Kanadská společnost MCF Energy chce těžit zemní plyn v Moravskoslezském kraji. Na konci února oznámila, že odkoupila tři těžební a tři průzkumné licence. Slibuje rychlé znovuotevření tří uzavřených vrtů a využití patnácti lokalit připravených k vrtání. Vyplývá to z oznámení firmy MCF Energy pro burzu a investory.
Firma MCF ve svém oznámení neuvedla, od koho příslušné licence odkoupila. Uvádí pouze spolupráci s podnikatelem Seanem Pearsonem, který má v Česku firmu Orionos Energy. Ta v minulých měsících získala podle Surovinového informačního systému průzkumné licence k zónám Skalice-Ropice a Morávka. V lednu navíc koupila firmu Lomenská těžební, která drží práva na využití zásob plynu u Horní Lomné poblíž česko-slovenské hranice.
Vedle Horní Lomné se firma MCF pochlubila vlastnictvím licencí pro těžbu plynu u obcí Komorní Lhota a Krásná na Frýdecko-Místecku. James Hill, generální ředitel společnosti MCF Energy považuje za hlavní výhodu tohoto projektu možnost těžit mělkým, levným vrtáním v oblastech, které se nacházejí blízko plynovodů. Již v nejbližších týdnech chce vrátit do provozu první odstavený vrt u Komorní Lhoty.
Ve zmíněné lokalitě u Komorní Lhoty se podle geologické studie, kterou zpracovala firma Boury Global Energy Consultants, nachází 230 až 420 milionů metrů krychlových dostupných zásob zemního plynu. Čistá současná hodnota projektu tak při 10procentní diskontní míře vychází na 36 až 68 milionů dolarů (0,85 až 1,6 miliardy korun). Objem zásob v dalších lokalitách zatím nebyl odborně posouzen.
Mohlo by vás zajímat
V další fázi se chtějí Kanaďané zaměřit na zónu Skalice-Ropice. Počítají s vyvrtáním čtyř vrtů v roce 2025 a pěti dalších v roce 2026. MCF Energy dále uvedla, že za získání českých licencí zaplatí vydáním 17,5 milionu vlastních akcií a hotovostní platbou ve výši 1 325 000 dolarů. Dalších 350 tisíc akcií dostane společnost Fiore Management & Advisory Corp za poradenské služby.
MCF Energy se sídlem ve Vancouveru je typickým příkladem juniorní těžební firmy neboli těžařského startupu, kterých v Kanadě působí stovky. Vznikla v roce 2022 a její zakladatelé se rozhodli využít skokového růstu cen plynu k oživení těžby ve střední Evropě. V první fázi se zaměřila na projekty v Německu a Rakousku. S akciemi firmy se obchoduje na burzách v Torontu a Frankfurtu.
Právě juniorní těžaři (často se sídlem v Kanadě či Austrálii) stojí za přípravou většiny nových těžebních projektů. V Česku jsou v posledních letech aktivní hlavně dvě takové firmy – European Metals Holdings (EMH), které chystá spolu se Skupinou ČEZ těžbu lithia u Cínovce, a Euro Manganese, zaměřené na získávání manganu z hald po starší těžbě u Chvaletic.
David Tramba