INZERCE

Kamery pro auta policistů a celníků na kontrolu elektronických dálničních známek budou stát až 9 milionů korun bez DPH

Státní podnik CENDIS nakoupí kamery do aut celníků a policie pro kontrolu elektronických dálničních známek. Ochoten je zaplatit až 9 milionů korun bez DPH za 50 kamer. Vyplývá to z informací o veřejné zakázce uveřejněné na profilu státního podniku.

Systém kontroly nově vznikajícího systému elektronické dálniční známky (EDAZ) vyjde podle dosavadních odhadů na 32 milionů korun. Kromě stabilních kontrolních míst na 32 bývalých mýtných branách v obou směrech, bude potřeba pořídit také mobilní kontrolní techniku. Z nově zveřejněné zadávací dokumentace na profilu státního podniku CENDIS vyplývá, že by kamery pro auta Policie ČR a Celní správy měly vyjít nejvíce na 9 milionů bez DPH za 50 kamer.

Celý systém nových elektronických dálničních známek podle dřívějšího zjištění Ekonomického deníku vyjde na nejméně 770 milionů korun bez DPH. To je více, než se dosud uvádělo.

Za nový systém elektronických dálničních známek stát zaplatí okolo 770 milionů korun

Do výběrového řízení se může přihlásit pouze firma, která v posledních 3 letech měla každoročně obrat nejméně 5 mil. Kč bez DPH, zároveň musí doložit, že realizovala nejméně tři významné dodávky s obdobným předmětem plnění – tedy dodávky TCP/IP kamer.

Podle technického popisu veřejné zakázky budou kamery využívány pro pořizování videosekvencí silničních vozidel v denním i nočním režimu za všech běžných povětrnostních podmínek. „Kamery budou instalovány v automobilech tzv. mobilních hlídek. Kvalita snímků a životnost kamer nesmí být negativně ovlivněna účinky otřesů a vibrací způsobených běžným provozem vozidla. Snímky videosekvencí pořízených kamerami budou následně zpracovány a vyhodnocovány vlastním informačním systémem zadavatele („IS EDAZ“), který z nich pořídí metadata, jako je např. rozpoznání typu vozidla, registrační značky a země registrace (dále jen „kontrolní záznamy“). Kontrolní záznamy budou následně poskytovány mobilním hlídkám Policie České republiky a Celní správy České republiky pro kontrolu úhrady časového poplatku vozidel do 3,5t na zpoplatněných komunikacích České republiky,“ uvádí se v technické specifikaci veřejné zakázky.

Kamery s ohniskem 30-60 mm

O parametrech požadovaných kamer diskutovali zástupci CENDISu s představiteli Celní správy a Policie ČR. V rozhovoru pro Ekonomický deník to uvedl ředitel státní organizace Jan Paroubek. Z technické specifikace zakázky vyplývá, že kontrolní složky požadují kamery s proměnnou ohniskovou vzdáleností objektivu v minimálním rozsahu 30-60 mm (nebo ekvivalentní v závislosti na velikosti optického snímače, jehož velikost má být větší nebo rovna 1/2“).

Nižší ohnisko bude nastaveno při kontrole poplatku ze stojícího nebo pomalu jedoucího kontrolního vozidla. „Při užití v klidu vozidlo mobilní hlídky stojí na stanovišti mimo komunikaci a snímá projíždějící vozidla se zaměřením na oblast registrační značky vozidla,“ uvádí se v dokumentu. Při pomalé jízdě pak budou kontrolována zaparkovaná vozidla na parkovištích.

Vyšší – 60mm ohnisko bude použito při kontrole za jízdy na dálnici. Podle uveřejněného schématu by kamera měla umět kontrolovat auta nejméně ve dvou pruzích.

Zadavatel dále požaduje, aby nabízené kamery splňovaly následující funkční parametry, a to shodně za denního i nočního režimu při normálních povětrnostních podmínkách:
elektronická stabilizace obrazu, režim automatického ostření, automatické vyvážení bílé barvy, kompenzace protisvětla, redukce šumu. Dále CENDIS požaduje, aby se uchazeč zavázal poskytovat během záruční lhůty služby oprav vadných nebo poškozených součástí kamer výměnným způsobem, a to bezplatně, resp. aby náklady služby byly zahrnuty do ceny zboží. Minimální požadavek na záruku je 2 roky, maximální přípustná délka záruky je  5 let.

Dalším požadavkem je, aby dodavatel dodal poptávané zboží nejpozději do 90 dnů ode dne odeslání výzvy zadavatele (objednatele) k plnění smlouvy. „Nabídnutá dodací lhůta bude předmětem hodnocení, minimální přípustná dodací lhůta je 10 dní ode dne odeslání výzvy zadavatele (objednatele) k plnění,“ uvádí se v materiálu.

„Termíny pro přípravu nové elektronické dálniční známky jsou napjaté, ale dá se to stihnout,“ říká šéf státní firmy CENDIS, která systém připravuje

Celkové náklady na kontrolní systém elektronických dálničních známek jsou odhadovány na 32 milionů korun. Na 32 bývalých mýtných branách bude osazena technologie pro kontrolu úhrady dálniční známky. Kamery budou předávat systému data. Tato technologie umožní PČR a Celní správě napojit se na příslušné pevné místo a čerpat data přímo z tohoto místa při výkonu kontroly. „Policista nebo celník si zvolí v zařízení v autě, z jaké brány chce dostávat informace, vzdáleně se připojí a bude si brát přímo údaje z té konkrétní brány. Takže při mobilní kontrole budou moci využívat konkrétní údaje ze statických míst. Potom může stát například kilometr nebo více za tou statickou kamerou a řešit přestupky, které budou zjištěny,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Ekonomický deník ředitel státní organizace CENDIS Jan Paroubek. Statické kamery nebudou podle Paroubka měřit rychlost, půjde jen o kontrolu zaplacení poplatku za využívání zpoplatněných silnic.

 

Jiří Reichl