetří GE Hitachi, což je společný podnik americké GE Vernova a japonské Hitachi Energy. Nabízí 300megawattový varný reaktor, který je o několik kroků před konkurencí. Má už hotový design a brzy odstartuje stavbu prvního bloku v kanadském Darligtonu; tento projekt na počátku dubna získal příslušné povolení od kanadského jaderného regulátora.

Druhý favorit sází hlavně na domácí původ. Jedná se o společnost Rolls-Royce SMR, která vyvíjí modulární tlakovodní reaktor o výkonu 470 megawattů. Ten se teď nachází v závěrečné třetí fázi licencování ve Velké Británii. Vítězství této společnosti by bylo výhrou také pro společnost ČEZ, která na začátku března převzala menší podíl v Rolls-Royce SMR. Po naplnění dohodnutých podmínek, mezi něž patří úspěch v britském jaderném tendru, by měl ČEZ svůj podíl navýšit až na 20 procent.

Snaživý favorit, nebo outsider?

Až o několik dní později podání nabídky potvrdil americký Holtec International. Tento dodavatel technologie je v poslední době hodně snaživý. Pohodl se s vládou státu Michigan, že postaví a v roce 2030 spustí do provozu první 300megawattový reaktor v areálu jaderné elektrárny Palisades. Ve spolupráci s korejským podnikem Hyundai Engineering & Construction chce do roku 2040 ve Spojených státech vybudovat několik desítek modulárních reaktorů. O stavbě dalších bloků jedná s Indií, Ukrajinou a šanci uspět má i v Česku, kde je v kontaktu se skupinou SUAS Group.

Model bloku s reaktorem Holtec SMR-160. Foto: prezentace spol. Holtec International

Britská soutěž je zajímavá i z toho ohledu, že nabídne nezávislé srovnání různých technologií menších modulárních reaktorů včetně ekonomických parametrů. Z více nabídek loni vybíral také ČEZ, jenže tady podle informací Ekonomického deníku sehrál zásadní roli zájem o spolupráci s českými dodavateli. Proto dostal Rolls-Royce SMR přednost před konkurenčními nabídkami společnosti GE Hitachi a Westinghouse.

Na druhou stranu je britská vláda pod rostoucím tlakem kritiky, že soutěž je příliš pomalá – termín vyhlášení vítězů tendru byl několikrát odložen. Také je dost zmatečná, stále není jisté, zda bude vybrána jedna nebo dvě vítězné technologie. Britská média upozorňují také na nejasnosti ohledně financování přípravy a budoucí výstavby modulárních reaktorů při vysoce deficitním hospodaření státní pokladny.

Mohlo by vás zajímat

Lokality jsou už známé

GBN připravuje pro stavbu modulárních reaktorů o středním výkonu dvě lokality na jihozápadě Velké Británie. Tou první je Wylfa na ostrově Anglesey u Walesu, druhou pak Oldbury v anglickém regionu Gloucestershire. Jde o místa s dlouhou tradicí provozu jaderných elektráren, v obou lokalitách byly dříve v provozu staré reaktory typu Magnox.

Zajímavostí může být, že pozemky pro nové bloky na těchto místech v letech 2012 až 2024 vlastnila GE Hitachi a měla zde ambice postavit jaderné elektrárny s 1500MW varnými reaktory ve vlastní režii. Kvůli ekonomickým a jiným rizikům svůj záměr vzdala a zhruba před rokem pozemky prodala britské státní firmě GBN.