INZERCE

Fotovoltaická elektrárna na střeše Kongresového centra Praha. Foto: ČEZ ESCO (tisk. zpráva)

Kdo je v Česku největším solárníkem? ČEZ stále vede, i když skupina Jufa jej málem dohnala

Investiční skupina Jufa se stala jedničkou mezi vlastníky solárních elektráren v Česku. Díky odkupu firmy ŽH – SUN rozšířila své portfolio na 47 elektráren o celkovém výkonu 127 megawattů. Zmíněná informace, kterou Jufa rozeslala médiím před několika dny, není podle zjištění Ekonomického deníku zcela přesná. Skupina ČEZ je ve fotovoltaice stále jedničkou.

Jufa totiž předehnala pouze firmu ČEZ Obnovitelné zdroje, která k dnešnímu dni vlastní solární elektrárny o výkonu 126 megawattů. Další fotovoltaiky se však nacházejí v majetku mateřské společnosti ČEZ a firem ČEZ ESCO a Green energy capital. V součtu za celou Skupinu ČEZ se dostáváme k hodnotě 132,5 megawattu.

ČEZ vlastní například letos postavenou fotovoltaiku u Křižan na Liberecku, která slouží jako pilotní projekt před chystanou výstavbou fotovoltaik ve velkém. ČEZ ESCO je mimo jiné vlastníkem panelů na střechách v areálu automobilky Škoda v Mladé Boleslavi, zatímco dceřiný Green energy capital je majitelem fotovoltaické elektrárny na Kongresovém centru Praha. ČEZ Obnovitelné zdroje má ve svém majetku hlavně elektrárny ze solárního boomu let 2009 a 2010.

Nárůst výkonu fotovoltaik skupiny Jufa (v MW). Zdroj: Jufa

Naopak skupina Jufa, za kterou stojí byznysmeni Jiří Fast a Jan Chrenko, se solárního boomu téměř neúčastnila. Své rozsáhlé portfolio získala až po roce 2015 odkupem od původních vlastníků. Například v závěru roku 2017 Chrenko a Fast koupili Brno Solar Park, zahrnující panely o výkonu přes 21 megawattů v areálu brněnského letiště. Krátce poté přikoupili ještě 13megawattový solární park ŽV-SUN u Chomutova, který v závěru roku 2010 postavil a zprovoznil holding Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka.

Od Zemkova holdingu Jufa nedávno koupila již zmíněnou elektrárnu ŽH-SUN v Hrádku u Rokycan o instalovaném výkonu 5,68 megawattu. Do Obchodního rejstříku byla změna vlastnictví zapsána k 6. prosinci. V minulých letech firma ŽH-SUN vyráběla okolo 6 GWh elektřiny ročně a vykazovala čistý zisk přes 25 milionů korun za rok. Jedná se o elektrárnu z konce roku 2010, která má nárok na provozní dotace do roku 2030.

Dalším, kdo v posledních letech ve velkém nakupoval, je rakouská investiční firma Enery Development. Ta v roce 2021 koupila všechny solární parky, které v Česku vlastnil čínský fond China-CEE Fund. Získala také fotovoltaiky od firmy Green Horizon Renewables kontrolované bývalým spoluvlastníkem Škody Transportation Tomášem Krskem. Celkem tak Enery vlastní solární parky o výkonu 92 megawattů, tedy pomyslné třetí místo mezi největšími solárníky v Česku.

Pořadím může v příštích letech výrazně zahýbat druhý solární boom, tažený hlavně investičními dotacemi z Modernizačního fondu (provozní dotace, které by navyšovaly cenu elektřiny pro zákazníky, už nové fotovoltaiky nepobírají). Vládou schválený Národní klimaticko-energetický plán počítá s přírůstkem 10 100 MW výkonu ve fotovoltaice do roku 2030.

David Tramba