Ontario Power Generation (OPG), hlavní výrobce elektrické energie v nejlidnatější kanadské provincii, postaví po téměř třicetileté přestávce nový jaderný blok. Dohodl se s podnikem GE Hitachi, že v areálu jaderné elektrárny Darlington postaví modulární reaktor o výkonu 300 megawattů. O stejný model reaktoru se zajímají energetické podniky z řady zemí – včetně společnosti ČEZ.
OPG dalo přednost reaktoru GE Hitachi BWRX-300 před konkurenčními modely od společností Terrestrial Energy a X-Energy. Stihnout celou výstavbu do sedmi let je ambiciózní cíl. Výhodou je podle webu World Nuclear News fakt, že lokalita Darlington má od kanadského jaderného regulátora licenci k umístnění nového reaktoru. Přípravné práce začnou již na jaře příštího roku. O stavební povolení chce investor požádat na konci příštího roku.
Podle uzavřené dohody budou OPG a GE Hitachi spolupracovat na výstavbě modulárního reaktoru BWRX-300, dokončený má být v roce 2028. „Jsme nadšeni z toho, že si nás OPG vybralo jako technologického partnera. OPG bere změny klimatu vážně a nyní se stává světovým lídrem v malých modulárních reaktorech. Společně přineseme pracovní místa a ekonomický prospěch oblasti Durham, Ontariu i celé Kanadě,“ uvedl prezident společnosti GE Hitachi Jay Wileman.
„Víme, že jaderná energie je osvědčený bezemisní zdroj energie, který nám umožní nulové emise do roku 2040, a může být katalyzátorem efektivní celosvětové dekarbonizace do roku 2050,“ dodal generální ředitel OPG Ken Hartwick. Zmínil studii poradenské společnosti PwC, podle níž projekt po dobu přípravy, výstavby a provozu přinese nárůst HDP o 2,3 miliardy kanadských dolarů, příjmu zaměstnanců o 1,9 miliardy a daňových příjmů Kanady a místních rozpočtů o 750 milionů dolarů.
OPG vyrábí zhruba polovinu elektřiny v Ontariu, jediným vlastníkem je regionální vláda této kanadské provincie. Převážnou část elektřiny vyrábí v jaderných elektrárnách. Vlastní celkem tři: Pickering (3114 MW), Darlington (3512 MW) a Bruce (6550 MW). Ve všech lokalitách provozuje těžkovodní reaktory kanadské technologie CANDU, které sice fungují spolehlivě, ale z dnešního pohledu už jsou poněkud nemoderní.
Naopak společný podnik amerického koncernu GE a japonského Hitachi přináší na trh „módní“ modulární reaktor středního výkonu. Díky tzv. modulární technologii nabídne rychlejší výstavbu a nižší náklady na jednotku vyrobené elektřiny. Kanadská OPG je prvním jistým zákazníkem, avšak zájem o reaktor BWRX-300 projevily také společnosti z USA, Polska a Estonska.
Mohlo by vás zajímat
Česká společnost ČEZ podepsala v únoru 2020 se zástupci GE Hitachi memorandum o porozumění, tedy dohodu o zvážení ekonomické a technické proveditelnosti možné výstavby reaktoru BWRX-300 v České republice.
David Tramba