Investiční skupinu RSJ Investments opustil její spoluzakladatel a kandidát na prezidenta Karel Janeček. Mírně nadpoloviční většinu akcií nově drží další její spoluzakladatel a zároveň stávající šéf skupiny Libor Winkler. Finanční podmínky nového uspořádání podílů skupina nekomentovala. Informoval o tom deník E15. V sesterské společnosti RSJ, která se zaměřuje na burzovní obchodování, Janeček podle deníku zůstává.
Svérázný milionář a filantrop Karel Janeček činí další razantní kroky při svém pokusu stát se českým prezidentem. Aktuálně se podle deníku E15 zbavil svého podílu v investiční skupině RSJ Investments. Nahradil jej spoluzakladatel Libor Winkler.
Karel Janeček je opravdu nepřehlédnutelná osoba. Při jeho mediálních a veřejných vystoupeních lidé často nevěří svým očím a kroutí hlavou. Naposledy při jeho vystoupení v poloze „sociálního reformátora“ při loňském udělování cen Český slavík. Jeho vystoupení na „Slavících“ bylo bezesporu silným zážitkem, který vyvolal značnou odezvu.
Média a lidé na sociálních sítích komentovali Janečkovo mesiášství a samožerství, protiočkovací kampaň i lacinou kopii reklamy na počítače Apple z roku 1984.
Pojďme si připomenout, v čem Janeček podniká či podnikal a jaké firmy v Česku vlastní či vlastnil.
Janečkovo podnikání bylo zastřešeno RSJ Investments investiční společností, která spravuje tři fondy kvalifikovaných investorů. Karel Janeček v ní byl s podílem 23,61 procenta největším podílníkem. Druhým velkým akcionářem byl donedávna s necelými 14 procenty Libor Winkler. Bronislav Kandrik, Michal Šaňák, Anton Tyutin a Václav Dejčmar drží zhruba desetiprocentní podíly. Nyní je, po Janečkově odchodu, podle deníku E 15 majoritářem Libor Winkler.
Hlavním generátorem zisku je fond RSJ Prop SICAV, který v předloňském roce vykázal čistý zisk 312 milionů korun. Tento fond během loňského ledna až září loňského roku převzal původní aktivity Janečkovy firmy RSJ Prop, která sídlila v daňovém ráji na Mauriciu. Jedná se o algoritmické obchodování s finančními deriváty, akciemi, dluhopisy a dalšími investičními nástroji. Připomeňme, že Janeček byl v minulých letech pod palbou kritiky, že propaguje transparentní podnikání a současně má svou hlavní firmu umístěnou v daňovém ráji.
Záběr od realit po lithium
Zisky ze spekulativního obchodování se kumulují v dalším fondu RSJ Investments, který podniká jako běžná private equity skupina. Fond je rozdělen na čtrnáct podfondů, zaměřených hlavně na investování do komerčních nemovitostí, pozemků, zemědělství, průmyslu a obnovitelných zdrojů energie. Vlastní aktiva hlavně v Česku, mezi nepočetné výjimky patří luxusní hotelový rezort Zuri na ostrově Zanzibar.
Celková aktiva čtrnácti podfondů k datu 31. března letošního roku dosahovala 7,2 miliardy, vlastní kapitál dosahoval výše 6,3 miliardy korun. Sledované období duben 2020 až březen 2021 bylo ovlivněno koronavirovou pandemií, část podfondů proto skončila ve ztrátě. Hlavně se to týká podfondu RSJ Core s prodělkem 46 milionů korun. Naopak ziskové loni zůstaly hlavně podfondy RSJ Property (56,8 milionu korun) a RSJ Development (47,5 milionu korun).
Největší pozornost na sebe v posledních letech strhává zájem Janečkova fondu o dobývání lithia ze starých hald po historické těžbě u Cínovce v Krušných horách a u Horního Slavkova na Sokolovsku. Jak Ekonomický deník před rokem upozornil, fond RSJ vlastní firmu Cínovecká deponie společně s neprůhlednou kyperskou firmou a s bývalou agentkou Státní bezpečnosti. Ta má podíl také ve firmě Sanaka Industry, která chystá těžbu u Horního Slavkova.
Vstup do malé pojišťovny
Nejmenším a nejmladším fondem ve správě RSJ Investments investiční společnosti je RSJ PE SICAV, založený teprve v červnu loňského roku. Na konci roku vykazoval vlastní kapitál 233 milionů korun a čistý zisk 3,1 milionu. Nově založený fond krátce po svém vzniku koupil téměř 80procentní podíl ve firmě Simply Fair Insurance, což je vlastník (zatím poměrně malé) Pillow pojišťovny. Transakce byla dokončena v letošním září po získání souhlasu České národní banky.
Nyní 48letý Karel Janeček vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Založil firmu RSJ, která v roce 2000 začala investovat na londýnské derivátové burze, později vstoupila na další burzy. RSJ se zviditelnila hlavně jako průkopník obchodování na základě matematických algoritmů. Janeček patřil v roce 2011 mezi zakladatele Nadačního fondu proti korupci s cílem zbavit vlivu různé „zlojedy.“ Propaguje také inovativní volební metodu D21, kdy má každý dva kladné a jeden záporný hlas.
Jen pro zajímavost, Janečkův otec Karel Janeček byl příslušníkem komunistické rozvědky. Pod krycím jménem Korda působil na mimořádně strategické rezidentuře StB ve švédském Stockholmu. V StB to Janeček starší dotáhl do hodnosti majora.
(hrb, dtr)