Úterý, 17. května, 2022

Karlovarský kraj dá do napojení centra BMW desítky milionů, zní dohoda na dnes podepsané smlouvě

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Karlovarský kraj slíbil, že vybuduje napojení silnic a zázemí pro vývojové centrum BMW na Sokolovsku. Podle odhadů to bude stát 40 milionů korun.

Zástupci automobilového koncernu BMW AG dnes podepsali s vedením Karlovarského kraje s společností Sokolovská uhelná smlouvu o spolupráci při přípravě testovacího polygonu pro autonomní vozidla. Ten by měl vzniknout právě na pozemcích Sokolovské uhelné.

Podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) by kraj měl pro BMW vybudovat příjezdovou komunikaci, parkoviště, autobusovou zastávku a dobíjecí stanici pro elektrovozy včetně souvisejících inženýrských sítí. Celý projekt bude mít na starosti Krajská správa a údržba silnic.

„Dnes nemůžeme říct, kolik to bude, první odhady jsou okolo 40 milionů korun. A protože jsme zařazeni mezi strukturálně postižené regiony, tak vyvineme veškeré úsilí, abychom to zařadili do akčního plánu a získali na to prostředky z národních zdrojů,“ uvedla hejtmanka.

Ve vývojovém centru by měla vzniknout kvalifikovaná pracovní místa, mimo jiné v oblasti vědy, výzkumu a inovací. V souvislosti s tím by se mělo proměnit i školství v kraji, uvedla hejtmanka.

Investici uvítali i opoziční zastupitelé. Petr Zahradníček (TOP 09) ale řekl, že by radní měli brzy zpracovat přesnější odhad nákladů, které kraj bude s investicemi do napojení mít. „Vím, že peníze v rozpočtu najdeme, ale měli bychom pracovat s nějakou cifrou,“ uvedl Zahradníček.

„Zadal jsem zpracování studie, která identifikuje nejvhodnější místa napojení. První výsledky budou v únoru. Pak vybereme nejvhodnější místo a začneme zpracovávat dokumentaci. Na konci čtvrtletí by mohly být první výstupy,“ řekl ředitel Krajské správy a údržby silnic Jan Lichtneger. Zatím by podle odhadů dopravní napojení a parkoviště měly stát desítky milionů. „Nevidím tam žádnou překážku, která by to prodražila,“ dodal.

Celková investice by měla dosáhnout řádově stovky milionů eur a přinést několik stovek pracovních míst. Svým podpisem dokument stvrdila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, projektoví manažeři BMW AG Johannes Maierhofer a Katharina Will a předseda představenstva společnosti Sokolovská uhelná Jiří Pöpperl.

„Myslím, že si všichni uvědomujeme, jak významná je tato investice pro budoucnost našeho kraje. Vděčíme za to jeho strategické poloze, odvaze zástupců automobilového koncernu BMW Group, kteří s projektem přišli, i Sokolovské uhelné, jež svým aktivním přístupem pomáhá řešit situaci, kdy po útlumu těžby budou lidé hledat nové pracovní uplatnění. Řekla jsem to již mnohokrát, náš region patří ke třem strukturálně postiženým krajům v zemi, chybí zde výzkum, vývoj a inovace. Vybudování zkušebního centra pro autonomní vozy může být velkou příležitostí pro naše občany. Karlovarský kraj tím samozřejmě na sebe bere závazek podílet se na tomto záměru a přispět k jeho úspěšnému uskutečnění tím, že nechá vybudovat příjezdovou komunikaci, parkoviště, autobusovou zastávku a dobíjecí stanici. Se starosty také budeme společně řešit případné změny územního plánu,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová a dodala, že za Karlovarský kraj ponese zodpovědnost za realizaci projektu vedení Krajské správy a údržby silnic.

Johannes Maierhofer, BMW AG, vedoucí projektu nového zkušebního centra u Sokolova, uvedl k podpisu smlouvy: BMW Group našla u Sokolova ideální podmínky a území, které potřebujeme pro testování vozidel. Bude to první vývojové centrum společnosti ve východní Evropě. Spolupráce s majitelem nemovitosti, společností Sokolovská uhelná, a všemi politickými představiteli byla dosud extrémně pozitivní a je založena na vzájemné důvěře. V plánovaném zkušebním centru v Sokolově bude BMW Group nadále pokračovat v průkopnických tématech, jako je elektrifikace, digitalizace a automatizované řízení – například pomocí bezpečnostních testů pro asistenční systémy. Konkrétně hodláme provádět testy pro vývoj a validaci asistenčních systémů řidiče pro částečně a plně automatizované řízení – stejně jako testy pro vývoj vozidel s alternativními pohony a testy zajištění kvality.“

Centrum by mělo vyrůst na pozemcích v katastrálním území Boučí, Dolní Nivy, Horní Nivy, Horní Rozmyšl, Lomnice u Sokolova, Týn u Lomnice a Vintířov u Sokolova. V rámci projektu bude vystavěno více jak 100 kilometrů zpevněných vozovek včetně dodatečných technologií a to tak, aby umožnily co nejvěrohodnější simulaci různých podmínek, za různých situací, v reálné dopravě. Do vozovek budou nainstalovány sofistikované technologie pro měření jízdních vlastností testovaných vozů a testovat se zde také bude komunikace s různými technologiemi v chytrých silnicích. Půjde o velmi inovativní a unikátní systém i ve světovém měřítku. Ve výsledku pak bude možné certifikovat prototypy před zavedením do produkce.

Značnou část nových pracovních míst, která zde vzniknou, by měly tvořit vysoce kvalifikované, většinou inženýrské a technické pozice. Vedení BMW Group počítá také s navázáním partnerské spolupráce s technickými univerzitami.

Sokolovská uhelná se zřejmě budepodílet i na první fázi úprav celého prostoru, řekl dnes novinářům předseda představenstva SUAS Jiří Pöpperl. „Předpokládám, že na budování se podílet budeme. Jsou to velké přesuny hmot, je to velké území. Je to v podstatě obdoba technických rekultivací. Určitě se nebudeme podílet na vlastní stavbě speciálních věcí. Ale v té fázi přípravné, hrubá terénní úprava nebo odvodnění, máme předpoklad se podílet,“ řekl Pöpperl.

„Je to největší investice, kterou kdy BMW ve východní Evropě realizovala,“ uvedl Johannes Maierhofer, vedoucí projektu zkušebního centra u Sokolova. „Vytvoříme stovky pracovních míst. Potřebujeme strojaře, automechaniky, výpočetní techniky. Ale i profese, které potřebujete v každé výrobním podniku, jako je stravování, ochranka a podobně. Každý den tady budou stovky inženýrů z Mnichova, kteří potřebují ubytování, stravování. Vznikne tak řada dalších pracovních uplatnění. A tato místa se budeme snažit obsadit lidmi z regionu. Nechceme tady investovat a pak tady zaměstnávat německé občany,“ uvedl Maierhofer.

Podle smlouvy kraji na vybudování napojení pro centrum poskytne pozemky kraji Sokolovská uhelná, a to za cenu maximálně osm korun za čtvereční metr nebo za stejnou cenu, za jakou je nabude od třetích osob. Kraj ale bude jednat s těžaři i o bezúplatném převodu.

Vodohospodářský svazek měst a obcí Sokolovska ještě bude schvalovat investici do připojení areálu BMW na vodovodní a kanalizační sítě.

-chl-, -čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter